M|E Medya Ermenek Medya Ermenek
...
Facebookta Paylaş

ONUR VEREN BİR DAVET


Ana merkezi İstanbul’da, Ermenek İlçemizin büyük kuruluşlarından aldığım telefonda”ERÇEV VAKFI-na” Onur üyesi seçildiniz 19.02.2017 günü sizi İstanbul’da bekliyoruz.” denildi.
İstanbul’da “Selçuk Ecza Deposu A. Ş. deki çok güzel yapılmış kendi mekanlarına gittim. “Tekerleğin
Değmediği Yer” olan yöremiz “TAŞELİ” n den toplantıya gelenlerin hepsi de ayrı dallarda okuyan öğretmen, mühendis, profesör, önceki bakan, avukat, doktor, gibi eğitimli kişilerdir. Taşeli Bölgesi’nin tüm belediye başkanları da bu toplantıda idi.
Toplantıda divan başkanlığına önceki Devlet Bakanı Fikret ÜNLÜ seçildi, Yöremizin sorunları dile getirildi. Yapılanlar, yapılacak sorunlar birer birer dillendirildi. Notlar alındı. Bana ”plaket” verildi,
Yeni yönetime: 1-Başkan, Reşit KESKİN, 2- Başkan yardımcılığına, Sonay GÜRGEN, 3- muhasip, Haluk SOGUKPINAR, 4-Osman KOÇAK, 5-Rıza SERVİ, 6- Şahin ÖZCAN, 7- Muammer EVCİ seçildiler. En sonunda da o güzel sofralarını misafirlerine açtılar. Onur üyesi olarak davet edildiğim bu toplantıdaki konuşmamı değerli okuyucularıma aynen sunuyorum. 
Sayın Divan Başkanı FİKRET ÜNLÜ BEY ERÇEV Vakfı'nın Sayın Başkanı Reşit KESKİN Bey, Yönetim Kurulu üyeleri, kurucu ve mütevelli heyeti üyeleri, değerli konuklar hepinizi saygıyla selamlıyorum.
Yaşam boyu Ermenek’ e büyük hizmetleri olan rahmetli Konya Milletvekili Sami SOYLU, gazeteci Ahmet TEZCAN, şair Ahmet Tufan ŞENTÜRK, Lütfi DOĞAN, Nevzat KARPUZCU, Nadir HARANİOĞLU gibi seçkin onur üyeleriniz listesine Halit Bardakçı ve ben Mustafa Ertaş'ı da dâhil etmeniz  bizleri gerçekten mutlu etmiştir. Teşekkür ederiz.
Şu an içinde bulunduğumuz mekânı bizlere sağlayan, aynı zamanda mütevelli heyet üyeniz olan  hayırsever rahmetli Dr. Hacı Ahmet Keleşoğlu'nu ve hayatta olmayan diğer kurucu ve mütevelli heyet üyelerinizi rahmetle anıyorum.
Onur üyelerinizin yaptıkları hizmetleri takdir ediyorum. Ölenleri rahmetle anıyor, yaşayanlara sağlık ve uzun ömürler diliyorum.
Ben karıncadan enginim okudukça cahilim.
Sizler tarafından onurlandırılıp bizleri de listeye almış olmanız bizim yöremiz Taşeli ve çevresi ile vatan ve milletimiz hakkında çalıştığımızın en büyük göstergesidir.
ERÇEV’ in çok değerli hizmetleri yalnız Taşeli topraklarında değil, çevre il ve ilçelerde de  en çok adı duyulan ve imrenilen bir hayır kurumudur. Biz bunu biliyor ve her ortamda hayırla yâd ediyor ve yazıyoruz.
Biliyorsunuz ki yaklaşık 50 yıldır Karacaoğlan’ınTaşelinde bizim toprakların çocuğu olduğunu, kaynaklara dayanarak yazıyor ve konuşuyoruz. En nihayet “Baş dere Karacaoğlan Pazarı” yakınındaki Ulu cami, Konya Vakıflar Müdürlüğü tarafından 2013 yılı restore yapılırken caminin bahçesinde Karacaoğlan’ın mezarı ile mezar taşı bulundu.  Belediye Başkanımız Hayri Samur Bey tescilini yaptırdı. Artık Sarıveliler'de Karacaoğlan Şenlikleri daha anlamlı kutlanıyor.

Barçın yaylasında üç güzel gördüm.
Birbirinden üstün şivga fidandır.
Aklım şaştı garip belim büküldü.
Kaşlar hilal gözler ahu cerandır.

 Ermenek’imize bağlı Karamanoğullarının türbesinde bulunan Balkaman, Balkusan köyümüz hakkında Karacaoğlan şöyle seslenir.

Kalk gidelim Balkamandan yukarı
Oturup durana devlet yar olmaz
Yiğidin bir başı gezginci gerek
Yiğit gezmeyince adam olamaz.

Yörüğün barcın yaylasına göç yolu üzerinde kazancı kasabamızın hemen  güneyinde bulunan kervan Yaylası’nı ve perçem belini Karacaoğlan şöyle dillendirir.

Methederler Karaman’ın ilini,
Köprüsü yok geçemedim selini,
Kervan yaylasını perçem belini
Lale sümbül bürüsün de gidelim.

Beni son derece mutlu ettiniz  (60) yıllık  kültür hayatına verdiğim emeğin, siz değerli ERÇEV genel kurulu huzurunda  bizleri onurlandırdınız. Sizlere Genel Kurula teşekkür ediyor, saygılarımı, sevgilerimi sunuyorum.  Sağ olunuz, var olunuz.  

19.02.2017  
Mustafa ERTAŞ

Gazeteci Araştırmacı
YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

Düzenleme | Copyright © 2013-2020 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN
ghs.google.com
ghs.google.com