404 | Medya Ermenek Medya Ermenek
Facebookta Paylaş

ESKİ DİYANET İŞLERİ BAŞKANI DR. LÜTFİ DOĞAN VEFAT ETTİ


Eski Devlet Bakanı ve 11. Diyanet İşleri Başkanı Dr. Lütfi Doğan, 22.01.2018 tarihinde 91 yaşında vefat etti.


Edinilen bilgiye göre, bir süredir Ankara'da özel bir hastanede tedavi  gören Eski Devlet Bakanı ve Diyanet İşleri Başkanı Lütfi Doğan, bu gece saat 00.20'de (22.01.2018 tarihinde) vefat etmiştir. Merhuma Allah'tan rahmet, kederli ailesi ve tüm yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz.


Doğan'ın cenazesi, yarın TBMM'de düzenlenecek törenin ve Ahmet Hamdi  Akseki Camisi'nde öğle vakti kılınacak cenaze namazının ardından, Cebeci Asri  Mezarlığı'nda toprağa verilecek.

1927'de Karaman'ın Ermenek ilçesinde dünyaya gelen Doğan, ilk, orta ve  lise eğitiminden sonra Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesinin  Klasik Şark Dilleri (Arapça-Farsça) Bölümünden mezun oldu.

Daha sonra Suriye Şam Edebiyat Fakültesinde Arapça ve İslam ilimleri  üzerinde çalışan Doğan, Ankara bölge vaizliği, Ankara il müftülüğü yaptıktan  sonra Müşavere ve Dini Eserler İnceleme Kurulu azalığı ve Din İşleri Yüksek  Kurulu üyeliği görevlerinde bulundu.

Diyanet İşleri Başkanlığına 1972'de atanan Doğan, 1975'de diğer  yönetici arkadaşları ve il müftüleriyle, Türkiye Diyanet Vakfının kurulmasını  sağladı.

Diyanet İşleri Başkanlığından ayrılarak, 1976'da Başbakanlık uzman  danışmanlığı görevini üstlenen Doğan, 1977 seçimlerinde Malatya'dan milletvekili  seçildi. Doğan, bu seçimler sonrasında kurulan hükümette Diyanetten sorumlu  Devlet Bakanı oldu.
23.01.2018 Salı günü Ankara – Ahmet Hamdi Akseki Camii'nde saat 12:00 da Diyanet İşleri Başkanlığı personelinin de katılımıyla düzenlenecek törenin ardından kılınacak öğle namazını müteakiben, merhumun cenazesi Ankara - Altındağ Cebeci Asri Mezarlığına defnedilecektir.
İrtibat Ahmet Doğan (oğlu) Cep Tel. 0 532 446 3580  Diyanet İşleri Başkanlığı


DR. LÜTFİ DOĞAN KİMDİR
Eski Diyanet İşleri Başkanı ve Devlet Bakanı

 1927 yılında Ermenek’te doğdu. Babasının subay  (Süvari Albay Oğlu Ahmet Mevlut Doğan)  olmasından dolayı ilkokulu üçüncü sınıfa kadar Yüksekova’da, Hozat’ta, dördüncü sınıfı Pertek’te okumuş. Daha sonra İstanbul’a gelmişler, İlkokulu o zamanlar numara ile adlandırılan 3 numaralı  Kadırga’daki ilkokulda tamamlamış olup, ortaokulu da hemen yakınındaki Kumkapı Ortaokulu’nda okumuş. Liseyi ise bugün de eğitim öğretim açısından bir numara olarak görülen İstanbul Lisesi’nden mezun olmuştur.
Bu okulların üçü de birbirine  yakın eski Eminönü / şimdi Fatih ilçesinin okullarıdır. İlk, orta ve lise tahsilinden sonra Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi’nin Klasik Şark Dilleri (Arapça-Farsça) Bölümü’nden mezun oldu. Daha sonra Suriye Şam Edebiyat Fakültesi’nde Arapça ve İslâm ilimleri üzerinde çalıştı. 1952 yılında Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde Kelam asistanı oldu. Burada “En-Nizâm Fi Usuli’d- Din ve Eş’ari Ekolü” konusunda ilahiyat doktorası yaptı.
Ankara bölge vaizliği, Ankara il müftülüğü yaptıktan sonra Müşavere ve Dinî Eserler İnceleme Kurulu azalığı ve Din işleri Yüksek Kurulu üyeliği görevlerinde bulundu. Bu arada Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde Arapça ve İslam Dini Esasları öğretim görevliliğini sürdürdü.
26.08.1972 tarihinde 11. Diyanet İşleri Başkanlığı’na atandı. 1975 yılında diğer yönetici arkadaşları ve il müftüleriyle birlikte Türkiye Diyanet Vakfı’nın kurulmasını sağladı.
26.07.1976 tarihinde Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan ayrılarak, Başbakanlık uzman danışmanlığına atandı.
1977 seçimlerinde Malatya’dan milletvekili seçildi. Müteakiben kurulan Hükümette Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan sorumlu Devlet Bakanı oldu. Yayınlanan eserleri arasında, “Eş’ari Mektebi”, “İbn-i Fadlan Seyahatnamesi”, “Hz. Peygamberimiz”, “Ehli Sünnet Mektebi” ve “Adap” adlı kitapları sayılabilir. Ayrıca çeşitli dergi ve gazetelerde pek çok makaleleri yayınlandı. Dr. Lütfi DOĞAN, halen Türkiye Körler Vakfı Başkanı olarak Türkiye’de görme engelliler için eğitim ve sosyal hizmet çalışmalarında, ayrıca bazı gönüllü kuruluşların yönetim veya genel kurul üyeliği görevlerinde bulunmaktaydı. [1]
 Araştırma&Derleme
Durmuş Ali ÖZBEK

Dipnot:
[1] https://www.diyanet.gov.tr/tr/kategori/dr-lutfi-dogan/106
http://www.medyaermenek.com/2016/11/dr-lutfi-dogan-kimdir.html
https://www.karamandauyanis.com/dr-lutfi-dogana-vefa-odulu/33059/
http://www.ermenekhaber.com/haber/dr-lutfi-dogana-vefa-odulu/5728/
Milliyet Büyük Larousse Sözlük ve Ansiklopedisi (1. cilt 1987)
http://www.biyografya.com/biyografi/7328
http://www.kimkimdir.gen.tr/kimkimdir.php?id=2886
http://www.notsehri.com/dr-lutfi-dogan-kimdir-dr-lutfi-dogan-hayati-ve-biyografisi-12773/
 Medya Ermenek Yazarları Bu Sayfada Yer Almaktadır.


YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

Düzenleme | Copyright © 2013-2019 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN