M|E Medya Ermenek Medya Ermenek
...
Facebookta Paylaş

HASAN KALAN KİMDİR? (3)


Hasan Kalan Ermenek Aşağı Çarşı’da Cumhuriyet Cad. numara 2’de esnaflık yapan rahmetli ( 1928- 2013 )  Ahmet Kalan’ın iki çocuğundan biridir. Nüfusunda 01.1.1951 yazsa da bu tarihten iki ay önce doğduğunu söyler.   
Annesinin adı Seyde’dir. İlk ve ortaokulu Ermenek’te liseyi Karaman’da okur.1969 yılında orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Fizik Bölümüne girer ve 1974 yılında mezun olur. Kafasındaki düşünce fizik alanında kendini yetiştirip bilim adamı olmaktır. Bu düşüncesini gerçekleştirmek için gerekli yazışmaları ve formaliteleri tamamlayarak ABD’ye gidecektir.  Tam o sırada ailede elim bir olay yaşanır. Öğrencilik hayatında kendine her alanda destek veren ağabeyi Mustafa, bir trafik kazasında yaşamını yitirir. Ağabeysinin vefatı onu ve aileyi derinden sarsmıştır. Artık onun için ABD’ye gidip fizik alanında doktora yapıp bilim adamı olma hayali bitmiştir. Hayatın acı ve gerçek alanına dönecek, Taşeli Coğrafyasının zor şartlarında babası ile birlikte yaşam mücadelesi verecektir. Ermenek’te üç dört yıl ne yapması gerektiğine karar veremez bir bocalama dönemindedir.  1976’da yılında askere gider, askerliğini yedek subay olarak yapar. Bu arada 1978 yılında eşi Uysal Hanım ile evlenir.  

