404 | Medya Ermenek Medya Ermenek
Facebookta Paylaş

REKTÖR AKGÜL'DEN HZ. MEVLANA'NIN VUSLAT YILDÖNÜMÜ MESAJI


Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) Rektörü Prof. Dr. Mehmet Akgül, ‘Şeb-i Arus Haftası’ nedeniyle bir mesaj yayımladı. Rektör Akgül, mesajında şu ifadelere yer verdi:
“Büyük düşünür ve şair Mevlana Celaleddin Rumi, her yıl ölüm yıldönümü olan 17 Aralık’ta düzenlenen uluslararası etkinliklerle anılmakta; onun yüzyıllar önce yaktığı bilgelik ateşi bugün de yolumuzu aydınlatmaya devam etmektedir.
Hz. Mevlana'nın aramızdan ayrılışının 744. yıldönümünde yeniden onun sesine kulak verirken; eserlerinden feyz almaya devam eden ülkemizdeki ve dünyanın dört bir yanındaki sevenleriyle birlikte onun manevi ikliminden istifade etmenin bahtiyarlığını yaşıyoruz.
Ölümü bir ayrılık ve hüzün değil, vuslat ve neşe olarak değerlendiren Hz. Mevlana; başta Mesnevisi olmak üzere geride bıraktığı ölümsüz eserleriyle medeniyetimizden yükselen büyük bir değer olmanın yanı sıra insanlığa da büyük bir armağandır.  
Nasıl ki ölüm en büyük vuslat ve insanoğlunun erişebileceği en yüksek gerçeklik ise insan olmanın binbir çeşit hali içerisinde deneyimlediğimiz her güzel an, edindiğimiz her yeni bilgi, gönlümüzü titreten her değerli his ve hayatımıza kattığımız her yeni anlam da bizim için bir vuslattır; benliğimize neşe ve değer katması kaçınılmazdır.
Bu düşüncelerle, insanlık adına ayrılıkların değil vuslatların, mutsuzlukların değil sevinçlerin daha fazla yaşandığı bir dünya temenni ediyor; insana yakışanın hep yeni şeyler var etmekten geçtiğinden hareketle sözlerimi onun şiiriyle tamamlıyorum:
Her gün bir yerden göçmek ne iyi / Her gün bir yere konmak ne güzel 
Bulanmadan, donmadan akmak ne hoş / Dünle beraber gitti cancağızım,
Ne kadar söz varsa düne ait / Şimdi yeni şeyler söylemek lazım.."

Medya Ermenek Yazarları Bu Sayfada Yer Almaktadır.
YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

Düzenleme | Copyright © 2013-2019 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN