404 | Medya Ermenek Medya Ermenek
Facebookta Paylaş

KARACAOĞLAN KİMDİR NEREDE DOĞUP BÜYÜMÜŞTÜR?Muhterem, Okuyucularım. 
Karacaoğlan, Sarıveliler İlçesi; Baş Dere Yöresi, Orta Toroslarda: Taşeli’nin, Barcın Yaylasında; Takriben, 15. Yüz Yılın, Sonunda: 16. Yüz, Yılın Başında Dünyaya Gelmiştir. 
Tahmini, olarak aynı bölge de; 72 Yıl, yaşamıştır. Bölgede, gelmiş, geçmiş: Hak ve halk şairi olarak bilinen; Ozanlarımızın, başında gelenlerdendir. 
İnsanların, söyledikleri iftira ettikleri gibi: Genç, kızları, kadınları bir görüşte: Seven, âşık olan şairlerden değildir. Karacaoğlan’ın, esas âşık olduğu; Allah’tan, başkası değildir: Kimi, neyi sevdiyse; Allah, aşkıyla sevmiştir. Başka, aşk, sevgi, gönül işlerinin tamamı iftiradır. Karacaoğlan, gibi: Allah, aşkıyla dolup taşan başka; Bir, ozan olduğunu sanmıyorum. 
Karacaoğlan, Taşeli’nin, doğan güneşidir. Gün, batınca dünyayı aydınlatan ayıdır. Karaoğlan’ın, sevgilisi olduğu dillendirilen: Elif’in, Baş Dere, Karacaoğlan Cuma Pazarına Gelip; Geçtiği, Sarıveliler İlçesinin: Tam, ortasında bir yol var. Yolun, pazara yakın olan; Kısmına, bir köprü yapılmıştır. Rivayete, göre: Karacaoğlan’la, Karacaoğlan’ın sevgilisi olduğu; Söylenen, Elif, Karacaoğlan’la: Bu, köprü üzerinde buluşup görüştükleri dile getirilmektedir. Dolayısıyla,  bu köprünün adına; Âşık, köprüsü denmiştir. Halen, bu köprünün adı âşık köprüsü olarak anılmaktadır. 
1303 (1881) Doğumlu, babam: Fasılcı Mehmet; Karacaoğlan’ın, söylediği, devamlı okuduğu: Şu, beyit’i bana şiir olarak; Okur, türkü olarak söylerdi. Bende, kendisini pür dikkat! Dinler, okuduğu şiiri bende: Döne, döne okurdum. Türkü, olarak söyler dururdum. Ayrıca, Yusuf’um! Diye, bir ilahi söylerdi. Bu, ilahiyi de çok severdim. Babamla, beraber bende okurdum. Bu, vesileyle babam; Fasılcı, Mehmet’i rahmetle anıyorum. Cennet, mekânı olsun. Nurlar, içinde yatsın diye: Allah’a, dua ediyorum. Babam, Fasılcı Mehmet 1910 yılında; Asker, olmuştur. İlk, askerlik hizmetine: Trablus Garpta, başlamıştır. Komutanı, Kurmay Yarbay Ali İhsan Sabis. 1 (bir) Yıl, sonra 2. (ikinci) Komutanı, Kurmay Binbaşı Mustafa Kemal. Mustafa Kemal’in, kumandası altında; Afrika, Arabistan bölgesinde: Galiçya, Çanakkale, Gelibolu, Bolayır, Sakarya, Afyon bölgelerinde: Yunan, orduları; 09 Eylül 1922 tarihinde: İzmir, körfezinden; Türkiye, topraklarına girdikleri yerden:  Denize, dökülünceye kadar; Mustafa Kemal’in, kumandası altında: Askerlik, hizmeti yapmıştır. Aynı, gün askerlik hizmeti bitmiştir. Terhis, olmuş teskereyi alıp; Memleketine, dönmüştür. 
Geçmiş, zamanlar da icra edilen: Askerlik, hizmetlerini okuyup incelediğimiz; Zaman, bu günkü askerlik hizmetini: Cennette, güllük, gülistanlık olarak yapıyoruz. Konuyu, biraz daha açmak istiyorum. Rahmetli, babam; Fasılcı, Mehmet’in yapmış olduğu: Askerlik, hizmetini yaparken çektiği sıkıntıları anlatmalarını; Hatırladıkça, yüreğim ağzıma geliyor. Allah, bize de nasip etti. 1955 Yılında, askeri okula girdik. 30 Ağustos 1960 yılında: Tank. Astsubay. Çavuşluğa, naspedildik. 15 Kasım 1979 tarihinde; Kendi, isteğimle: 26 Sene, 3 (üç) hizmetle emekliye ayrıldım. Konya, İli, Selçuklu İlçesinde; İkamet, etmekteyim. Allah, sağlık, sıhhat verirse halkımıza kalemimizle: Hizmet, etmeye devam edeceğim. Yukarıda, arz ettiğim konulardan; Ders, alalım vatanımıza ihanet etmeyelim diye sizlerle paylaştım. 
Osmanlı, devleti 20 milyon kilometre kare toprağa: 350 Milyon, nüfusa sahipti. Ne, oldu? Türk, toprakları haçlılar ve Ruslar tarafından; İstila, edildi. Ülkemiz, kâfirler tarafında bölüşüldü, parçalandı, paylaşıldı. Elimizde, 778 bin km2 toprak, 77 milyon nüfus kaldı. Kısaca, bu ülkenin başına gelenleri: Gücümüz, yettiğince açıklamaya çalıştım. Yaşadıklarımızdan, ders alıp elimizdeki bir avuç toprağa sahip çıkmalıyız. Bir, olup, birlik içinde olmalıyız. Sıkı, sıkıya birbirimize bağlanmalıyız. Kardeş, gibi yaşamalıyız diyorum. Hoşça, kalın. 

Mehmet ŞİMŞEK
Art. Yazar.

YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

Düzenleme | Copyright © 2013-2019 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN