404 | Medya Ermenek Medya Ermenek

Facebookta Paylaş

BUGÜN 23 NİSAN – NASIL SEVİNMEZ İNSAN

      

         Yıllar önce kutladığımız bayramlarda okuna bir şiir bu satırlarla başlardı.  Ulusal Egemenliğimizin kazanılması ve korunması yönünde çok önemli olan  bu günü, yani, 23 Nisan 2018 gününü, Milli Egemenliğimizin simgesi olan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılış günü olan 23 Nisan 1920 gününün 98. yılını  Milletçe kutluyoruz. Bu gün, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin açılış (İlk Meclis- Kurucu Meclis) günü ve Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucu Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk'ün çocuklara ithaf ettiği bayram olması dolayısıyla önemli bir gündür.

 Milletçe kutlamakta olduğumuz bu bayramımızın, artan bir coşku ile sonsuza kadar kutlanmaya devam edilmesini diliyor, herkesin bu yüce bayramını gönülden kutluyoruz. Sonuç olarak, 23 Nisan günleri, Kurtuluş Savaşımızın temeli olması, Milli Egemenlik ve Bağımsızlık gününü hatırlatması, Vatan, Millet, Devlet ve Bayrak gibi kutsal sayılan değerlerimize olan sevgimizin pekiştirilmesi yönlerinden bizler için çok önemli bir gündür. Kurtuluş Savaşı sürecinde, Ulu Önder Atatürk’ün demeç ve söylemlerinin iki temel  (dinamik) noktasının “ Tam Bağımsızlık ve Millet Egemenliği “  olduğunu biliyoruz.

Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK, henüz Milli Mücadele başında, 19 Mayıs 1919 günü, Havza’da halka hitabında,  “ sessiz, durgun ve başı eğikkalmayın, uyanınız, Milli bağımsızlığımızı çiğniyorlar, haklarınızı savunmak için birleşiniz.  Düşman karşısına dikiliniz. Toplantılar yapınız. Sesinizi duyurunuz.. Bütün dünyaya “ Ben Türk’üm, bağımsızlık bana Atalarımdan miras kaldı. O’nu sana veremem “ diye haykırınız “ demiştir.

Milli Mücadelenin zaferle sonuçlanması ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kurulması sürecinde, üstlendiği sorumluluklar, icra ettiği görevler ve yaptığı katkılar yönünden en önemli unsurlardan biri  Birinci Dönem Türkiye Büyük Millet Meclisidir. Yurdumuzun tüm bölgelerini temsilen Ankara yollarına düşen Meclis üyesi  bu fedakar insanlardan 115 kişinin katılımı ile meclisin ilk  toplantısı 23 Nisan 1920 günü yapılmış, mebus sayısı sonradan gelenlerle 338 kişiye ulaşmıştır.

Anıtkabir Müzesindeki ilk meclis üyeleri tablosunda resmi bulunan, Ermenek için  hizmet öncüsü olan merhum Hulusi Bey (GÖKSU) 1. Dönem  Konya TBMM üyesi)  Milletvekili, olarak listede yerini alır.  Bu meclis ki, düşmanın dört bir yandan yurdumuzu işgal ve yağmaya başladığı sırada toplanmış ve Kurtuluş Savaşını yöneterek zafere ulaştırmıştır. Ermenek Ortaokulu Müdürümüz merhum  M. Adnan GÖKSU’nun babası olan merhum Hulusi GÖKSU, 1873 yılında Ermenek’te doğmuş, iki dönem Belediye Başkanlığı yapmış, 1920 yılında Konya Milletvekili (Mebusu) olarak Ankara’daki tarihi mecliste görev almıştır.

Kurucu Meclis niteliğinde olan bu meclisin üyeleri,  işgalci düşmanlar, iç isyanlar ve diğer zorluklar karşısında, içerisinden çıkardığı hükümet, Başkomutan ve Başkanlarla birlikte, vatan ve milletin kurtuluşu için hiç bir fedakarlıktan kaçınmamışlardır. Daha yolun başında hazırlanan 20 Ocak 1921 tarihli Anayasamızda “ egemenliğin kayıtsız şartsız milletin olduğu “ ilan edilmişti.

Biz bu vatanı nasıl kurtardık ???  Cumhuriyeti nasıl kurduk? Arşiv belgelerinden bir örnek verelim.

“ İstiklal Savaşına ait (Tümen) 61. Fıkra 190. Alay 2-3. Tabur Komutanlığı’nın 414 nolu Er Künye Defterinin 13. sayfasından çıkarılmıştır.

                     190.  ALAY  KOMUTANLIĞINA
Sayı: 124

1.   Tabur efradının çamaşır, elbise ve ayakkabısı için bir ay evvel Müdafi-i Hukuka müracaat etmiş idim. Bunların hiç birisi şimdiye kadar tedarik edilmedi.

2.   Talim esnasında, bir takımın ayakları çıplak olmasından dolayı zarureten koğuşa iade edilmiş olduğu bölük zabitanının müracaatlarından anlaşılmaktadır. Talim esnasında gördüğüm fakir bir er gömlekçe idi ki, ondan başka sırtına giyecek bir şey olmaması yüzünden çarşıya bırakılmadığı gibi kendisinin telef olacağından icabının icrasına müsaade buyrulması maruzdur.           23 Haziran 1336 (1920)

                                             Tabur Komutanı Binbaşı Muhtar  “  

Karınları aç, sırtları çıplak ve ayakları yalın olduğu halde 7 düvelle savaşarak ve canlarını vererek bize bu vatanı emanet eden İstiklal Savaşı kahramanlarını, Birinci Meclis üyelerini minnetle ve rahmetle anıyoruz. 

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlu olsun. 


Yazan :  (Araştıran) Av. Naci SÖZEN,   23 Nisan 2018   /ANKARA


YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

Düzenleme | Copyright © 2013-2019 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN