404 | Medya Ermenek Medya Ermenek
Facebookta Paylaş

GÜLNAR İSMİ NEREDEN GELMEKTEDİR?


Gülnar’a bu ismin verilmesinin sebebi; Orta Asya da Balkaş gölü kıyısında Gülnar Kenti vardır.
Horasanlı Ebu Müslim’in isteği üzerine Gülnar Halkının bir kısmı Yahşi Bey’in komutasında Horasan’ın Mevr Kentinin Dörtkuyu Köyüne geldiler.
Ebu Müslim, Halife tarafından öldürülünce Gülnarlılar 12.Yüzyılın başında Anadolu’ya göç etmeğe başladılar. Yahşi Bey’in ölümü üzerine yerine kızı Gülnar Hatun göç edenlere öncülük etmiştir. Gülnar Göçerleri (Yörükleri) Torosları aştıktan sonra, Göksu Irmağının Batı kıyılarına dağılmışlardır.
1235 de Zeyne Köyü Merkez olmak üzere Gülnar Hatun’un ana tarafı Ovacık Yöresi, Baba tarafı ise İshaklar ve Anamur’un Kızılca Köyüne Yerleşmişlerdir. Bir kısmı da geri dönerek Tarsus ve Mersin dağlarının eteklerine dağılmışlardır.
Gülnar Hatun ilk adı “Anaypazarı” diye bilinen ve “Büyükpazar” anlamına gelen şimdiki Gülnar Bölgesini beğendiğinden buraya kendi adını vermiştir.
”Gülnar” adının “Gülünü seven dikenine katlanır” anlamına geldiğini söyleyenlerin yanında İlçede Gül ve Nar’ın çok yetişmesinden dolayı Gülnar denildiği de anlatılmaktadır. [(Tamamı "Karamanoğulları Devrinde Gülnar" kitabımda.)]
Şerafettin GÜÇ araştırmasıdır.

YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

Düzenleme | Copyright © 2013-2019 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN