404 | Medya Ermenek Medya Ermenek

Facebookta Paylaş

YABAN DOMUZUNDAN NASIL KURTULUNUR?


Tarımla uğraşan Ermenek yöresindeki vatandaşlar, ekim dikim yapılan tarlaların kenarına dikenli tel, çit yerine lavanta diktiği zaman yaban domuzlarının o araziye girmedikleri söyleniyor.
Yaban domuzları lavanta ile çevrelenen tarlaya kokusundan dolayı girmediği ve uzaklaştıkları gibi çiftçi bu bitkiden ek bir gelir elde ettikleri ifade edilmekte.
Ermenekli çiftçi vatandaşlar; 2018 yılı ilkbaharında Çanakkale ili, Bayramiç İlçesi sınırlarındaki Kaz Dağılarından, köylere inen yaban domuzlarının korunmak için böyle bir önlem okuduklarını ifade ediyorlar.
Meyve ve sebze tarlalarına verdiği zararın önüne geçmek için arazilerin çevresine lavanta bitkisi dikerek çözüm sağlanacağını haberinin duyulması üzerine Ermenek İlçe Tarım Müdürlüğünün de böyle bir girişim başlatmasını beklediklerini getiriyorlar.

Bu konuda Ermenekli bir vatandaş; “Ermenek İlçe Tarım Müdürlüğümüz biz çiftçilere destek olmasını bekliyoruz. O hayvanın yöremizde kazmadığı sebze, dalını kırmadığı meyve ağacı kalmıyor. Onca emeğimiz boşa gidiyor. Mademki bağ, bahçenin kenarına lavanta dikilince o hayvan gelmiyor, bizlere de tohumu, bitkisi dağıtsın. Hem domuzdan korunmuş oluruz, hem de üç beş kuruş da ek gelir sağlamış oluruz.” dedi.

Medya Ermenek Yazarları Bu Sayfada Yer Almaktadır.


YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

Düzenleme | Copyright © 2013-2019 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN