M|E Medya Ermenek Medya Ermenek
...
Facebookta Paylaş

VACİT ATALIK KİMDİR?( 1927- 2014 )
Sayısı çok aza inen Ermenek’in çelebilerinden biri daha bu dünyaya veda etti. Çelebi sözcüğünün sözlükte değişik anlamları var biz burada “ Görgülü, terbiyeli, olgun” anlamında bu sözcüğü yerinde olduğu düşüncesiyle kullanıyoruz.
Ermenekli Vacit Atalık Bey, eskilerin deyimi ile tahrirat kâtibi yeni adı ile Kaymakamlık Yazı işleri Müdürü Alaeddin Atalık Bey’in üç çocuğundan ortancasıdır.  Diğerleri ablaları Fatma Türkân Özkan ve Necati Atalık Bey’dir.
Onunla gıyaben 1970’li yıllarda Ermenek Özel İdare Müdürlüğü yaptığı dönemlerden beri tanışırız. Ortak noktamız Ermenek sevgisi, Ermenek’e hizmettir.
Yanılmıyorsam 2009 ya da 2010’da bir Ermenek seyahati dönüşü Vacit Bey’i Mustafa Ertaş Hoca ile birlikte Konya’daki evinde ziyaret ettik. Hatırladığım kadarı ile bahçe içinde güzel bir evi vardı. Bahçesindeki meyve ağaçları benim dikkatimi çekti. Bir ağaçta üç ayrı çeşit meyve vardı. Allah’ın mucizesi diyebiliriz. Vacit Bey, erik ağacını aşılayarak şeftali ve kayısı üretmiş. Bir emekli için değişik bir hobi değil mi?
O da babası Alaeddin Atalık gibi Ermenek’te belirli dönemlerde, kaymakam ve belediye başkan vekilliği yapmış, Rahmetli Kerim Kesici onun asaleten Belediye Başkanlı yaptığı yıllarda görevi ondan devir teslim almıştır.  Devlet teşkilatı ve halk tarafından güvenilen bir isim idi. Rahmetlinin yalnız kendi ve babası değil büyük dedelerinden Ahmet Bey ‘de 1877-1881 yılları arasında Ermenek’te belediye başkanlığı yapmıştır.
Taşeli Yöresi insanlarını çok iyi tanıyan, yörenin sorunlarının çözümüne katkı yapmayı seven duyarlı, kültürlü, çelebi bir insan olan Vacit Atalık Bey’i 13 Mayıs 2014 Salı günü Ermenek Meydan Camii’nde kılınan cenaze namazının akabinde sevenleri tarafından uğurlandı. Allah’ın rahmeti üzerine olsun, ruhu şad olsun temennisinden başka bir şey elimizden gelmiyor.
Vefatından elbette diğer hemşehrilerimiz gibi ben de üzüntü duydum. Eşi Ayşe Hanım Efendi’ye oğulları Alaeddin ve İbrahim Atalık kardeşlerimize, tüm akrabalarına başınız sağ olsun der, rahmetli Vacit Bey’in ruhu şad olsun deriz.
14 Mayıs 2014. Hasan ŞİMŞEK


Dile kolay,  (55)  yıldır tanıdığım A.Vacit  ATALIK  (1927)  yılında  Ermenek te  doğmuştur. Babası  Alaeddin ATALIK, annesi, müderris  İbrahim Efendi’nin( Öğütçü)  Seyde  ATALIK’tır. Vacit  ATALIK’ın  dedesi,  Ahmet Beyin, babasının  adı da Abdülmennan Bey dir. Mennan: sığınacak yer demektir. Vacit Beyin  babası, Alaeddin ATALIK,  Ermenek’in  batısında,  Karamanoğulları sülalesinden Sarıalaeddin Türbesi’nde yatmaktadır. Vacit Beyin sülalesine Mennan kalesi komutanı Anlamına gelen ( dizdaroğulları )denmektedir. Dedesi  Ahmet Bey( 1871) de  Ermenek Belediyesi’nin  kurulmasına  öncülük etmiş, iki defa belediye Başkanı olmuştur. Ermenek ( M.S. 1871 ) yılında Adana’ya bağlı iken  (rej )Daire müdürü Ahmet Bey’e (imtiyazlı kişilere verilen salise rütbesi) verilmiştir.  Bu sebepten Vacit Beylere (BEYLER) sülalesi  denir.
 
                Vacit  Bey  kültür  pınarı, kibar, sessiz, Ermenek ve  Karamanoğulları  tarihini  en iyi bilen  devamlı okuyan yazan, eski Türkçe’yi en iyi tercüme  eden, içinde  bütün güzellikleri taşıyan, karıncayı
bile incitmeyen, koca bir umman, ulu bir çınardır. Ermenek’in (süzülmüş balı ) Vacit ATALIK  Karamanoğulları Beyliği ailesinden sürüp gelen torunlarından asil bir Beydir. Yaşamından bazı bölümler ise şöyledir.  (1961) yılında Ahmet Çilingir’in kızı Ayşe Hanımefendi ile evlenmiş, bu evlilikten Alaaddin ATALIK, (doktor), İbrahim Rafet ATALIK (ticaret erbabı) adında iki evlat sahibidir. 1949—1952 askerliğini bitirmiş, Özel İdare Müdürlüğü, Belediye başkanlığı, Kaymakam vekilliği, görevlerinde bulunmuştur. Ermenek Kültür Yardımlaşma Derneği Başkanlığı, (1968) başlayan “Batırma ve Ceviz Bayramı” Kurucusu ve başkanı, “Ermenek avcılar ve atıcılar kulübü” kurucusu  ve başkanı, Atatürk okulu  öğrencileri koruma derneği” kurucusu ve başkanı, Ermenek gençlik ve spor kulübü Başkanı, Ermenek cocuk esirgeme kurumu” yönetim  kurumu üyeliği de yapmıştır.
 
                Vacit Bey’in Eşi Ayşe Hanımefendi şöyle der: “ Vatan ve milletimizi ilgilendiren acı olaylar sonunda, mevlüt okunduktan sonra, yapılan dualarda  Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ismi anılmazsa o gece Vacit Bey’i uyku tutmaz, çok üzülürdü”
     
(1968 ).yılı Ermenek kasaba  ve köylerinin “Kalkınma programı” adlı eserin yazılması kitap haline getirilmesi  Vacit ATALIK ile Yaşar YALÇIN tarafından gün ışığına çıkan bu kitap, Ermenek kültürüne büyük ışık  olmuştur.(38)yıl Devlet  ve Millet hizmetinde  ATALIK (1988) de emekli olmuş, o yıllardan bu güne  kadar. Ermenek  ve Konya’da yaşamakta iken 12  Mayıs 2014  günü Hakkın rahmetine Kavuşmuştur. Allah mekanını cennet etsin.  19 Mayıs 2014
  Mustafa  ERTAŞ
     Gazeteci, Araştırmacı ,Yazar
Gsm:  05058743303


    19/05/2014
YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

Düzenleme | Copyright © 2013-2020 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN
ghs.google.com
ghs.google.com