404 | Medya Ermenek Medya Ermenek
Facebookta Paylaş

ERKEN TEŞHİS HAYAT KURTARIR


Her yıl 4 Şubat tarihinde, bütün dünyada “4 Şubat Dünya Kanser Günü” adı altında, çeşitli etkinliklerle farkındalık çalışmaları yürütülmektedir. 4 Şubat Dünya Kanser Günü "Ne yapabiliriz" için harekete geçmede ve söz vermede önemli bir fırsattır.
Kanser farklı şekillerde herkesi etkilemektedir. Tüm insanların birey, aile ve toplum üzerindeki kanserin etkilerini azaltmaya yönelik tedbir alacak gücü vardır. Tüm kanserlerin üçte biri önlenebilir, üçte biri erken teşhis edilebilir kanserlerdir. Toplum bilincinin ve kanser farkındalığının oluşturulması ile meme, rahim ağzı, kalınbağırsak kanseri gibi kanserlerde taramalarla ölümler önemli ölçüde azaltılabilmektedir. Kanser % 90 oranında çevresel, % 10 oranında ise genetik faktörlere bağlı oluşmaktadır. Çevresel faktörler arasında sigara ve diğer benzeri tütün ürünlerinin kullanımı, obezite denilen fazla kilolu olma yani vücuttaki yağ oranının yüksek olması hali, alkol ve enfeksiyonlar riski daha çok arttırmakta olup, bu risk faktörlerine karşı dikkatli davranmak kanser gelişiminin önlenmesi açısından önemlidir.
Erken teşhis edilebilir kanserler, taramalar ile tespit edilmektedir. Bu amaçla 2009’dan bu yana Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi ( KETEM ) Fenari Mahallesi 303. Sokak no: 5, Öğretmen Evi yanı, Turkuaz Mobilyanın arka tarafında Karaman halkına hizmet vermektedir. Merkezimizde meme kanseri için 40-69 yaş arası kadınlara, (kendi kendine meme muayenesi eğitimi, mamografi), rahim ağzı kanseri için 30-65 yaş arası kadınlara (HPV DNA Testi, Pap-Smear) , kolon kanser için 50-70 yaş arası kadın ve erkeklere (gaitada gizli kan testi) ücretsiz kanser taramaları yapılmaktadır. Ayrıca bu kanser tarama işlemleri Aile Hekimliği Birimlerinde de yapılmaktadır. Mamografi taraması için kadınlarımız Aile Sağlığı Merkezlerinden alınarak KETEM’e götürülmekte ve taraması bittikten sonra tekrar Aile Sağlığı Merkezine bırakılmaktadır. İlçelerimizde Toplum Sağlığı Merkezlerinin, merkeze bağlı belde ve köylerimizde muhtarların desteği ve kanser biriminin koordinasyonuyla, kadınlarımız köylerinden alınarak KETEM’e getirilmekte, gerekli bilgilendirmeler ve eğitimler yapıldıktan sonra kanser taramaları yapılarak köylerine götürülmektedir.
Yapılan bu çalışmaların tek hedefi kanseri önleyebilmek ve erken tanı ile yaşam kalitesini yükseltebilmektir. Bu nedenle ricamız, sağlığınızda size düşen sorumluluğun farkında olup, KETEM de taramalarınızı yaptırmanızdır.
Medya Ermenek Yazarları Bu Sayfada Yer Almaktadır.


YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

Düzenleme | Copyright © 2013-2019 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN