404 | Medya Ermenek Medya Ermenek
Facebookta Paylaş

VE DR. LÜTFİ DOĞANYeşil  Ermenek’i n  02 Mart 2016 tarihli sayısında “ Diyanetimiz 92 Yaşında “  başlığı altında “Türkiye Diyanet işleri Başkanlığının kuruluşunun 92. Yıldönümü yurt genlinde olduğu gibi ilçemizde de çeşitli etkinliklerle kutlanıyor.
3 Mart Türkiye Diyanet İşleri Başkanlığının kuruluş yıldönümü münasebeti ile bu yıl Ermenek’te de ilçe müftülüğümüz tarafından esnaflarımıza kamu kurum ve kuruluşlarına ziyaretlerde bulunularak Başkanlıklarının ( Başkanlığın olmalı )  ve müftülüğümüzün faaliyetleri hakkında bilgiler aktarıyorlar.”  diye başlayan haberini okuduktan sonra zihnimde birden bire Dr. Lütfi DOĞAN -Diyanet İşleri Başkanlığı ve Diyanet Vakfı  canlandı,  beni 40-50 yıl öncesi zaman dilimine götürdü.
1970’li yıllarda TRT’de, dini yönden kutsal saydığımız günlerde ve aylarda Dr. Lütfi DOĞAN konuşma yapardı. Onun tane tane konuşması, sevecen yüzü, tatlı ve sıcacık sesi, ağzından tane tana dökülen kelimelerle  izleyicileri kendine bağlardı. İnsanın ruhunu dinlendiren bir sohbeti olurdu. Bazı önemli  günlerde özellikle bayramlarda o zaman tirajı 350-400 bin olan Milliyet gazetesinde de yazı yazardı. Kısa biyografisinde Ermenek  doğumlu olduğunu yazması bizleri çok mutlu ederdi. Biz onu çok fazla bilmez ve tanımazdık.  Onun çok değerli bir din âlimi ve büyük bir üst düzey yönetici olduğunu çok sonra kavradık ve öğrendik.

Dr. Lütfi DOĞAN Kimdir?
Türkiye Cumhuriyeti’nin 11. Diyanet İşleri Başkanı olan Lütfi DOĞAN 1927 yılında Ermenek’in Güneyyurt (Gargara ) beldesinde doğdu. Babası subay  ( Gazi emekli albay )olmasından dolayı ilk- okulu üçüncü sınıfa kadar Hozat ve Pertek’te okumuş. Bilahare İstanbul’a gelmişler, İlkokulu o zamanlar numara ile adlandırılan 3 numaralı  Kadırga’daki ilkokulda tamamlamış olup , Ortaokulu da hemen yakınında Kumkapı Ortaokulu’nda okumuş, liseyi ise bugün de eğitim öğretim açısından bir numara olarak görülen İstanbul Lisesi’nden mezun olmuştur. Bu okulların üçü de birbirine  yakın eski Eminönü/şimdi Fatih ilçesinin okullarıdır.
Dr. Lütfi DOĞAN, küçük yaşta Kur’an-ı Kerim ve Arapça dersleri  ve ileri düzeyde din eğitimi dersleri almıştır. Orta öğretiminden sonra 1946 yılında Ankara Üniversitesi Dil Tarih Coğrafya Fakültesi’nin Klasik Şark Dilleri ( Arapça, Farsça ) Bölüm’ünden mezun oldu. Fakültenin önerisi ile Suriye’ye, İslam Dini ve Arapça Eğitimi ve master yaplması için gönderilmiş, üç yıl Suriye’de eğitim görmüştür. Daha sonar Ankara İlahiyat Fakültesi’nde . Kelam asistanlığı yapmış, diğer taraftan da doktora çalışmasını sürdürmüş ve İlahiyat Fakültesinde uzun süre hocalık yapmıştır. Bilahare, Diyanet işleri Başkanlığında göreve başlamış,  sırası ile Ankara Bölge Vaizliği, Ankara İl Müftülüğü, Din İşleri Yüksek Kurulu üyeliği görevinde  bulunduktan sonra 1972 yılında Diyanet İşleri Başkanlığına atandı. Bu görevini 1976 yılına kadar sürdürdü. 13 Mart 1975 yılında, bugün dev bir ekonomi güce sahip olan Türk Diyanet Vakfı’nı yardımcıları Dr. Tayyar Altıkulaç, Yakup Üstün ve Özlük  İşleri Müdürü Ahmet Uzunoğlu ile birlikte kurdular. Vakfın kurcu başkanı ve kurcu üyesidir. Diyanet İşleri Başkanlığına destek amacı ile kurulan TDV, din hizmetlerin daha geniş kitleler ulaştırılması ve din hizmetlerinde görev alacak neslin yetiştirilmesinde bugüne kadar önemli görevler üstlenmiştir.  Türk Diyanet Vakfı (TDV ) ülkemiz genelinde bugüne kadar 3 bin 421 cami, 25 ülkede de 100’ün üzerinde cami ve din eğitimi binası yaptırmıştır. Yine bir kültür abidesi olan 44 ciltlik İslam Ansiklopedisi TDV tarafından yazdırılıp neşredilmiştir.
Dr. Lütfi DOĞAN, Diyanet İşleri Başkanlığı sırasında Bolu ve Haseki Eğitim merkezlerinin açılması ve Türkiye Diyanet Vakfı’nın kurulmasında öncülük etti. Ayrıca Acils Yardım Trafik Vakfı, Polis Vakfı, T:H:K. Vakfı , Körler Vakfı TESAV vakfı gibi  onun üzerinde vakfın kurucu üyeliğini başkanlığını yapmıştır.
Türk Hacılarının, Hac görevlerini  düzenli ve rahat gedip  gelmelerini sağlamak amacıyla Hac Organizasyonunun kuruluşunda büyük emeği var.
Yayınlanmış birçok kitap, makale ve yazıları vardır. Bir çok gazetelerde köşe yazarlığı yapmıştır. TRT ve diğer özel televizyonlarda , İslam dinimizi anlatan ve topluma ahlaki değerleri  yüksek/güzel mesajlar vererek insanların  İslamın güzel değerlerini öğrenmesi için çok çaba sarf edip çalışmıştır.
Diyanet işleri Başkanlığına bağlı personelin kadrolaşmasında, özlük haklarının sağlanmasında çok büyük çabaları oldu.
1977 senesinde, 16. Dönem Malatya Milletvekili olarak parlamentoya girmiş,  kurulan iki kabinede de Din İşlerinden sorumlu Devlet Bakanlığı görevinde bulunmuştur.  Aynur Hanımefendi ile evli olan Dr. Lütfi Doğan üç çocuk babası,   Mustafa ( rahmetli), Ahmet adında iki oğlu ve Tuba adında bir kızı vardır.
Dr. Lütf DOĞAN, hayatı boyunca İslam dinin hizmetine çalışmış ve kendisini bu hizmete adamış bir din alimi olduğu kadar aynı zamanda  Diyanet  Teşkilat’nın başında  çok iyi bir yöneticilik örneği  göstermiştir.
 İşte Lütfi DOĞAN bu teşkilatın tepe noktasında görev yapmış bir Ermenekli. Beş yıl gibi kısa  bir zamanda din görevlilerinin özlük haklarının sağlanmasında önemli çalışmaları olduğu gibi Diyanet Vakfı gibi ekonomik yönden dev bir müessesenin de kurucusu bir hemşehrimizdir.
Öyle sanıyorum ki onun adına kimliğini taşıdığı Ermenek’te ve doğduğu Güneyyurt’ta adının verildiği, bir okul, bir sokak ve bir cadde adı yoktur. Belediye başkanlarımıza ve meclis üyelerine duyurulur. Dr. Lütfi DOĞAN adı maddi olduğu kadar manevi değeri çok büyük bir isimdir. Adının  verileceği  sokak, cadde ve okulun bulunduğu belde ve kent,  onun adı ile onurlanacaktır.

Ermenek Müftümüz Mehmet Seven’in hatta Başyayla ve Sarıveliler müftülerimizin bu yazıyı dikkate alarak teşkilatlarındaki din görevlilerine, ülkemize ve dinimize büyük hizmetleri olan Sayın Dr. Lütfi  DOĞAN’ın  özellikle Taşeli topraklarında tanıtılması bir vefa borcumuzdur. Sayın Lütfi Doğan Bey’e Allah’tan sağlıklı ömür diliyor, örnek bir din alim olduğu için de kendileri ile bir Taşeli  çocuğu olarak gurur duyuyorum.  21.03. 2016. Hasan ŞİMŞEK


Medya Ermenek Yazarları Bu Sayfada Yer Almaktadır.


YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

Düzenleme | Copyright © 2013-2019 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN