404 | Medya Ermenek Medya Ermenek
Facebookta Paylaş

KMÜ’DE KABZA ALMA TÖRENİ DÜZENLENDİ


Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) Geleneksel Türk Okçuluğu Kültür ve Sanat Öğrenci Topluluğu tarafından söyleşi ve kabza alma töreni düzenlendi.
Araştırmacı Yazar Prof. Dr. Ahmet Atilla Şentürk’ün konuşmacı olduğu etkinliğe KMÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Akgül, üniversite personeli, davetliler ve çok sayıda öğrenci katıldı.
Etkinlik, saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından Topluluk Başkanı Yusuf Şamil Gözel’in konuşması ile devam etti.
"Ok vahdet alametidir"
“Geleneksel Türk Okçuluğu" konulu söyleşisini vermek üzere sahneye çıkan Prof. Dr. Ahmet Atilla Şentürk, savaşçı bir yapıya sahip olan Türkler için okçuluğun büyük bir öneme sahip olduğuna dikkat çekti. "Ok vahdet alametidir." diyen Şentürk, İslamiyet ile tanışan Türklerin Peygamber Efendimizin “Okçuluk ve yüzmeyi öğrenin” hadisine layık olabilmek için okçuluğu daha da kutsallaştırdığını ifade etti. Türkler'de okçuluğun herkese öğretilmediğini dile getiren Şentürk, "Okçuluk; iyi bir aileden gelen, sağlam karakterli ve ahlaklı bireylere öğretilir." dedi. Okçuluk eğitimine başlayan kişilerin sabah kalktıklarında ilk iş olarak 66 kez yay çekerek kaslarını güçlendirdiğini dile getiren Şentürk, menzil atışları sonunda 900 gez mesafeye ok atan kişinin adının okçular defterine yazılarak kabza kuşanma töreni ile şereflendirildiğini söyledi.
Etkinlik, geleneksel Türk okçuluğu kabza alma töreninin canlandırılması ve Rektör Prof. Dr. Mehmet Akgül’ün, Prof. Dr. Ahmet Atilla Şentürk’e plaket takdim etmesinin ardından son buldu.
                   
YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

Düzenleme | Copyright © 2013-2019 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN