404 | Medya Ermenek Medya Ermenek
Facebookta Paylaş

SAYA OYUNU BELGESEL OLUYOR


Her yıl 17-18 Ocakta oynanan geleneksel Saya oyununun geçmişi Orta Asya Türk tarihine dayanmakta olup Ermenek ilçesine bağlı Kazancı Beldesinde düzenli olarak her yıl tekrarlanarak oynanır.

Yöremizde unutulmayan Saya oyununu, ödüllü belgesel yönetmeni Burak DOĞAN tarafından belgesel film haline getirdi.

16-19 Ocak tarihlerinde Kazancı Beldesinde şenlik havasında çekimi yapılan Saya oyununun yapım sponsorluğunu Kazancı Belediyesi, organizasyonunu ise Azim PİŞKİN yaptı.

Kazancı halkının da katılımlarıyla coşku ve şenlik havasında kutlanan Saya oyunu belgeselinin, önümüzdeki ay içerisinde kurgusu tamamlanıp ulusal ve uluslararası film festivallerine gönderilmesi bekleniyor.


Saya, Türkmenler arasında adı konmamış bir bayram günüdür. Türk ve Altay halk kültüründe 'Bereket Töreni' olarak adlandırılmaktadır. Hayvancılıkla uğraşan toplumların bereketi artırmak için düzenledikleri geleneksel bir törendir. 
Medya Ermenek Yazarları Bu Sayfada Yer Almaktadır.


YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

Düzenleme | Copyright © 2013-2019 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN