M|E Medya Ermenek Medya Ermenek
...
Facebookta Paylaş

Sbide Antik Kent Kazı Çalışmaları Bitti mi?

Ermenek İlçesine Bağlı Yukarı Çağlar Köyü, Sultan Tahtı mevkiinde bulunan Sibide Antik Kenti kazı çalışmalarına 15 Mart – 15 Haziran 2015 tarihleri arasında başladı ve kazı çalışmaları bitirildi.
Bir sohbetimiz sırasında Güneyyurt Belediye Başkanı Sayın Celil Yağız Bey, kentin önemi dolayısıyla kazı çalışmalarına dört ay daha ekleneceğini ve devam edeceğini söyleyince kentin açığa çıkarılacağına dair bir hayli ümitlenmiştim. Ancak 19 Haziranda köyüme varıp durumu öğrenince bir hayli ümidim kırıldı.
Evet, yapılan açıklamalarda Karaman Müze Müdürü Abdulbari Yıldız, "Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Başkanı Yrd. Doç. Dr. Ercan Aşkın’ın bilimsel danışmanlığında, Arkeolog Bünyamin Akbulut’un sorumluluğunda, 2015 Mart ayında kazı çalışmaları başlatılan ören yerinde çalışmalar 15.06.2015 tarihinde tamamlanmıştır. Çalışmalar sırasında M.S.3. yüzyıla tarihlendirilen mermer lahit gün yüzüne çıkarılmıştır. Antik dönemde tahrip edilen lahdin ön yüzünde ortada TabulaAnsata (Kitabelik), her iki yanında da bitkisel bezemeli çelenk yer almaktadır. Toplamda 26 adet mezar temizlenerek ziyaret edilebilecek duruma getirilmiştir. Bu mezarlar içerisinde 18 adet insan iskeleti gün yüzüne çıkarılmış ve iskeletlerin antropolojik incelemelerin yapılması için Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi'ne gönderilmiştir." denilmektedir. Kazı yapılan alan dar bir alan ve bu alanda bahsedilen kaya mezarları açığa çıkarılmış doğru. Fakat bu mezarların ağızları zaten geçmiş yıllarda hazine avcıları tarafından zaten açılmış ve bir nevi talan edilmişti. Kazı bu mezarların çevresinde yapılmış ve onca mezardan kemikler toplanarak incelenmek üzere gönderildiğini yapılan açıklamalardan öğrenmiş olduk.
           Yukarı Çağlar halkı kazının devam etmesi yönünde oldukça istekliydi. Çünkü asıl şu anki kazı bölgesinin batı kesiminde talan edilmeyen ve kaya mezarlarının varlığı bilinen bölgede de kazı yapılması şeklindeydi. Eğer ki bahsi geçen alanda kazı devam ederse daha onlarca mezar çıkacağı gibi birçok tarihi eserin de günyüzüne çıkarılması sağlanmış olacaktır. Diğer yandan kaya mezarlarının hemen yanında bulunan sur kalıntılarının da açığa çıkması, daha önce varlığı tespit edilen su dağıtım şebekesi ve kurşun boruların da net olarak görülecekti. Kısacası kazı yarım bırakılmıştır. Evet, onlarca kaya mezarı açıkta ancak henüz bir turizm değeri oluşmamıştır. Bu mezarların bulunduğu yere en azından basit de olsa bir yol çalışması yapılmalıydı. Yamaçtaki bu kaya mezarları temizlenmiş lakin sonbahar yağmurları ve kış mevsiminin hava şartları temizlenen bölgeyi yeniden kirletmeye yetecektir. Sonrası ise kaya mezarlarının bulunduğu saha yeniden çakıl ve toprakla dolacaktır.
Kazının bitirilmesi hiç de uygun görülmemektedir. Devam etmeliydi. Kazı sahasına çıkan ve köyden gelen yolun da parke taşıyla döşenip bir turizm değeri oluşturulmalıydı. Amaç sadece kaya mezarlarının açığa çıkarılıp, fotoğraflarda kalması şeklinde olmamalıydı. Diğer yandan çıplak gözle görülen önleri açık olan kaya mezarlarının da temizliği yapılması uygun olmaz mıydı?
Yıllarca Sbide Antik Kenti ve Antik Su Kanalını dünyaya duyurma çabasını yaptığım haber ve makalelerimle şahsım ve değerli dostlarım Ramazan Bahar, Ali Aktürk ve Mühendis Mehmet Bildirici çaba harcadık. Şimdilik yapılan küçük çaplı kazı kadar yol almış olduk. Tabi bu konuda yayınlarımız devam edecek ve asıl kentin açığa çıkarılması için yetkililere hep çağrıda bulunacağız. Lütfen Sbide Antik Kenti Kazı Çalışmalarını yeniden başlatınız. Bu şehir Kral Zenon’un altınları ile imar edilmiştir ve kazı yapıldıkça onlarca tarihi esere kavuşulacağı unutulmamalıdır. Bu da yöremizin, devletimizin kültürel zenginlik kaynaklarına değer katacaktır.
Daha önce kazı çalışması için bir teşekkür haberim olmuştu. Yine yapılan kazı çalışmalarında emeği geçen Ermenek Kaymakamlığımıza, Güneyyurt Belediye Başkanlığına ve Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğüne teşekkür ediyorum.
Durmuş Ali Özbek

durmusaliozbek@hotmail.comFree Web Counter
Kişi Okudu
YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

4 yorum:

 1. Bu yorum yazar tarafından kaldırıldı.

  YanıtlayınSil
 2. Gerek Durmuş Ali Hocam, gerek Mühendis Mehmet BİLDİRİCİ ağabeyimiz, gerek Ali Aktürk ve gerekse diğer gönüllü dostlar, yıllardır Sbide Antik Kenti, Antik Su Kanalı, Kaya Mezarları, Sur Kalıntısı gibi tarihi değerlerin elden geçirilip açık hava müzesi haline getirilmesi için çaba sarf etmekteyiz.
  Geçtiğimiz yıllarda Antik Su Kanalı tescil edilerek koruma altına alındı. Daha önce Sbide Antik Kenti de koruma altına alınmış ve hiçbir çalışma yapılmamıştı.
  Koruma altında olan bu Sbide Antik Kentinde kazı yapılacağını öğrenince heyecanlanmıştık. Tek düşüncemiz bölgemizde olan bu kentin yer altında kalan kısmının gün yüzüne çıkarılması, yer üstünde olup da bilinçsizce tahrip edilenlerin de elden geçirilerek bir açık hava müzesi haline getirip turizme kazandırılmasının sağlanmasıydı.
  Ancak Kentin bir bölümünde yapılan kazı sonrasında durdurulduğu söylendi. Kısa süren kazıda birçok tarihi eser ortaya çıkarılmıştır.
  Temennimiz, çalışmaların devam etmesi, yerleşim yerinin tamamının açılması ve ülkemiz turizmine kazandırılmasıdır. Böylece bölgemiz de hak ettiği değere kavuşacaktır.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Sayın Ramazan BAHAR Bey, yorumunuz için teşekkür ederiz. Sizler Sbide Antik Kenti, Antik Su Tüneli, sur ve şehir kalıntılarının açığa çıkarılması konusunda yazdıkça mutlaka bir duyan olacaktır.Saygıyla...

   Sil
 3. Irfan Ulvi: Kazı çalışmalarının sonlandırılması çok üzücü, bir an evvel bu yanlışın düzeltilmesini ve kazıların tekrar başlatılmasını bekliyoruz.

  YanıtlayınSil

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

Düzenleme | Copyright © 2013-2020 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN
ghs.google.com
ghs.google.com