404 | Medya Ermenek Medya Ermenek

Facebookta Paylaş

SERBEST BÖLGE KURULMASINA İLİŞKİN KARAR RESMİ GAZETEDE YAYINLANDI


Karaman Serbest Bölgesinin kurulmasına ilişkin Bakanlar Kurulu Kararı, Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi.
Karaman Serbest Bölgesinin Yer ve Sınırlarının Belirlenmesi ve Kurulup İşletilmesine Dair Karar, Ekonomi Bakanlığının 03/11/2017 tarihli ve 115745 sayılı yazısı üzerine, 3218 sayılı Serbest Bölgeler Kanunu'nun 2'nci maddesine göre; Bakanlar Kurulunca 20/11/2017 tarihinde kararlaştırılmış olup, Bakanlar Kurulunun 2017/11030 sayılı kararı ve 13 Aralık 2017 tarih ve 30269 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.
Vali Meral, Organize Sanayi Bölgesi sınırları içerisinde yaklaşık 2 milyon m2’lik bir alanda kurulacak olan ve bölge ekonomisine önemli katkılar sağlaması beklenen bölgenin kurulmasına ilişkin yayınlanan Bakanlar Kurulu Kararı’nın ilimiz, bölgemiz ve ülkemiz için hayırlı olması dileklerinde bulundu.
Bakanlar Kurulu Kararı’nın yayınlanması ile bölgenin kurulmasına ilişkin çalışmalar hız kazanırken Karaman ve ülke ekonomisinin gelişmesine ve büyümesine ivme ve canlılık kazandırması beklenen Serbest Bölgenin kurulmasının, ilimiz, bölgemiz ve ülkemiz için önemli bir sanayi hamlesi olarak değerlendirilmektedir.

    
    KARAMAN SERBEST BÖLGESİNİN YER VE SINIRLARI RESMİ GAZETE'DE YAYIMLANDI
    
        Karaman sanayisi ve ekonomisine büyük katkı sağlayarak daha ileri bir seviyeye taşıyacak olan Karaman Serbest Bölge'de çok önemli bir aşama daha tamamlandı. Karaman Serbest Bölgesinin yer ve sınırlarının belirlenmesi ve kurulup işletilmesine dair karar, Resmi Gazete'de yayımlandı.
    
        Bakanlar Kurulu kararına göre, Karaman ili sınırları içinde bulunan sınır ve koordinatları belirlenen alan Karaman Serbest Bölgesi olarak tespit edildi.
    
        Ayrıca Karaman Serbest Bölgesinin, Karaman Serbest Bölge Kurucusu ve İşleticisi Anonim Şirketi tarafından kurulup işletilmesine karar verildi.
    
        Söz konusu kararın yürürlüğe konulması, Ekonomi Bakanlığının yazısı ve 3218 sayılı Serbest Bölgeler Kanunu'nun 2'nci maddesine göre 20 Kasım'da Bakanlar Kurulu tarafından kararlaştırıldı.
    
        Karaman Belediye Başkanı Ertuğrul Çalışkan konu ile ilgili yapmış olduğu açıklamada şunları kaydetti:
        "Mevcut sanayimize daha çok ivme kazandıracak, ekonomiyi güçlendirecek ve istihdam sağlayacak olan Serbest Bölgenin Karaman’a kurulması bizim için çok önemli. Karaman, yıllık ortalama 350-400 milyon dolar ihracat gerçekleştiren, 142 ülkeye ihracat yapan potansiyeli çok güçlü bir kent. Serbest bölge konusunda birçok il 3-4 yıldır bu çalışmalarına devam ederken biz 1,5 yıl içerisinde bu projeyi hayata geçirdik. Serbest bölgenin sahası yaklaşık 1 Milyon 700 Bin2’lik bir alan. Bugün Karaman Serbest Bölgesinin yer ve sınırlarının belirlenmesi ve kurulup işletilmesine dair karar, Resmi Gazete'de yayımlandı.
        Serbest bölgenin hayata geçirilmesinde başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakanımız Binali Yıldırım olmak üzere, Kalkınma Bakanımız Sayın Lütfi Elvan'a, Ekonomi Bakanımız Sayın Nihat Zeybekçi'ye, Bakanlıklarımıza, Milletvekillerimiz Sayın Recep Konuk ve Recep Şeker Bey’e, kıymetli Valimize ve emeği geçen herkese şahsım ve Karamanımız adına teşekkür ediyorum."

  
  

Medya Ermenek Yazarları Bu Sayfada Yer Almaktadır.
YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

Düzenleme | Copyright © 2013-2019 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN