M|E Medya Ermenek Medya Ermenek
...
Facebookta Paylaş

ERMENEK’İN ENDEMİK BİTKİLERİ


Ermenek’in Nadide ve Güzel Endemik Bitkilerini Ne Kadar Biliyoruz?

Prof.Dr.Haydar ÖZTAŞ
           Endemik bitkiler belirli bir bölgeye ait, yerel, ender ve çok ender bulunan türler olarak tanımlanmaktadır. Latince endemos (indigenous) kelimesinden gelir ve “yerli” anlamında kullanılmaktadır.
           Türkiye ve Ermenek endemik bitkiler açısından önemli bölgelerden birisidir. Türkiye'de 3 bini endemic civarında Ermenek bölgesinde ise 200 civarında bilimsel tanımı yapılmış bitki mevcuttur.  Ermenek bölgesinin bölgeler arasında doğal bir geçiş köprü oluşturması nedeniyle dünyada benzerine az rastlanan bir bitki çeşitliliğine sahiptir.

          Bölgede bitki zenginliğinin en önemli nedenlerinden birisi de buzul çağlarında Ermenek Bölgesinin bitkiler için bir sığınak olması olarak düşünülmektedir. Türkiye'de en çok endemik bitkinin bulunduğu bölgeler Antalya (578 endemik bitki) Konya (370 civarında) ve Mersin illeri yer almaktadır. Ermenek Bölgesinin bu üçgenin orta kısmında bulunması endemik bitki çeşitliliğini artırmaktadır. Ancak,  bu endemik türelerin en önemlilerinden Fritillaria  sp. (Sümbül çeşitleri) türleri söküm, ıslah çalışmaları, yapılaşma, ve herbisit kullanımı gibi çeşitli tehlikelerle karşı karşıyadır. Bu olumsuz faktörler kimi zaman bitkinin yok olmasına ve bir anlamda yeryüzünde ortadan kalkması anlamına gelmektedir. Örneğin çocukluğumda Büyükkarapınar Köyü’nde sulak özlerde oldukça fazla bulunan Fritillaria acmopetala subsp. Wendelboi (Sarı sümbül) bölgede yoğun tarım yapılması ve akarsuların bilinçsiz kullanılması nedeniyle yok olma tehlikesi ile karşı karşıyadır. Ermenek Bölgesinde çok sınırlı bir bölgede yetişen bu bitkinin doğal üreme alanlarının Kültür Bakanlığınca koruma altına alınması gerekmektedir.
            Ermenek yöresinde nesli tükenme tehlikesi ile karşı karşıya kalan bir diğer bitki de Tulipa cinnabarina (ErmenekTulipası) olup, ismini eski Yunanca alev renginden alan bu bitki yalnızca Ermenek bölgesine has olup, gerekli koruma tedbirleri özellikle otlatmaya ve mera ıslahı çalışmalarına karşı korunmalıdır. Bu lale 2000’ li yıllarda Norveçli bir bilim insanı tarafından Sarıveliler bölgesinden toplanarak isimlendirilmiştir.
            Yalnızca iki örnekle somutlaştırmaya çalıştığım bölgemizin bitki zenginliğinin halkımızca bilinmesi ve bu bitkilerin korunması için hassas davranılması büyük önem taşımaktadır.

YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

1 yorum:

  1. Karaman ve civarında bulunan endemik bitkileri öğrenebilir miyim

    YanıtlayınSil

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

Düzenleme | Copyright © 2013-2020 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN
ghs.google.com
ghs.google.com