M|E Medya Ermenek Medya Ermenek
...
Facebookta Paylaş

ERÇEV ONUR ÜYESİ OLDULARErçev Vakfının Yönetim Kurulunun 27 Aralık 2016 tarih ve 12 sayılı kararı ile yöremize ve kültürümüze büyük katkıları olan Sayın Halit Bardakçı ve Sayın Mustafa Ertaş Erçev Vakfının Onur Üyesi oldular.

Yapılan açıklamada; "Yöremize ve Kültürümüze Büyük Katkıları Olan Halit Bardakçı Ve Mustafa Ertaş Onur Üyemiz Oldular.

Kendilerine onur üyeliğini kabul ettikleri için teşekkür ediyor sağlıklı ve mutlu bir yaşam diliyoruz."denildi.

Halit BARDAKÇI’nın Özgeçmişi: 

1939 yılında Ermenek´te doğdu. 1960 yılında Akşehir Öğretmen Okulu´ndan, 1965 de Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü Resim Bölümü’nden mezun oldu Eskişehir Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde lisans yaptı. 
30 Haziran 1960 (Mesleğe giriş) tarihinden 30 Temmuz 2005 tarihine kadar gecen 45 yıllık sure içerisinde önce Karaman Lisesi, Meram Anadolu Lisesi, Özel İdeal Eğitim Kurumlan gibi orta dereceli okullarda Resim, Sanat Tarihi ve Sanat Eğitimcisi olarak çalıştı.

1970 yılında Konya Devlet Mimarlık Mühendislik Akademisi´ne kurucu üye ve öğretim görevlisi olarak atandı. 1987 yılında kendi isteği ile emekliye ayrılıp Rampalı Çarşı’da sanatsal etkinliklerde yoğunlaşmak üzere özel sanat atölyesini kurdu.

1987–1992 yıllan arasında Konya Devlet Güzel Sanatlar Galerisi´nde dört yıl sanat danışmanı ve sanat eğitimcisi olarak görev aldı.1994 yılında Selçuk Üniversitesi Mesleki Eğitim Fakültesi Uygulamalı Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü’nün kurulusunda görev almak üzere ikinci kez üniversiteye çağrıldı. On bir yıl daha hizmet verdi.2005 Akademik Yılı sonunda kendi isteği ile ikinci kez emekliye ayaldi. 

Selçuk Üniversitesi (22 Kişilik Kurucular Kurulu) onur üyesi olan Halit Bardakçı; 

1960–2010 yılları arasında geçen 50 yıllık sure içinde; Plastik (Görsel) Sanatların RESİM-HEYKEL-ROLYEF ve FOTOGRAF dallarında altısı fotoğraf (17´si RESİM-HEYKEL) olmak üzere 23 sanat sergisi açtı. 7.00 m x 2.00 m boyutlananda 7´si Anamur Gökkuşağı Tatil Sitesi´nin Antalya-Mersin yoluna bakan dis cephesinde; 3´u Selçuk Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nin hizmet binaları içinde olmak üzere anıtsal boyutta 10 adet yüksek kabartma beton rölyef kompozisyon gerçekleştirmiştir. Ayrıca bin heykel, 4 eseri Kültür Bakanlığı Devlet Resim Heykel Müzesince satın alınmıştır. Konya Valiliğince ve Konya Kültür Müdürlüğünce ve özel koleksiyonerler tarafından 50´yi aşkın yağlıboya eseri satın alınmış bulunmaktadır. ŞİİRLERİNİ 1969 yılında (NOBESBULLA) isimli kitapta toplayıp yayınlamıştır. Ermenek ve Taşeli Yöresiyle ilgili uzun soluklu araştırmalarını 1976 yılında (BÜTÜN YÖNLERİYLE ERMENEK) başlığı altında yayınlamış, aynı eseri 2005 yılında yeni ilaveler ve güncelleştirmelerle renkli olarak (BÜTÜN YÖNLERİYLE ERMENEK-BAŞYAYLA-SARIVELİLER) olarak (Bir Başyapıt özelliğinde) ikinci kez okurlarına sunmuş bulunmaktadır. 

Mustafa ERTAŞ’ın Özgeçmişi: 

Mustafa ERTAŞ 1933 Yılında Sarıveliler İlçesinde doğmuştur. 1949 da, İvriz Köy Enstitüsüne girmiştir. 1956 Yılında, İvriz’den Öğretmen olarak mezun olmuştur. İlk şiirleri İvriz İlk Öğretmen Okulunda yayınlanmaya başlamıştır. 
Şiirleri; Okulun çıkardığı gazetede devamlı yayınlanmıştır. 
Mustafa ERTAŞ Öğretmenliğe, Karaman İli Avgan (Gündoğan) Köyünde Başöğretmen olarak başlamıştır. Karaman İli Yollar başı (İlisıra) Kasabasında Okul Müdürü iken Öğretmen olan eşi Ermenekli Günay hanımla evlenmiştir. Sevda ve M. Murat isimli iki çocukları olmuştur. 

Mustafa ERTAŞ Çumra İlçesi, Dinek Bucağında Okul Müdürü olarak görevini devam ettirmiştir. Arkasından, Konya Merkez Gazi Mustafa Kemal Okulunda 16 Yıl Öğretmenlik yapmıştır. 

1960-1962 Yıllarında Yedek Subay olarak, Askerlik hizmetini yapmıştır. 1975 Yılında davetli olarak Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetine gitmiştir. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde Dr Fazıl KÜÇÜK’le tanışmış yaptığı inceleme ve araştırmalarını yayınlamıştır. 

1982 Yılında eşiyle beraber Türk çocuklarını okutmak üzere Almanya’nın Nürnberg şehrine gitmiştir. Altı yıl orada eşiyle birlikte Öğretmenlik yapmıştır. Almanya’da Öğretmenlik yaptıkları süre içinde Anadolu Üniversitesi, Açık Öğretim Fakültesi Edebiyat Bölümünü bitirmiştir. Avrupa devletlerini eşiyle beraber gezmiş, intibalarını yayınlamıştır. 

Mustafa ERTAŞ Almanca bilmektedir. İvriz İlk Öğretmen okulunda başladığı Şiirlerini yazıp yayınlamaya Öğretmen olduktan sonra devam etmiştir.
Makale ve Şiirleri Karaman Gazetelerinde Konya Merkez Yeni Konya, Yeni Meram, Konya Postası, Tercüman, Milliyet, Hürriyet ve Yeni Alanya gibi gazetelerde yayınlamıştır. Yeni Meram Gazetesinde makale ve şiirlerini yayınlanmaya devam etmektedir. 

1962 Yılından beri Orta Toroslar’da Türkmenler, Yörükler ve Karacaoğlan’ la ilgili araştırmaları yayınlanmaktadır. Mustafa ERTAŞ’ın şiir yazmak ve yayınlamak en önemli tutkusudur. 1970 de Tekerleğin Değmediği Yer isimli eserini yayınlamıştır. Bu eseri Milli Eğitim Bakanlığınca satın alınıp tebliğler dergisinde yayınlanmıştır. Bu eser yabancı dile çevrilip yayınlanmıştır. Konya’da Sarıveliler’de yörenin tarihi, Silifke’de Türkmen Şenlikleri, Alanya’da Tarih ve Kültür Seminerlerine altı yıl katılan Mustafa ERTAŞ katılımlarında bildiriler sunmuştur. 

Bazı eserleri Türk Hava Yolları SKY Dergisinde yayınlanıp dünyaya dağıtılmıştır. Meslek hayatında 20 den fazla teşekkür takdirname plaket almıştır. 

Türkiye İlim Edebiyat Eseri Sahipleri Birliği İlesem üyesidir. 31 Ekim 1956 Yılında öğretmenliğe başlayan Mustafa ERTAŞ 16 Ocak 1996 Yılında kendi isteğiyle emekliye ayrılmıştır. 

Mustafa ERTAŞ’ın Araştırmacı Gazetecilik, Şairlik tutkusu devam etmektedir. 
Medya Ermenek Yazarları Bu Sayfada Yer Almaktadır.
YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

Düzenleme | Copyright © 2013-2020 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN
ghs.google.com
ghs.google.com