M|E Medya Ermenek Medya Ermenek
...
Facebookta Paylaş

İKİNDİ SOHBETLERİNDE “KONYA MAHALLE KÜLTÜRÜ VE DÖRTOKKA SEMTİ” KONUŞULDUHüseyin Üzülmez: “İslâmî ölçülerde Miras Taksimi Kültürümüzü Kaybettik”
Konya Büyükşehir Belediyesi ile Konya Fikir ve Sanat Adamları Derneği ve S.Ü. Selçuklu Araştırma Merkezi’nin ortaklaşa düzenlediği Yaşayan Konya Hafızası İkindi Sohbetlerinde bu hafta AK Parti 24. Dönem eski Konya milletvekili Hüseyin Üzülmez “Konya Mahalle Kültürü ve Dörtokka Semti” konulu bir konferans verdi.
İslâmî ölçülerde yapılan miras taksiminin kaybettiğimiz en önemli değerler arasında olduğuna vurgu yapan Hüseyin Üzülmez 1980’lere kadar bu ve benzeri değerlerin korunduğunu; gerek miras paylaşımında gerek arazi anlaşmazlıklarında, gerek karı koca arasındaki kavgalarda, gerekse komşuluk ilişkilerinde mahkemeye gitmenin çok büyük bir ayıp kabul edildiğini; fakat daha sonra bu değerlerin yavaş yavaş dejenerasyona uğradığını söyledi.
Bayramlaşma, Şivlilik ve Fener alayı gibi yapılagelen medeniyet kültürümüzün ritüel olarak devam ettiğini, fakat gerçek mânâda yaşamadığımızın altını çizen Üzülmez, kaybettiğimiz birçok değer gibi bu değerlerin de zamanla bozulduğunu, yaş gruplarına göre mahallelerdeki sohbet kültürünün de unutulduğunu, bu sohbetlerde Fıkıh, Hadis, ilmihal ve Siyer okunduğunu arkasından da Battalgazi, Tahir ile Zühre, Ferhat ile Şirin, Yusuf ile Züleyha gibi destanlar okunduğunu söyledi. 

  Program sonunda konuşmacı Hüseyin Üzülmez’e KOSKİ eski Genel Müdürü ve İlim Yayma Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ali Rıza Kapçı ile Fikir Sanat Adamları Derneği ve Turizm Derneği Başkanı Seyit Küçükbezirci tarafından hediye ve katılım belgesi takdim edildi. Medya Ermenek Yazarları Bu Sayfada Yer Almaktadır.
YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

Düzenleme | Copyright © 2013-2020 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN
ghs.google.com
ghs.google.com