404 | Medya Ermenek Medya Ermenek
Facebookta Paylaş

HİDROELEKTRİK SANTRALLERİNE DİKKAT!


Kısa adı HES olan, Hidroelektrik Santrallerinin ( HES’lerin ) ürettiği elektrik ve ekonomiye yaptığı katkı çok önemli olmakla birlikte, dereler üzerine kurumu yapılan santrallerin bulunduğu çevreye katkısı tartışılır hâle gelmiştir. Yıllar önce bu santrallerin Taşeli Yöresi’ndeki çevreye vereceği fayda ve zararları konusunda uyarıcı mahiyette çok yazı yazdım. Halkımızın bu konuda günlük çıkarları doğrultusunda hareket ettiklerini, geleceğe yönelik bir düşünceleri olmadığını anladım. Bir iki örnek vermem gerekirse; Daran, Çukurbağ tarafında yapılan HES’ lerin DSİ ölçütlerine göre derelere su bırakmadıklarını, yaban hayatında yaşayan hayvanların bile yaz günlerinde su bulmakta zorlandıkları şikâyetleri kulağımıza kadar gelmişti. Diğer taraftan esas GÖKSU’nun kuzey kolu olan Bozkır,Hadim ve Taşkent tarafından gelen ve Bucakkışla’dan geçip Mut Oluğu’nda (Suçatı’nda ) güney kolu ( Ermenek Çayı ) ile birleşen suyun üzerinde kurulan HES’ler köylülere yazları çok sorun yarattığını biliyoruz.
Ermenek’in kuzeyinde bulunan Karaman Merkez’e bağlı Bostanözü ( Mevült Akgün’ün köyü), Bayır ( İl Genel Meclisi Başkanı Mustafa Bayır’ın köyü) köylerinin yukarısındaki HES’lerin suyun tamamına yakınını santrale vermeleri nedeni ile köylüler arazilerini sulamakta zorlanmışlar ve yörenin çocukları olan siyasiler apar topar köylerine giderek köylülerin derdine deva olmaya çalışmışlardır. Uzun vadede başarılı olduklarını ve olacaklarını sanmıyorum. Çünkü suyun başında değiller.
Akarsular üzerine kurulacak olan HES’ler devletin bir kurumu olan DSİ tarafından 40 yıllığına özel şirketlere elektrik üretme amaçlı olarak veriliyor. Yapılma ve ihale aşamasında yerel yöneticilere DSİ tarafından haber verilip bilgilendirildiği gerçeğini görmemizde yarar var. Taşeli Yöresi’ndeki yerel yöneticilerin HES’lerin yapımı sırasında halkı bilinçlendirip yönlendirdiğini, bilgilendirdiğini sanmıyorum.
Derelerdeki sular eskisi gibi başıboş akmıyor, bir şekilde, gölde, gölette ve barajlarda dizginleniyor. Bu yapılırken de doğadaki dengeler bozulabiliyor. İşte bu aşamada yerel yöneticiler, sivil toplum örgütleri devreye girerek doğadaki dengenin bozulmasına yönelik çalışmalara meydan vermemeli.
Öncelikle suyun kullanımı birinci derecede, o yöredeki halkın içme suyu, ikincisi arazinin sulanması, üçüncü sırada gelen ise HES’lerin elektrik üretme işidir. Su içme suyu ve arazi için yeterli gelmiyorsa HES’ler kurulup çalışamaz.
HES’leri işleten özel şirketler elbette elektrik üretip satacaktır, sözleşme yapılırken bir bedel ödemiştir ama sözleşme şartlarına ve çevre hassasiyetini dikkate alarak bu işi yapmalıdır.
Zaten Göksu tabanını Ermenek Baraj Gölü kaplamış ve Ermenek merkezde ekili dikili arazi azalmıştır, tüm bunlar biliniyorken, şehir merkezine yakın yerlerdeki su basar kısımların kullanacağı suyu DSİ’nin çevredeki arazileri dikkate almadan elektrik üretme maçlı birilerine kiralaması doğru bir davranış değildir. O aşamada yere yöneticilerin halkı bilgilendirmemesi de büyük bir ayıptır, gaflettir. 18 Haziran 2018 tarihinde aldığım habere göre üç gündür HES’e aktarılan sular araziye verilmeye başlamış ve Yedi Ülüklü Çeşme’den de sular akar olmuştur. Konya DSİ Yöneticileri Ermenek halkının hasasiyetini görmeli ve halkı mağdur etmemeli görüş ve dileğindeyiz. 
18.06.2018
Hasan ŞİMŞEK
YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

Düzenleme | Copyright © 2013-2019 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN