404 | Medya Ermenek Medya Ermenek

Facebookta Paylaş

MEDDAH MUHİDDİN GÜLTEKİN, KMÜ ÖĞRENCİLERİYLE BULUŞTU


Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü tarafından “Meddah Muhiddin Gültekin’den Hikâyeler” adlı program düzenlendi.
Emekli Öğretmen Meddah Muhiddin Gültekin’in katılımıyla gerçekleştirilen programı çok sayıda öğrenci ve öğretim elemanı takip etti. İstanbul Şehir Tiyatrosu’nda halk kültürü ve seyirlik oyunlar üzerine eğitim almış olan Muhiddin Gültekin, geleneksel meddah kıyafetiyle sahneye gelerek önce ‘Köroğlu ile Kiziroğlu’ hikâyesini, ardından Kazancı Bedih’ten dinlediği ‘çiğ köftenin ortaya çıkış efsanesini’ anlattı.
Hayatın bir rol olduğunu vurgulayan Meddah Gültekin, “Eski zamanlarda radyo televizyon bu kadar yaygın değilken meddahlık çok meşhurdu. Meddahların öğretici yanları vardır; olaylar üzerine konuşurlar. Meddahlar, sanatını icra ederken bir sandalye üzerine oturmakta, değnek ve mendil gibi aksesuarlar kullanarak öyküsünde canlandırmalar ve taklitler yapmaktadır.” şeklinde kısa bilgiler aktardı.
Program, plaket takdiminin ardından sona erdi.
       
Medya Ermenek Yazarları Bu Sayfada Yer Almaktadır.
YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

Düzenleme | Copyright © 2013-2019 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN