M|E Medya Ermenek Medya Ermenek
...
Facebookta Paylaş

ERMENEK BELEDİYESİ BASIN TOPLANTISI DÜZENLENDİ


MART 2014 – NİSAN 2016 DEĞERLENDİRME
Ermenek Belediye Başkanı Uğur SÖZKESEN’ in basın mensuplarına yaptığı davet ile 15/04/2016 tarihinde saat 14:00’ da basın toplantısı gerçekleştirildi. Belediye başkanlık görevine seçilmesinin üzerinden iki yıl geçen Uğur SÖZKESEN, yapılan çalışmalar hakkında bilgiler verdi.
M A L İ Y A P I 
Ermenek Belediye Başkanlığı görevimi  03.04.2014 tarihinde devraldım. Göreve başlama tarihim itibariyle belediyenin toplam 12.725.197,21 TL mali borcu bulunuyordu. İki yıllık süreç içerisinde, geçmiş dönemden devrolan bu borcun 4.132.178.17 TL sini ödedik. Geriye 8.593.019.04 TL borç kalmıştır.
Görevimin ilk yılında Belediye Gelirlerinin daha hızlı ve zamanında tahsilâtının yapılması için, Belediye tahsilâtına Pos Cihazı ve E-Belediye üzerinden Sanal Post ile bankadan otomatik ödeme talimatları verme hizmeti getirmiştik buna ek olarak 2015 yılında Belediyemize kayıtlı mükelleflerin abone ve kimlik bilgileri güncellenmiş ve endeks işlemlerinde el terminali sistemine geçilmiştir.
Yatırım amaçlı olarak Karayolları İşletme Şefliğinin yaklaşık 112.000 m² alanı Belediye bütçesinden ödenerek, belediyemize kazandırılmıştır. 
Öte,yandan Kalkınma Bakanlığına kamulaştırma konusunda nakdi yardım  talebinde bulunduk. Bu talebimiz doğrultusunda Ulucami ve Karamanaoğlu Hamamı çevresinin kamulaştırılarak “koruma amaçlı imar planı doğrultusunda çevre düzenlemesi” projesi ve “Eski Ermenek çarşısının restore edilmesi” projesi hazırladık ve işlemler devam etmektedir. Ayrıca imar yollarının açılması ile ilgili olarak İlçemiz Güllük Mahallesi Halil Akbulut Caddesi yol genişletme çalışmaları doğrultusunda 1 adet ev ve arsa, Sandıklı Mahallesi Tekke Köprüsü üzeri yol genişletme çalışmaları doğrultusunda 1 adet ev ve arsanın kamulaştırma bedeli belediyemiz bütçesinden ödenmiştir. 
Yatırım amaçlı mal alımlarında kullanılmak üzere 10.000.000,00 TL lik yatırım teşvik belgesi çıkartılarak bu kapsamda yapacağımız harcamalarda KDV’den muafız.
YOL-KALDIRIM VE DUVAR ÇALIŞMALARI
Göreve geldiğim ilk yıl 2. Ana cadde sıcak asfalt çalışmasını, , 1. ve 2. Ana caddede yıpranan parke taşı tamiratlarını, asfalt yapımına uygun olmayan yolların beton malzeme ile kaplamasını yapmıştık. 2. Yılımızda da yol çalışmalarımıza hızla devam ettik ve Havuzlu, Köprüyakası, Ahmet KELEŞOĞLU Caddesi(Otel-Çevre Yolu arası), Fincan Tepesi, Karayolları Kuzeyi mevkilerinde yol genişletme çalışmalarını tamamladık. 

Köprü Yakası ile Havuzlu-Çevre Yolu mevkilerinde araç geçişinde sıkıntı yaşanması nedeni ile Havuzlu-Çevre Yolu mevkiine ise 60x2,50 metre ebatlarında açık kanal üzerine köprü yaparak sorunu giderdik. İlçemizde asfalt dökülmesi ergonomik olmayan Susaklı Mahallesi (Kültür Merkezi Arka Sokağı) mevkiinde yolların beton malzeme ile kaplamasını yaptık. 
Şadırvan Yanı ve Cephanelik Camii mevkilerinde zamanla aşınan parke taşlarının tamiratlarını yaptık. Emin Hami Bey Caddesinin Lütfi ELVAN Kent Meydanı ile Halil AKBULUT Köprüsü arasında kalan kısmının parke kaplamasını yeniledik. İlçemiz Meydan Mahallesi Köprüyakası Mevkiinde Belediyemiz sınırları içerisinde bulunan alanda yol genişletme çalışması yapılmış olup, söz konusu alanda dere yatağının geçilebilmesi amacıyla menfez yapılması için Kültür ve Turizm Bakanlığı Yatırımlar Genel Müdürlüğünden nakdi yardım talebinde bulunduk. 
Karayolları 3.Bölge Müdürlüğünden Karayolları Ağına bağlı D340 Karayolu üzerinde Öğrencilerin güvenli bir şekilde karşıdan karşıya geçmelerini sağlamak amacıyla Seyran Mahallesinde Okullar bölgesinde yaya üstgeçidi yapılmasını talep ettik ve üst geçidi yaptırdık. Ermenek Turkuaz Mesire Alanı-Karalar İskelesi bağlantısı için 5700 m uzunluğunda Sahil Gezinti Yolu yaptık, şu anda yapılan sahil yolunun güneş enerjisi ile aydınlatılması çalışmalarımız devam ediyor ve bu Ermenek’imizin imajını değiştirecek çalışmalar arasındadır.
2. ana Cadde kaldırım kenarı korkuluk çalışmalarından sonra bu yıl içerisinde de; İlçemizde Seyran Mahallesi Seyrankent Sokak, II. Ana Cadde, Havasıl Köprüsü-III. Ana Cadde, Tol Medrese Altı, Ulucami, Emin Hami Bey Caddesi, Prof. Dr. Hüseyin GÜRSOY Caddesi, Müsteşar Yardımcısı Mustafa KÖKÇAM Caddesi, Karamanoğlu Mehmet Bey Türkçe Parkı, Ermenek Turkuaz Mesire Alanı, Top Mevkii ile ilçemizin muhtelif yerlerinde korkuluk imalat ve bakım onarım çalışmaları yaptık.
Havuzlu, Köprüyakası, Ahmet KELEŞOĞLU Caddesi(Otel-Çevre Yolu arası), Fincan Tepesi, Karayolları Kuzeyi, Tol Medrese Güneyi, Halil AKBULUT Caddesi(Mezarlık), Kirseönü(Mezarlık), Parke Tesisi, Karamanoğlu Mehmet Bey Türkçe Parkı civarında heyelanın önlenmesi için ihate duvarları yaptık.
Belediyemiz sınırları içerisinde Meydan, Taşbaşı, Güllük, Seyran ve Karalar mahallelerinde oluşan ve zaman içinde oluşabilecek erozyon riskinin önlenmesi amacı ile hazırlanan Erozyonu Önleme Projesini hayata geçirdik ve projenin gereği işlemleri yaptık.
Yolları, kaldırımları ve korkulukları yaptıktan sonra daha modern caddelere kavuşabilmek için kaldırım, korkuluk ve yol çizgi boyamaları yapıldı ve 11 adet cam dolmuş durağı montajı yaptık. 2015 yılında birçok cadde ve sokağın yol, kaldırım işlerini tamamladık ama hala eksiğimiz var elbet, bunları da 2016 yılında tamamlamayı düşünüyoruz.
PROJELER İMAR ÇALIŞMALARI VE YAPILAR
Vatandaşlarımızdan talepleri toplanan TOKİ konutlarının teslimini 2015 yılında yapacağız dedik ve ekim 2015’de toplam 120 adet konuk hak sahiplerini buldu.
Söz verildiği gibi 250 adet riskli alandan konut hak sahibi tespitleri yapılmıştı. Güllük Mahallesi Ahmet Keleşoğlu Caddesi üzerinde, mülkiyeti Maliye Hazinesine ait olan ve Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığına tahsisli arsa üzerine toplam 256 adet Afet Konutu Yapımında yer belirleme çalışmaları bitti. toplam 10.397,00 m2 yüzölçüme sahip alana Afet Konutları Yapımına Zemin Etüd çalışmaları yapılarak başlandı projeler hazırlanıyor İnşaat yapımına en kısa sürede başlanacaktır.
Yapılacak olan Afet konutlarının doğu tarafına İmar planlarında gerekli düzenlemeler yapılarak cami yeri belirlenmiş Cami Yaptıracak hayırseverle protokol hazırlanmış Caminin yapımına  da en kısa sürede başlanılacaktır.
Ermenek Doğalgaz projesinde arazi etüt çalışmaları tamamlanarak kamulaştırma haritaları ve dosyaları hazırlanmaya başlandı. Bu kapsamda ön güzergah çalışmaları yapılarak projenin inşaat aşaması için en kısa sürede ihaleye çıkılacak.
Karaman Valiliği, Ermenek Belediyesi ve Ahmet ve Nezahat Keleşoğlu Vakfı arasında Ermenek Şuan ki Cumhuriyet Ortaokulu yerine kurulacak olan okul ve müze için protokol imzaladık. Söz konusu yere 24 derslikli bir Ortaokul ve Kent Müzesi yapacağız. Yönetim Kurulu Kararı çerçevesinde Okulun adı “ İncikzade Mustafa ve Emine Keleş Ortaokulu ”, Kent Müzesinin adı ise “ Ahmet ve Nezahat Keleşoğlu Kent Müzesi” olacak. Ayrıca Ahmet ve Nezahat Keleşoğlu Vakfı Güneyyurt çıkışına Toki Konutlarının batısına Belediyemiz tarafından gerekli İmar düzenlemeleri yapılan ve Ormandan Tahsis edilen yere Camii Yapma Kararı Almıştır.
Yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanılması adına “Yaşam İçin Doğa İçin Temiz Enerji” projesi hazırlayarak,  Mevlana Kalkınma Ajansına sunduk. Mal alım ihalesi yapılmış olup, Aydınlatmaların imalat süreci devam etmektedir. Proje ile Ermenek Turkuaz Mesire alanı, Çatak ve Bezciler Atıksu Arıtma Tesisileri, Sahil Gezinti Yolu ve İnevleri mevkilerinde 170 adet Ledli Güneş Enerjisi Panelli Aydınlatma Direği ile aydınlatma sağlayacağız.
İlçemiz Seyran Mahallesi Kuruseki Mevkiinde Belediyemiz sınırları içerisinde bulunan Okullar Bölgesinde yaklaşık 1865,76 m2 lik alana park ve çocuk bahçesi yapımı için Kültür ve Turizm Bakanlığı Yatırımlar Genel Müdürlüğünden yardım talebinde bulunulmuştur.
24.02.2015 tarih 122 sayılı yazımız ile Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Deniz ve iç sular Düzenleme Genel Müdürlüğünden Ermenek Turkuaz Gölünün daha etkin bir şekilde kullanılabilmesi amacı ile Ermenek Turkuaz Gölü kıyısına Eğitim Tesisleri kurulması talebinde bulunduk.
Bizler memleketimize neler kazandırabiliriz düşüncesiyle çalışmalarımıza devam ediyoruz. Afat ile kaya ıslah projesi görüşüldü. Ankara Üniversitesi Öğretim görevlilerinden Doç.Dr. Mustafa Fener`e  “Kaya Düşmesi Islah Projesi” hazırlattırılmıştır. Hazırlatılan rapor Yazımız ekinde İl Afet Acil Durum Müdürlüğüne ve  Başbakanlık Afet Acil Durum Başkanlığına sunulmuştur.  Biran önce çözüme kavuşması için çabalıyoruz.
Karalar - Keşillik mahallelerimizi kapsayan 150 hektarlık alanda halihazır harita Çalışmaları yapılmış İmar Planı çalışmaları sırasında kurumlardan gerekli izinler alınırken Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Ermenek Uygulama İmar Planı Nüfus Projeksiyonunu gerekçe göstererek İmar izni vermemiştir. 
İlçemiz Akçamescit Mahallesi 561 ada 37, 40, 41, 42, 43, 44, 46, 47, 74 nolu parsellerde Güneş Enerjisi Santrali kurulmasına ait İmar Plan çalışması yapılarak İmar Planı onaylanmıştır.
Ermenek’in Beton bordür ve parke ihtiyacını karşılamada artık dışarıya bağımlı değiliz. T.C. Ekonomi Bakanlığı Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdürlüğünden alınan yatırım teşvik belgesi kapsamında Beton bordür ve parke üretim tesisimizi kurduk ve üretime başladık hayırlısı ile.
Belediyemizce yapım işlerinde kullanılan taş ihtiyacını karşılamak üzere de Kuruseki Mevkiinde Taş Ocağı kurulumu için Maden İşleri Genel Müdürlüğü’nde gerekli izinler aldık, orman tahsis işlemleri yaptık, “Patlatma Yapılabilir” görüşünün alınmasına müteakip devreye alacağız.
Vatandaşlarımıza daha hızlı ve kaliteli hizmet verebilmek adına tesislerimizi daha modern hale getirmeye çalışıyoruz. Buna en güzel örnek Yeni İtfaiye Hizmet Binamız, Yeni Kademe Binamız, Yeni Soğuk Hava Depomuz, Kapalı Halk Pazarımız ve yıllardır kangren haline dönüşmüş otopark sorunu için çözüm olan Kapalı Otopark’ımızı gösterebiliriz.
Öte yandan Ermenek için sorun olan Şehirlerarası Otobüs Terminali yokluğuna da bir çözüm olarak Meydan mahallemizde köy minibüslerinin de rahatça girip çıkabileceği bir Terminal hizmete sunduk.
Geri dönüşüm bizim için önemli. Çevre Kirliliğinin önüne geçmedeki en önemli adım geri dönüşüm. Bu bağlamda Belediyemizin de üyesi bulunduğu Taşeli Belediyeleri ve Çevre-Altyapı Temel Hizmet Birliği bünyesinde kurulacak olan Katı Atık Düzenli Depolama Tesisi projesi ürettik ancak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğünce “Sürdürülemez Yatırım” görüşü verildi. Bunun üzerine İlçemizde oluşan katı atıkların Karaman il merkezinde bulunan Katı Atık Düzenli Depolama Tesisine ulaştırılması için Kuruseki Mevkiinde “Katı Atık Transfer İstasyonu” kurulması için çalışmalar başladık, proje sürecimiz devam etmektedir. Proje sürecinde de boş durmadık, geri dönüşüm alanında TAP  ve DEHA firmaları ile anlaşarak 2015 yılında toplam 364 kg atık pili ve 1250 kg atık yağı geri dönüşüme kazandırdık.
Ermenek’ e hamam şart dedik ve biraz daha ileri giderek Hamam sauna fitness salonu projemizi hayata geçirdik. Yapımı tamamlanmak üzere olan Hamam sauna ve fitness salonumuzu yakında hizmete açacağımız müjdesini burada sizlerin vesilesi ile vatandaşlarımıza veriyoruz.
İlçenin en önemli sorunlarından bir tanesi işsizliktir. Ermenek Belediyesi istihdamı arttırmak için yapılacak yatırımlara her zaman için destek olmuş ve olmaya da devam edecektir. Bu kapsamda İlçemiz Sandıklı Mahallesi sınırları içerisinde yapılacak olan Meyve kurutma fabrikasına her türlü Planlama desteği verilmektedir. Fabrikanın kurulması ile birlikte İlçede Meyvecilik gelişecek fabrika sayesinde ekonomik anlamda üretilen ürünlerin değerlendirilmesi kolaylaşacaktır.  
SU VE KANALİZAYON ÇALIŞMALARI
Şehrimizin muhtelif yerlerinde yaşanan içme suyu sıkıntılarına çözüm getirmek için daha önce yer tahsisleri yapılan su depoları (Kömürkent-Cezaevi Bölgesi için 1 adet V=500 m3 ) Kültür ve Turizm Bakanlığı ve (Hastane ve TOKİ Bölgeleri için V=500 m3, Gömme Su Deposu, Kilise Önü Bölgesine V=200 m3 Gömme Su Deposu) Mevlana Kalkınma Ajansı proje desteği ile yapılmıştır. Diğer yandan Sandıklı Mahallesinin üst kısımlarında yaşanan su sıkıntısını giderilmesi için maslak yaptık.
2014 yılının üzerine 7218 metre yeni içme suyu hattı döşedik ve toplam 1515 metre içme suyu hat değişimi yaptık.
Daha önce sözünü verdiğimiz 1000 Kişilik Paket Evsel Atıksu Arıtma Tesisini Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü, Proje ve Finansman Hizmetleri Dairesi Başkanlığı’nın Çevre Kirliliğinin Giderilmesi projesi desteği ile yaptık. Her zaman söylediğim gibi söz konusu Ermenek’e hizmet ise her projeye adayız.
İlçemize verilen içme suyunun klorlanması için otomatik klorlama cihazı aldık ve Atıksu Arıtma Tesislerimizde kullanılmak üzere 2 Adet Otomatik Numune Alma Cihazı, 2 Adet Multimetre (PH-Oksijen Metre) cihazının Mevlana Kalkınma Ajansı proje desteği kapsamında alımını yaptık.
ÇEVRE DÜZENLEMESİ ÇALIŞMALARI
Ermenek’imize yeşil yakışır diyerek Rutin Belediyemiz temizlik ve park bahçe işleri aksatılmadan ekiplerimiz tarafından yerine getirilmektedir. Bunun yanı sıra 2014 yılında ilçemizin çeşitli yerlerine dikmiş olduğumuz 5000 adet ağaca ek olarak bu yıl da binlerce ağacı toprakla buluşturduk. Ermenek Turkuaz Mesire Alanına zeytin, incir, nar, lavanta, çınar ve defne ağaçları diktik. Sahil gezinti yolu boyunca sedir tohumları ektik.
Vatandaşlarımızın ve çocuklarımızın sıkça kullandığı parklardaki gerekli yenileme çalışmalarının yanı sıra 4 yeni parkı ilçemize kazandırdık. Ahmet Keleşoğlu Caddesine yapılan Ersev parkı, Değirmenlik Mahallesi Halil Akbulut Köprüsü yanına yapılan park, Seyran Mahallesi Karamanoğlu Mehmet Bey Türkçe Parkı, Güllük mahallesinde Kıcıman parkını vatandaşlarımızın hizmetine sunduk. Ayrıca 3. Ana cadde üzerinde koruk deresi kenarına bir park çalışmamız devam ediyor.
Değirmenlik Mahallesinde Elektrik santral parkında bulunan piknik masaları tamir edilip boyanarak parka yakışır bir hale getirildi. Meydan Mahallesinde bulunan Tol Medresenin bakımı ve temizliği düzenli bir şekilde yapılmakta olup daimi bir görevli eşliğinde yerli ve  dışarıdan gelen ziyaretçilerimizin hizmetine sunulmuştur. 
İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü projesi ile 283 adet metal ayaklı oturma bankı,37 adet Japon tipi çatılı piknik masası,3 adet tek kuleli polietilen oyun grubu, 20 adet küllüklü sallanır çöp sepeti, 2 adet sekizgen kamelya, İl Özel İdaresi ile Ermenek Belediyesi arasında yapılan ortak proje kapsamında ise 80 adet küllüklü sallanır çöp sepeti, 324 adet metal ayaklı oturma bankı, 30 adet arkalıksız üçlü oturma bankı, 50 adet Japon tipi çatılı piknik masası, 5 adet kauçuk kaplama oturaklı ikili salıncak, 3 adet düz ve döner kaydıraklı çocuk oyun grubu, 4 adet mekik aleti, 4 adet uzay yürüyüşü, 4 adet çiftli bacak açma, 4 adet step aleti, 4 adet ikili bilek ve kol çevirme aleti alınarak Belediyemizce yapılan park ve seyir teraslarında halkımızın hizmetine sunulmuştur.
Tarih kokan şadırvan sokak’ta yenileme çalışmaları yaptık ve mizacına uygun olarak süs havuzunu yeniledik. İlçemizin çeşitli yerlerine de yapay şelaleler inşa ederek görselliği ön plana çıkarmaya çalıştık.
YENİ ARAÇLARIMIZ
Gerek öz kaynaklarımız gerek hibe yoluyla son İKİ yılda vatandaşlarımıza daha modern ve daha işlevsel ekipmanlarla hizmet sunabilmek için farklı birimlerde kullanılmak üzere 12 yeni aracı hizmet filomuza dahil ettik. Bu araçlarımızla da vatandaşlarımıza en hızlı hizmeti vermeyi amaçlıyoruz. 
1 adet Hidromek HMK 102 s 4cx kazıcı yükleyici iş makinesi,
1 adet kanal açma aparatlı vidanjör – arazöz,
2 adet hidrolik sıkıştırmalı 13+1,5 kapasiteli çöp arabası,
1 adet morglu cenaze nakil aracı,
1 adet vakumlu yol süpürme aracı
2 adet yaprak toplama aracı
1 adet küçük çöp aracı
1 adet büyük çöp aracı
1 adet vidanjör
1 adet bekoloder
Alt yapı ve çevre düzenlemelerinde çok ihtiyaç duyduğumuz kazıcı yükleyici iş makinesi ve vidanjör alımı ile büyük bir eksikliği ortadan kaldırdık.
Öte yandan halkımızın en zor gününde yanında olmak adına morglu cenaze nakil aracı ve temiz bir Ermenek, sağlıklı bir çevre için çöp toplama araçları ile yol süpürme, yaprak toplama araçları aldık. 
Yeni araçlarımız ile birlikte toplam 34 araçla vatandaşlarımıza hizmet sunmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bütün araçlarımızın hayırlı hizmetlerde kullanılmasını diliyorum.
UYGULAMALAR
Vatandaşlarımızdan gelen taleplerden bir tanesi de "Ulaşılabilir olmak" tı. 2 senedir sergilediğimiz tavır ve tutumla ulaşılabilir olduğumuzu gösterdik. Bunun yanı sıra resmi işlemlerimde de vakit kaybını önlemek ve herkesin her yerden bize ulaşmasını sağlamak için “Beyaz Masa” uygulamamızı devreye soktuk. Ücretsiz olarak 444 7331 nolu telefondan Belediyemizi arayarak istek ve şikâyetlerinizi bildirebilmektesiniz.
Bir diğer uygulamamız “ticari taksi” uygulaması oldu. 7 adet durağa 12 adet Ticari Taksi plakasının ihalesi yapılarak T harf grubu Ticari Taksiler halkımızın hizmetine sunuldu. İlçemizde faaliyet gösteren Şehir içi toplu taşıma araçlarının hatları Hastane hattı, YİBO hattı ve 2. ana cadde hattı olmak üzere 3 hatta çıkartılarak halkımıza daha iyi hizmet vermesi sağlandı.
Üzerinde titizlikle durduğumuz bir diğer uygulamamız “Ön Ödemeli Kontaksız Elektronik Kartlı Su Sayacı” sistemidir. Hem İlçemizde sayaçların okuma hatalarından kaynaklanan kayıpların önlenmesi Hem haksız su kullanımının önlenmesi hem de su israfını minimuma indirmek için önemli bir uygulamadır.
Diğer bir uygulamamız ise “e-belediye” uygulamamızdır. Bu uygulamamız ile de vatandaşlarımız Belediye ile ilgili ödemelerini zahmetsizce yapabilmektedir.
TURİZM ÇALIŞMALARI
Ermenek’te turizm faaliyetlerini geliştirmek ve Ermenek’in markalaşmasını sağlamak adına “Taşeli Bölgesi Su Sporları ve Doğa Turizmi” projesini hayata geçirdik. Mevlana Kalkınma Ajansı ile sözleşmemizi imzaladık ve 1 adet yarı olimpik Yüzer Yüzme Havuzu, 1 adet çocuk havuzu, 7 adet gezi teknesi ve 1 adet pedallı sal, 2 adet dragon tekne alımı yaptık. Ermenek’te çığır açacak bu hizmetimizle bütün dikkatleri bölgemize çekmeyi hedefledik.
Yine Ermenek Turkuaz Mesire Alanını modern bir şekilde dizayn ederek vatandaşlarımızın aileleriyle rahatça gidip dinlenebileceği, eğlenebileceği bir tesis haline getirdik. Aynı tesis içerisinde kendi yetiştirdiğimiz doğal ürünlerle hizmet verdiğimiz bir restoranımız bulunmakta.
Gökçeseki ören yeri Philadelphia yerleşim alanında ve Meydan Mahallesi arkeolojik sit alanında Belediyemiz, Ermenek Kaymakamlığı, Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi, Karaman İşkur Müdürlüğü, Karaman Müze Müdürlüğü işbirliği ile kazı çalışmalarına başlamıştık. 2015 yılı itibari ile bu çalışmalar da bitti ve turizme açıldı.
24,5 metre uzunluğunda oturan düzende 180 kişilik gemi ihalesi Ermenek Kaymakamlığı Köylere Hizmet Götürme Birliği tarafından yapılmıştı ve bahsi geçen gemi Ermenek Turkuaz Gölüne demirlendi.
Ermenek Karamanoğlu Mehmet Bey Hamamının girişinin iki adet evle kapalı olmasından dolayı vakıflar bölge müdürlüğü ile görüşmeleri yapılıp proje çalışmalarına başladık.
Koruma amaçlı imar planı kapsamında menekşe caddesi ile 2. Cadde arasında kalan 0,60 hektarlık alanda koruma amaçlı imar planı düzenlemesi yaptık ve bu kapsamda  9 adet binanın restorasyonu gerçekleştirdik. Tarihi Sipas camiimizi restore edip tekrar hizmete açtık öte yandan bazı sıkıntılar sebebiyle aksayan Rüstem paşa camiimizin restorasyonu tekrardan başladı. 
 Ermenek’imizin Ülkemize hatta tüm dünyaya tanıtılması için reklam çalışmalarımız hızla devam ediyor. Anlaşma yapmış olduğumuz bir reklam şirketi ile tanıtım filmleri, broşür ve kitap çalışmalarımız var. Belediyemizin web adresini daha modern bir hale getirdik, ayrıca sosyal medya hesaplarımızdan güncel olarak iletiler paylaşılmakta. Öte yandan Ermenek1001 adı ile kurulan sayfalarımızda memleketimizi dünyaya tanıtmaya çalışıyoruz.
İlçemizin Turizm İle kalkınacağını biliyoruz, bu kapsamda Ermenek Turizm Bölge ilanı ile ilgili çalışmalarımızı başlattık bunun tamamlanması  ile birlikte ilçemiz Turizm Bölgesi olmasından dolayı İller Bankası Paylarında artış olacak, Yatırımcılar Vergi istisnalarından ve teşviklerinden yararlanacak dolayısı ile ilçede Turizm yatırımları artacaktır. 
SOSYAL SORUMLULUK VE EĞİTİME KATKI ÇALIŞMALARI
Görevimizin ilk yılında Belediyemiz tarafından ve belediyemizin teşviki ile hayırseverler tarafından okullarımızın ihtiyacı olan toplam 70 adet bilgisayar alınmış ve her okulumuza 10 adet bilgisayardan oluşan, Bilgisayar laboratuarı kurmuştuk. Buna ek olarak bu yıl da Ermenek Halk Eğitim Merkezi bünyesinde bulunan dikiş nakış kurslarına 18 adet dikiş makinesi hediye ettik. Elimizden geldiğince kursların gelişimine katkı yapmaya çalıştık. Mesleki kurslarımızın en iyi şekilde olmasını ve en iyi yerlere gelmesini gönülden istiyoruz. 
Yine geçtiğimiz yıl ilçemizde ve çevre köylerde bulunan öğrencilere eğitimlerine katkı sağlamak amacı ile 1000 adet vitamin isimli eğitim seti dağıtımı, Öğrencilerimize sınav öncesi motivasyon etkinlikleri düzenlemiştik. Bu yıl da öğrencilerimizden desteğimizi esirgemeyerek ihtiyaçlarını gidermeye çalıştık. Okul bahçelerini düzenledik, ütü, saç kurutma makineleri, su sebilleri spor malzemeleri hediye ettik. 
Maddi durumu iyi olmayan ailelerimiz için ücretsiz alışveriş yapabilecekleri bir yer olan hayır çarşısı açtık. Hayır Çarşısında 2015 Yılı içerisinde toplam 455 aileye bütün fertleri ile birlikte kıyafet ve ayakkabı yardımları yapıldı.
Belediye olarak kadın, gençlik, çocuk meclisleri kurmuştuk ve aktif olarak çalışmalara başlamışlardı. 2 yılda birlikte güzel faaliyetlere imza attık. Ermenek birçok ilki yaşadı bu alanda; kadınlarımızın tiyatro gösterileri, gençlerimizin üniversite tanıtım günleri, çevre temizliği programları ve birçok program gerçekleşti. 
Kadınlarımızın rahatça gidip oturabilecekleri, çay kahve içebilecekleri bir mekân olmadığından Belediyemiz tarafından yer tahsisi yapılarak Ermenek Belediyesi/Ersev Kadınlar Lokali açtık ve personel görevlendirdik.
Engelli vatandaşlarımızın yaşamlarını kolaylaştırmak için Belediye İş Merkezi girişi ve ilçemizdeki kaldırımlara engelli rampaları yaptık.
Ermenek Belediyesi Bilim Kahramanları Topluluğu oluşturuldu, Teknolojiyi yakından takip etmeleri ve çalışmalarını rahatça sürdürebilmeleri için, yer tahsisi yapıldı. Bilim kahramanlarımız katıldıkları turnuvalarda “yükselen yıldız” ödülü ile geri döndü. Hafta sonu tatil günlerinde ve yaz tatilinde faaliyetleri devam edecekler.
Sosyal belediyecilik anlayışıyla, her yıl Ramazanda ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalıştık. Birçok ihtiyaç sahibi vatandaşımızın orucunu açacağı aşevimizin sorunsuz hizmet verdi
Geçtiğimiz aylarda Bayırbucak Türkmen Dağının bombalanması üzerine birçok Türkmen kardeşimiz çok zor durumda kalmıştı. Bizler buna duyarsız kalamazdık ve bir yardım kampanyası başlattık. 2 adet Tır’da kışlık kıyafetler, battaniye ve gıda malzemeleri gönderdik. 
Belediye olarak bir yandan sokak köpeklerini toplayıp rehabilitasyon işlemlerini sürdürürken öte yandan da doğal ortamlarında ve sokaklarda hayvanları bularak yiyecek ihtiyaçlarını karşılıyoruz. 20 adet sokak kedisi ve köpeği kulübesini doğaya yerleştirdik. Öte yandan da park ve bahçelerdi ağaçlara da kuş yuvalarımızı astık. Onlar bizim sessiz dostlarımız, . Vatandaşlarımızda bu konuya duyarlı davranıp ellerinden gelen iyiliği hayvanlarımızdan esirgemesinler.
Ermenek’te en büyük sorunlardan biri olan işsizliğe çözüm ve bizimde vaatlerimiz arasında olan Assistt Çağrı merkezini ilk yılımızda açmıştık. Şuan birçok gencimiz için istihdam kapısı olmuştur. Öte yandan İşkur projelerinde yer alarak toplam 40 personele istihdam sağlamaktayız. Ayrıca çiftçi eğitim merkezi için Belediyemiz iş yerlerinden bir tanesini tahsis ettik.
Belediyemizin kültürel etkinlikleri içerisinde tiyatro-konser programları düzenlemeye devam etmekteyiz. Kandil, özel günler ve Dini Bayramlarda çeşitli organizasyonlar yapmaya çalışmaktayız.
KÜLTÜREL SANATSAL VE SPORTİF FAALİYETLER
Belediyemizce düzenlenen Taşeli Kültür, Sanat ve Sıla Etkinlikleri çerçevesinde Yöresel Çocuk Oyunlarımızın tanıtımını, Yöresel Yemeklerimizin ikramı ile Belediyemizce tamamlanan Yüzer Havuz ile Gezi teknelerinin açılışı yaptık. İlçe halkımız ile dışarıdan gelen misafirlerimizin Ermenek Turkuaz Baraj Gölü üzerinde yüzme ve tekne gezintisi yapmasına imkân sağladık.
Ermenek Kaymakamlığının 14.05.2010 tarih ve 627 sayılı yazılarına göre Balkusan Köyünde yapılacak olan Türk Dil Bayramı ve Karamanoğlu Mehmet Bey’i Anma Töreni kutlamaları 2011 yılı dâhil olmak üzere kutlama hazırlıklarının ve organizesinin Ermenek Belediye Başkanlığı tarafından yapılmasına karar verildiğinden, söz konusu kutlama etkinlikleri 2015 yılında belediyemiz tarafından organize edilmiş, törenlerin yapılması, gelen misafirlerin konaklanması ve ağırlanması ile halkımızın katılımı sağlanmıştır.
Belediyemizce Kültürel Etkinlikler kapsamında 19.05.2015 Salı günü akşamı İlçemiz Lütfi Elvan Kent Meydanında ilçemiz Halkına yönelik olarak konser etkinliği düzenlenmiştir.
Ermenek bir ilk’i yaşadı. Mersin Devlet Opera ve Balesi Topluluğu Ermenek’te muhteşem bir konser verdi. Davetimiz üzerine gelen Mersin Devlet Opera ve Balesi Topluluğu, Vatandaşlarımıza Türk Bestecilerden eserler seslendirdi. Ahmet Keleşoğlu Kültür Merkezinde düzenlenen konsere vatandaşlarımızın ilgisi büyüktü.
Ermenek Turkuaz Yelken Spor Kulübü Derneği Belediyemizin öncülüğünde kuruldu ve şuan 17 üyesi bulunmaktadır. Geçtiğimiz yıl ilk defa Ahmet Keleşoğlu 1. Yelken yarışları Turkuaz gölünde yapıldı. 
Ermenek şehir stadı ve gençlik merkezinin yer tahsisleri yapıldı. Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından bu ay içinde  ihale edilecek.
Ermenekte sportif faaliyetleri geliştirmek için 1 Adet Dragon tekne alındı. Kurulacak olan Dragon takımı ile yurt içi ve yurt dışı turnuvalara katılmak hedeflenmektedir.
SON BİR DEĞERLENDİRME 
Bizde hizmette sınır yoktur. Rutin belediyecilik hizmetlerinin dışında ciddi projelerle karşınızda olduk ve olmaya da devam edeceğiz Göreve gelirken 5 yılda 50 yıllık hizmet üretmek demiştik. İki yılda Söz verdiğimiz vaatlerimizin birçoğunu gerçekleştirdik hatta bir adım öne giderek vaatlerimiz dışında da bir çok uygulama ve proje ürettik. Hepsi daha iyi bir Ermenek için.

Katılımınızdan dolayı hepinize teşekkür ederim.   

Medya Ermenek Yazarları Bu Sayfada Yer Almaktadır.

HTML Hit Counter
Bu Sayfanın Tıklanma Sayısı

Free Counters
Kaç Bilgisayar Üzerinden Giriş Yapıldı
YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

Düzenleme | Copyright © 2013-2020 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN
ghs.google.com
ghs.google.com