M|E Medya Ermenek Medya Ermenek
...
Facebookta Paylaş

MADEN ŞEHİTLERİNİ UNUTMADIK

    28 Ekim 2014 tarihinde,  Ermenek ilçesine bağlı Pamuklu köyü yakınlarında, Has Şekerler Madencilik’e ait kömür madeninde su baskını sonucu 18 işçinin mahsur kalarak hayatını kaybettiği olaydır.
    Bu kaza altı ay içinde bir Türk madeninde ikinci büyük kazadır. Bir önceki Soma Faciası 13 Mayıs 2014'te gerçekleşmişti. Soma ilçesindeki kömür madeninde çıkan yangın nedeniyle 301 madencinin ölümüyle sonuçlan madencilik kazası. Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en çok can kaybı ile sonuçlanan  ve madencilik kazası olarak kayıtlara geçti. 
    Ermenek Maden Faciasında ise; Mehmet Baha, Ömer Cansu, Recep Çiloğlu, Osman Çoksöyler, Hüseyin Çolak, Hüsnü Çolak, Tezcan Gökçe, İsa Gözbaşı, Hüseyin Gültekin, İsmail Gürses, Ali Haznedar, Kerim Haznedar, Uğur İlhan, Mehmet Özcan, Mehmet Tokat, Hasan Tuncer, Bahri Üzer ve Kamil Yaman adlı maden işçileri yaşamını yitirerek Ermenek Maden Şehitleri Listesine eklendiler.
Ruhları şad, mekanları cennet olsun.


Tam iki yıl oldu. Hatırası hala zihnimizde. UNUTMADIK!
FÂCİÂ
"Birden hayatımda hiç duymadığım kadar büyük bir gümbürtü duydum. Ardından, önüne kattığı herşeyi sürükleyen, rastladığı her engeli yıkan sel misali bir kütlenin derinlerde hareket ettiğini hissettim. Elimde yarım ısırılmış domates , çevremdekilere baktım. Hepsinin gözünde benim hissettiğim şeylerden doğan korkunun titremesi vardı. "Patlama bu, kaçalım!!" dedi bir arkadaşım. Azık çıkınlarını toplamaya başlama şaşkınlığını bir anda atarak kaçıştık. Herkes bir tarafa kaçıştı. Kaçarken diğer galerilerdeki işçi arkadaşların telaşlı bağırışlarını işitiyorduk:"Su geliyor, sel geliyor, kaçın!" Homurdanarak gelen devi andıran bir şeyin, şu kömür duvarlarının arkasından üzerimize geldiğini, hem de çok hızlı bir şekilde geldiğini tekrar iliklerime kadar hissettim. Yüksek bir yerler bulup sudan kurtulmalıydım. Yukarılarda bildiğim kör bir bacanın üst kısmına doğru tırmandım. Benimle beraber iki işçi arkadaş daha vardı. Hiç konuşmadan, anlaşmışçasına beraber aynı yere doğru düşe kalka tırmanıyorduk. Bacanın üst ucuna vardık. Orada iki üç metre yükseklikte bir oyuk daha vardı. Eğer oraya çıkabilirsek kurtulur, su çekilinceye kadar orada beklerdik. Ya grizu patlamasıysa! Ya büyük bir göçükse! Çıkış yolları kapanırsa! Günlerce beklemeyi göze almak gerekiyordu. Etraftaki eski tomrukları kullanarak merdiven yapıp üçümüz de oyuk kısma çıktık. Artık suyun buraya çıkması imkansızdı. Bize sadece beklemek kalıyordu, saniyesi yıllar gibi gelen beklemek. Bir köşeye oturdum. Derinlerden ve uzaklardan gelen çığlıkları, haykırışları dinleyerek düşündüm. Şu otuz küsur yıllık ömrüme sığdırdığım herşeyi düşündüm. Rahmetli babamı ve annemi, yetimliğimi, işçileri, birkaç ay önce Soma'da ölen 301 işçiyi, güneşi, havayı, suyu, köyümü düşündüm. Ama biz kurtulacağız, sular çekilince buradan inip ocaktan çıkacağız. Ya ölürsek! Hayır, hayır suların buraya kadar yükselmesi mümkün değil. Hem ne kadar su olacak ki! Ama yine de ya ölürsek!
Oğlumu, kızımı, karımı,
memleketi, köyümü, ülkemi,
Ocağı, kömürü, patronu, verilmeyen maaşı, düşündüm.
Yanımdakilere baktım, gözleri tevekkülle yarım kapanmış, yüzlerinde hafif, acı, belli belirsiz bir gülümseme, düşünüyorlardı."
Ermenek Maden Faciasında 38 gün sonra ulaşılabilen 18 işçimizin aziz hatıralarına saygıyla.
Allah rahmet eylesin. Mekanları cennet olsun.
Hilmi KIZILCA

Şerafettin Güç Rabbim bir daha böyle acıyla imtihan etmesin inşaallah derim. Mekanları Cennet olsun.. Sayın Celil Yağız Başkan bir mevlüt ve Kur'an tilâveti tertip etse.
Abdullah Samedoğlu Çok olumlu ve güzel bir düşünce. Başkanımız Celil Bey inşallah düşünmüştür.

Medya Ermenek Yazarları Bu Sayfada Yer Almaktadır.
Sayaç

YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

TEFRİKA YAZI DİZİSİ

ULUCANLAR'IN SON MAHKUMU

1.BÖLÜM 2.BÖLÜM 3.BÖLÜM 4.BÖLÜM 5.BÖLÜM 6.BÖLÜM        

sanalbasin.com üyesidir
Düzenleme | Copyright © 2013-2020 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN
ghs.google.com