M|E Medya Ermenek Medya Ermenek
...
Facebookta Paylaş

ADNAN MENDERESİN SOY KÜTÜĞÜ (BOZKIR İLÇESİ)


                Değerli okuyucularımız: 1955 yılı İvriz Köy Enstitüsü öğrencileri olarak Ayrancı’da ki okullarda staj yapıyorduk. Başbakan Adnan Menderes’in tiren ile Ayrancı’ya geleceği duyuruldu. O yıllarda Ereğli ile Karaman arasında İl olmak için sürtüşme devam ediyordu. Menderes görsün diye bana iki afiş yazdırdılar. “İki kaza arasında kavga bulur nihayet, pek münasip olmaz mı? Ayrancı da vilâyet. Derdimizin ilâcı Ayrancı’nın Barajı”
                Halk Ayrancı İstasyonunda toplandı. Yollara halılar serdiler. Tiren durur durmaz, kapıda görünen Menderes’i halk omuzlarına aldı. Bir dede önündeki adamlara bastonunu dokundurarak ”çekilin Devlet-lü Hünkâr geldi yolu açın” derken Menderes: “Devlet-lü Hünkâr değil sizlerden biri geldi. Lütfen çok rica ediyorum beni omuzlarınızdan indiriniz.” Diye tekrarlıyordu. Afişleri okudu, kim yazdı diye sorunca halk beni gösterdi. Ben “Ayrancı halkı suyu kuyulardan içer, kuyularda böceklerde oluyor” deyince baraj yapılacak suyu ve yeri Adnan Menderes sordu. Muhtar soruyu cevaplandırdı. Menderes yanında ki mühendise o an “baraj yapılacak suyu ve yeri gör, Ereğli’ye acele gel” diye emir verdikten sonra halk Menderes’i tirenle Ereğli’ye uğurladı.
               Bozkır, Sarıveliler, Ermenek, Başyayla İlçelerinden Ege Bölgesine güz aylarından bahar aylarına kadar amele olarak gurup gurup insanlar çalışmaya giderler. Bu ameleye “Aydıncı” derler. İster Aydın İlinden gelsin, ister Ege Bölgesinin bir başka ilinden gelsinler “Aydıncı”dır. Aydıncı olarak bizlerde Ege Bölgesi İzmir İli, Selçuk İlçesi Belevi Beldesine “Aydıncı” olarak gittik. Aydıncılara Ege Bölgesinde (dağlık bölgeden gelenler anlamında olsa gerek “kırlı” derler. İşte Ege Bölgesinin her yöresine göçüp gelen, yerleşen aileler “Kırlılar” vardır. Örnek olarak yukarıda adı geçen Belevi Beldesinde nüfusun yarısından fazlası Sarıvelilerden göçüp yerleşen ailelerdir. Bu göçler günümüzde de halâ devam eder.
Muhterem okuyucularımız uzun yıllardan beri Rahmetli Menderes’in anne tarafından dedesi Hacı Ali Paşa (Kırlı Paşa) Konya İli Bozkır İlçesi Tepelice Köyünden Aydın İline göçtüğü bilinir. Bu konuda Bozkırlılar Derneği yayın organı Yeşil Bozkır Dergisi yıl 2016 11. Sayı, sayfa 12 de şunlar yazar: “Adnan Menderes ve ailesi, Bozkır İlçesine bağlı Tepelice Köyünden çıkıp Aydın İline yerleşmiş bir ailedir.” Aydın Menderes bizlere; babası Adnan Menderes’in anneannesinin babası yani Merhum Adnan Menderes’in dedesi Hacı Ali Paşanın (Kırlı Paşa) Bozkır İlçesinin Tepelice Köyünden olduğunu söylemiştir” diyerek önemli bir tespitin ortaya çıkarılmasına vesile olmuştur.
                Yaptığımız araştırmalarda Bozkır İlçesi 1934 doğumlu Ali Şen uzun süre Ereğli İlçesinde yaşamış kalaycı ustasıdır ve Burhan Yılmaz Bey’in başkanı bulunduğu Bozkır Kültür Folklor Derneğinin üyesidir.

                İvriz Köy Enstitüsü’nün 1954 yılında bakır kaplarını kalayladığı yıllardan kendisini tanıyoruz. Adnan Menderes’in soy kütüğü hakkında bizlere önemli ipuçları verdi ve şunları anlattı:
                “Ben Ereğli’de Madeni Eşya ve Sanatkârlar Derneği Başkanı” iken Konya’ya geldim. 21. Dönem İstanbul Milletvekili Aydın Menderes bu gün Konya’ya geliyor dediler. Karşılamaya ben de gittim. Konya Hükümet Konağı önündeki meydanda halka şöyle seslendi. “Sayın Konyalı hemşerilerim. Bakınız sizlere hemşerilerim diyorum. Benim de soy kütüğüm Konya’ya bağlı Bozkır İlçemizin Tepelice Köyündendir. Babam Adnan Menderes; bizlere annemin babası Hacı Ali Paşa (Kırlı Paşa) Bozkır İlçemizin Tepelice Köyünden olduğunu anlatırdı. İşte Menderes Ailesi Bozkır İlçesinin Tepelice Köyünden Aydın İlimize göçerek yerleşen bir ailedir” diyerek soy kütüğünü açıklamıştır.
Emekli Öğretmen Mithat Arı

                1949 doğumlu Bozkır Asarlık’lı Emekli Öğretmen Mithat Arı, Ali Şen Bey’in yukarıda anlattıklarına aynen katıldığını söyleyerek, kendisinin de şahit olduğu bir olayı şöyle dile getirdi.
                Aydın Menderes 1974 seçimlerinde Bozkır Merkezde bulunan Abdullah Balcı’nın kahvesinde ki konuşmasında “Dedem” Bozkır Tepelice Köyünden Aydın’a göçen Kırlı Ali Paşa’dır” diye konuştu. O yıllarda seksen yaşında olan Tepelice’li dayım Mustafa Vural (Yağır Mustafa) Aydın Menderes’e şu soruları sordu.
Mustafa Vural (Yağır Mustafa) 

 “Kimlerdensiniz, deden kim”.  Cevap yukarıda ki söyledikleri oldu. Dayımın anlattığına göre iki genç Aydından geri dönmemişti.  Onlardan rahmetli Adnan Menderes’in mezarı nakledilirken Tepelice Köyü Muhtarı Hasan Yılmaz’dan Menderes’in mezarına konulmak üzere toprak istediler. Muhtar Tepelice’den bir torba toprak yolladı ve Adnan Menderes’in mezarına kondu dedi.
Bozkır
Tepelce KöyüHalit AKSUNGUR                                                           Mustafa ERTAŞ

Halk Bilimci Yazar                                      Gazeteci Araştırmacı Yazar
YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

Düzenleme | Copyright © 2013-2020 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN
ghs.google.com
ghs.google.com