Murat,  Ahmet, Şükrü,  Sedye Semra adında dört çocukları var.  Çocuklarından Murat, Karaman’da ambalaj üretimi,  madencilik alanında mermer ve Mut’taki işlerini yürütüyor.
Ahmet, Balıkesir’in Kepsut ilçesinde maden ocağı işletiyor, Küçüğü Şükrü Çanakkale’nin Çan ilçesinde Sadık Haranioğlu ve Ali Koçak ile birlikte kömür ocağı işletiyor.  Aşağıda da açıklayacağımız gibi Hasan Kalan değişik alanlarda ve değişik mekânlarda çocuklarının da çalışıp yöneteceği iş alanları kurmuş. Kurduğu şirketlerin her birinde aile bireyleri var. Her biri işlerini başarıyla sürdürüyorlar.
Kendi ifadesine göre “ Hasan Kalan, okuma yazması olmayan, çoban bir ailenin çocuğudur. Baba Ahmet Kalan, okumayı,  çoğu baba gibi çok sonradan kendi gayreti ile okuma ve yazması olan insanlara sora sora sigara kâğıtlarına harfleri yazarak dağlarda öğrenmiştir. Bilahare, Ermenek’te şimdiki Hasan Kalan’ın ofisinin bulunduğu yerde cadde üzerinde girişi olan bir dükkânda esnaflığa başlamıştır.  ODTÜ mezunu yabancı dil bilen Hasan Kalan artık babası ile birlikte iş tutmakta, manifatura, sonraları sarraflık, dayanıklı tüketim maddeleri vb ürünlerin satışını yaparak yaşamlarını sürdürürken, Ermenek çevresinde özellikle Cenne ( şimdiki Pamuklu ) tarafındaki kömür işletmeleri dikkatini çeker, ne de olsa serde ODTÜ’lük vardır jeolog olmasa da fizikçidir. Yeryüzünün anatomisi hakkında bir fikri vardır.  Cenne ve çevresi yerli kömür işletmecileri tarafından paylaşıldığından o ancak kömür ocaklarının kıyısında köşesinde kömür havzasına yakın alanlarda Kışla gibi, Davdas (Üzümlü köyü ) gibi yerlerde kömür damarlarını bulup işletmek amacı ile sondaj yapar. 100’ün üzerinde sondaj yaptığını söyler, yaptığı sondajlarla kömür damarlarına rastlayamaz. Tabi doğal olarak yaptığı sondajların karşılığını alamadığı için bayağı masraf yapar.  Harcadığı paranın karşılığını alamadığından parayı zor kazanan ve çok önemseyen babası ile ne sorunlar yaşadığını bilmiyoruz. Bunu şunun için yazıyorum,” Öğrencilik yıllarımda harçlık yönünden bana ağabeyim Mustafa destek oluyordu.” diyerek parasal konularda rahmetli babanın elinin daha sıkı olduğu gerçeğini anlayabiliyoruz. Rahmetli babası Ahmet Kalan Ermenek’te çoğunlukla kapalı ekonominin egemen olduğu yıllarda/ mal dolaşımının az ve kıt olduğu, paranın tüketicide bulunmadığı yıllarda ticaret yaptığından şüphesiz diğer tüccarlar gibi elindeki mevcudu kaçırmama, yok etmeme gibi endişeleri olacaktır.   O zamanın anlayışı öyle idi.
Elinin çok sıkı olmasına rağmen Ermenek içini yeni yerleşim alanları olan Ermenek Sanayi bölgesine ve Kuruseki’deki “ okullar mahallesi”ne yöre halkının talebi ve ihtiyacı olan camileri oğlu Hasan’ın da desteği ile yaptırmıştır.
Cenne köyü ve çevresinde sondaj yapmak suretiyle kömür arayıp da bulamayan Hasan Kalan, kömür arama ve işletme sevdasından vazgeçemez. Bir firma ile Takan Deresi’nin Halimiye ( Tepebaşı ) tarafında çıkardığı kömürün   % 30’u kendine verilmek suretiyle rödovans* yöntemi ile işletecektir. Anlaşmıştır, başarılı bir üretim yapar ama ana firmanın kendine zorluk çıkardığını söyler. Anlaşma bozulunca tekrar sondaj çalışmalarına girer, kömür bulup işletmekte kararlıdır. Bilahare önceki anlaşmazlığa düştüğü firmanın Hakan Deresi tarafında on dönümlük ( bir dekar= 10.000 metre kare ) bir alanda sondaj yaparak kömür çıkarmaya çalışır. 8 ay gibi bir zaman çalıştıktan sonra kömürü bulur. Bu alanda 3,5 yıl çalışır ve geçmişte yaptığı masrafları çıkarır.
Hasan Kalan’ı, esas sermaye sahibi yapacak kadar parayı kazandıran yer Hurşit Akpınar’ın kömür bitti diyerek boş bıraktığı yerdeki arama ve kömür bulma çalışmasıdır. Hurşit  Akpınar’ın, kömür bitti diyerek  terk edip bıraktığı yerde ciddi boyutta kömür bulmuş, satmış ve büyük ölçüde sermaye  sahibi olmuştur.                                                                        02.11.2016

*rödovans: ( redevances– karşılığı : aidat ) kelimenin Türk Hukuk lügatında, günümüzdeki anlamını şöyle açıklar: Maden ruhsat sahalarının hukuk uhdesinde kalmak kaydıyla hak sahibi tarafından sözleşme ile özel veya tüzel bir kişiye bir süre tahsis edilmesi  durumunda maden ocağının işletmesini üstelen özel veya tüzel kişinin esas ruhsat sahibine istihsal ettiği beher ton maden için ödemeyi taahhüt ettiği meblağ olarak tarif edilmektedir.
(Devamı Edecek)
  Hasan ŞİMŞEKMedya Ermenek Yazarları Bu Sayfada Yer Almaktadır.

YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

Düzenleme | Copyright © 2013-2020 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN
ghs.google.com
ghs.google.com