M|E Medya Ermenek Medya Ermenek
...
Facebookta Paylaş

ŞİFALI ÇAMUR GÖKTEPE KASABASINDA


Karaman İli, Sarıveliler İlçesi, Göktepe Kasabasında cilt hastalıklarına şifa verdiği iddia edilen bir bulanık su şeklinde hafif pembe renkli Göktepe Kasabası Mezarlığının tam ortasında Büklü Baba Sultan Türbesine takribi 10 metre mesafede, ceviz büyüklüğünde yerden büngül  büngül kaynamaktadır.
Çamurun rengi hafif pembe ile boz renk arasındadır. Kokusu petrol kokusu gibidir. Adı geçen çamur Evliya Çelebi Seyahatnamesinin 30. sahifesinde kayıt altına alınmıştır. 
İncelediğim eser Evliya Çelebi’nin, kalın bir eseridir. Evliya Çelebi’nin eserleri 9 cilt halinde halkın hizmetine sunulmuş olup, kütüphanelerde mevcuttur.
Yazar Ali ÇATALTAŞ hazırlayıp halkın hizmetine sunduğu Göktepe Tarihi kitabında: şifalı çamurun Evliya Çelebi! Seyahatnamesinin 302. 303. sahifelerinde kayıtlı olduğunu açıklamıştır. 30. sahifenin fotokopisini makalemizin sonunda sizlere arz edeceğim.    “Fariske Köyü 200 haneli bir Müslüman köyüdür. Silifke ve Karaman arasında huduttur. Yarısı Silifke, yarısı Karaman Paşasının hükmündedir. Firiske nehri Kıbrıs iskelesi olan Köserelikte! Akdeniz’e dökülür. Bu köyün bahçeleri içinde Karamanoğullarından taç ve tahtını terk eden Büklü Baba SULTAN burada avlanırken Hazreti Hızır’a rast gelip 70 yıl bu ormanlıkta yaşamış ve vefat etmiştir. Kabrine yakın bir yağlı çamur çıkar. Ziyaretine kaç kişi gelirse o kadar kabarcık çıkar. Bu çamurun Frengi illetine, tuzlu balgama, temreğiye, behaka, bere kana sürerler, şifa bulurlar.
Yılda bir gün büyük toplantı olup çamur vilayetlere gönderilir. Ama şifası yerinde sürmektir. Bazıları ziyarete fazla kimse varınca insanların ağırlığında çamur çıkar derler. Bu kadar faydası görülmesi keramet değil midir? Keramet hak değil midir?
Buradan nehri geçip bir tepe üzerinde Firiske kalesi yalçın kaya üzerinde yuvarlak bir kaledir. Etrafı uçurumdur. Bunu da geçip doğuya bir saat gittik.” denmektedir.
 Evliya ÇELEBİ, çamuru 2005 yılından buyana araştırmaya devam etmekteyim. Bu mahale gönderdiğim insanlarda sedef hastalığı, rgzama hastalığı, mantar hastalığı, mayasıl hastalığı, gül hastalığı, kaşıntı hastalığı ( Uyuz) gibi cilt hastalıkları olanlar vardı. Döndüklerinde kendilerine sorduğumda fayda gördüklerini söylediler. Adı geçen çamur Tıp Fakülteleri tarafından incelemeye değer olduğunu düşünüyorum. Özellikle üniversitelerin dermatoloji bölümlerindeki asistanların cilt hastalıkları uzmanlarının, kariyer sahibi Yrd. Doç, Doç, Prof Dr. hocalarımızın bu çamuru incelemelerinin insan sağlığına faydalı olacağı kanaatindeyim.
İstanbul Üniversitesi Dermatoloji Bölüm Başkanlığına yazdığım yazıdan sonra bazı hekimlerin çamura gelip inceleme yaptıklarını Göktepelilerden duydum.  Gelenler bana haber vermediler. Kendilerine rehberlik yapabileceğimi yazmıştım. Araştırma ve yazışmalarımın tamamını sizlerle paylaşacağım. Şimdilik bu bir iddiadır. Temenni ederim ki gerçek olur.
Evliya ÇELEBİ; Hicri: 1020, Miladi, 1611 yılında dünyaya gelmiştir. Tarih kitapları ve kendi eserlerinde kayıtlıdır. 72 sene yaşamıştır. Miladi, 1682 yılında vefat etmiştir. Ölmeden önce, ömrünün 12 Yılını seyahatlerle geçirmiştir. Osmanlı tarihinde kayıtlarda görebilirsiniz. Evliya Çelebi, ömrünü gezerek, görerek, yazarak geçirmiş bir bilgindir.
Evliya ÇELEBİ, 1640 yıllarında şifalı çamuru kaleme aldığı tahmin edilmektedir. Çocukluğumuzda, şifalı çamura çok yakın yerde Büklü Babanın kabri, çakıl taşlarından yapılıydı. Dört köşesine çakılların üstüne hatıl çakılıydı. Kabir, 4-5 metre uzunluğundaydı. Çevresi meşelikti. Çocuklar, davar, sığır, oğlak güderdik. Çok sıcak olurdu. Sıcaktan yüzümüzde temreği meydana gelirdi. Şifalı çamurdan sürerdik. Temreği iyileşirdi. Anamız, babamız “Bu çamurun başına vardığınızda çamurun başına çömelin atın eşkin olsun, kılıcın keskin olsun. Hu, dedem. Hu” deyin demişlerdi. Çamuru yüzümüze sürmeye gittiğimizde bize söylenen sözleri söylerdik.  Çamurun büngül büngül kaynadığını görürdük. Bu yatıra Temreği Dedesi derlerdi.

Devam Edecek. Mehmet ŞİMŞEK. Art. Yazar.YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

Düzenleme | Copyright © 2013-2020 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN
ghs.google.com
ghs.google.com