M|E Medya Ermenek Medya Ermenek
...
Facebookta Paylaş

SARAYÖNÜ KONUKLAR’DAN ERMENEK’E DÖNÜŞ-TEFECİLERLE MÜCADELE( 2 )


İbrahim Taştekin, sönmeyen Ermenek aşkı ve Ermenekli büyüklerinden Emin Sönmez, Mavalcı Mehmet Efendi gibi ziraatı önemseyen kişilerin talepleri üzerine Sarayönü’deki devlet işini bırakarak Ermenek’e gelir.  “ Ermenek’e geldiğimde Halkalı Ziraat Mektebinden Mezun olan Mehmet Keskin ağabeyimiz Ermenek’e tayin olmuştu. (bkz. Kim kimdir? Mehmet Keskin, www.hasan şimşek.com.tr) Mehmet Keskin maddi ve manevi olarak bana büyük destek verdi. Köylerdeki yabani ağaçları aşılama, köylülere zirai bilgileri aktarmamda büyük destek verdi. 2 sene ziraat dairesinde çalıştıktan sonra Kazancı Tarım Kredi Kooperatifinde göreve başladım. Rahmetli Fahri Çelebi müdürümle 6 sene beraber çalıştım. Karşı yaka köylerine kredilerle güzel hizmetler aktardım. Bu arada arıcılığa başladım, fenni kovanı süratle çevreye yayarak kendim de 50 kovanla arıcılığa başladım. Cevizciliği çok önemsedim, 10 dönüm arazime kapama ceviz diktim cevizciliği Taşeli bölgesine yaymak için rahmetli Profesör Kamil İlisulu hocamız bana çok yardım etti. Yalova Atatürk Araştırma Enstitüsü’nden getirdiğim Yalova çeşitlerini aşılamak suretiyle süratle Taşeli Bölgesi’ne yaydım. Bu çalışmalarımı devam ederken resmi görevimi hiç aksatmadım. Bu sırada Davdas ( Üzümlü ) Tarım Kredi Kooperatifine tayinim çıkması dolaysıyla özel işlerimi aksatmamak şartıyla kabul ettim ve oradan tatil günlerinde işlerimi aksatmadan yaptım.
Davadas kooperatifine geldiğim zaman öyle bir zorlukla karşılaştım ki bölge halkın tefecilerin % 80 faizle perişan ettiklerini tespit ettim. Hemen beni baskıya almak istediler, ortaklarına fazla para vermeyeceksin, yatan paraları biz veriyoruz ve günlük faiz alıyoruz yatan paraları da geç vereceksin tehditleri yapmaya başladılar. Bu tehditlere aldırış etmeden görevimi sürdürdüm.”  Bu yazı serisini hazırlayan ben o zamanlar çocuktum ama köylerimiz yakın olduğu için Davadas’ta tefecilerin varlığını ve ağırlığını hatırlayabiliyorum.
İbrahim Taştekin Bey, Davadas’ı anlatmaya devam ediyor. İşin özünde anlattığı sanki Davadas değil tüm Taşeli köylerinin perişan hâli.
“Sonbaharda eli kazma tutan erkekler köylerdeki işleri bitince Ege Bölgesi’ne kışın çalışmaya giderlerdi. Parti parti İzimir’e çalışmak için gidenlere “amele” denirdi. Gurbete giden yeni evlilerin, nişanlıların ve halkın gözyaşları büyük acı idi. Köylerde hastalanıp ölenleri kışın bir metre karda öğretmenlerle,  kadınlarla mezara yerleştirirdik. Bölgenin kalkınması tefecilerden kurtarılması için uzun uzun düşünerek planlar hazırladım. Çünkü elimde güzel zirai bilgi ve kredi parası var. Bahar gelince amele grupları İzmir tarafından dönmeye başlayınca kooperatif borçlarını ödeyerek bana karşı sevgi ve sempati gösteriyorlardı. Köyleri dolaşarak kahvelerde hazırlamış olduğum kalkınma planın anlatarak 3-4 aydını ikna ederek elma bahçeleri kurmaya heveslendirdim. Ziraat okulumda elma fidanı üretiliyordu, hemen 1500 elma fidanı siparişi verdim. Bu fidanları Ermenek’e getirtmek çok zordu. Mut üzerinden getirerek Ermenek’te hendekledim. Baharın katır sırtında köylere naklini yaptırdım. Daha önce tespit edip işaretlerini bizzat yaptığım bahçelere kadınlarla birlikte fidanları diktim. Çünkü erkekler gurbette idi. Bu elma çeşitleri Türkiye genelinde mahdut (sınırlı ) çeşitlerdi.  Hâlbuki İstanbul’da kurs döneminde edindiğim bilgi dünya genelinde Golden, starking elma çeşitleriydi. Ben daha evvel bu elma çeşidinin aynısını İstanbul’dan getirterek Kazancı’da bahçemde çoğaltmıştım. Buradan getirdiğim aşılarla bizzat elimle 1500 elma fidanını aşıladım.
Esas başarımın en önemlisi Napolyon Kirazı, İstanbul’da kursta iken İtalya’dan getirtilip denemesi yapılan bu kirazın bölgemizde yaygınlaştırılması önem taşıyordu. Hemen hemen her köyümüzde yabani kiraz vardı, bunların aşılanması ve islahı gerekiyordu. Bu konuda köylüleri ikna edip, Napolyon türü kirazın yaygınlaşmasın sağladık. En çok başarıl olduğumuz yer ise Büüykkarapınar köyü oldu, bu köye çok hizmet ettim ve köyde Napolyon türü kirazı benimsettim. Dönemin muhtarını ikna etmek için çok uğraştım ama sonuçta başarıl olduk.

Bugün köylülerin az da olsa kalkınmasında elma ve kirazın büyük payı var, teknisiyen olarak biz kirazın ve elmanın yaygınlaşması için çok çaba ve emek sarf ettik.  
(devamı var )

01.02.2017
Hasan ŞİMŞEK


Medya Ermenek Yazarları Bu Sayfada Yer Almaktadır.

YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

TEFRİKA YAZI DİZİSİ

ULUCANLAR'IN SON MAHKUMU

1.BÖLÜM 2.BÖLÜM 3.BÖLÜM 4.BÖLÜM 5.BÖLÜM 6.BÖLÜM        

sanalbasin.com üyesidir
Düzenleme | Copyright © 2013-2020 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN
ghs.google.com