M|E Medya Ermenek Medya Ermenek
...
Facebookta Paylaş

MARDİN GEZİMİZ (1)

16 Mayıs akşamı Konya STK Ufuk Turu / Sivil Toplum ve Din programlarına davetli olarak Konya havalimanından 210 kişilik Atlas Global uçağına bindik. Bu konuda bizi tensip buyuran değerli patronumuz Sadrettin Soranlar Bey’e alenen teşekkür ederim.
Şunu belirtelim ki her ne kadar uçak Mardin’e bir saatte gelse de bence bu beş saat sayılmalıdır, zira akşam dokuz buçukta başlayan hava alanı ve uçağa binme çalışmaları beş saate yakın sürmektedir. Bagaj yerleştirmeleri, güvenlik taramaları ve ertelemeler bunun içinde önemli bir yer tutmaktadır.
Konya hava alanı oldukça serindi. Saat yarımda uçağa bindik. Benim ilk uçak tecrübem olması bakımından önemli saydığım noktaları not etmeliyim benim gibi yeniler için. Uçağı bir otobüsün dört katı büyüklüğünde dev bir salon olarak gördüm, önde iki dev kanatlar arka kuyrukta da yine mini iki kanat -siz buna balığın yüzgeçleri de diyebilirsiniz- vardı.
210 yolcunun bulunduğu bu salonda altışarlı sıralar hâlinde koltuklar dizilmişti. Elimizdeki bagaj kâğıtlarına bakarak koltuk numaramızı buluyorduk, benim gibi yaşlılar kırmızı şapkalı personel kızlardan yardım alıyordu. Bana burası sizin diye ortalarda bir yer gösterdiler. Burası önü boşluklu sol yanda üç koltuğun sıralandığı bir yerdi, ben cam kenarı diye sevinirken solumu koskoca bir kapı kaplamıştı yani cam mam pencere falan da yoktu.
Meğerse burası acil çıkış kapısıymış. Az sonra hostes kızlardan birisi bize kapıyı nasıl açacağımızı öğretti. Yani acil durumlarda nasıl kullanacağımızı anlattı. Bir de anons edildikten sonra ekranlarda oksijen maskelerinin ve can yeleklerinin kullanımı gösterildi. Sizin anlayacağınız ve benim anladığım Allah göstermesin bir sıkıntı anında uçulabilecek bir can yeleği bile bulunuyordu.
Hava sıkıntılarında devreye alınabilecek oksijen maskelerinin nasıl takılıp kullanılacağını öğrendik. Öğrendik ama nazari olarak asıl bunların uygulamalı gösterilmesi gerekir aksi halde bir panik durumunda vatandaşın onları bulup şişirmesi veya ağzına burnuna takması hiç de kolay olmayabilir.
Şu ana kadar elindeki telefondan başka yere bakmayan gençlerden ikisi sağımdalardı. Artık telefonlar yerine yanımızdakilerle sohbete başladık. Yanımdaki genç Hadim Aladağ Göynük kışladan tanıdık bir arkadaştı, sohbetimiz genişleyerek devam etti.
Uçak yarım saattir çalışıyor ama kalkmadığını söylediler, zira hızlanıp havalanması bu dev uçak için o kadar kolay değildi. Sonunda saat bire doğru havalandı, kaptan pilot konuşarak bir saat on dakika sonra Mardin’de olacağımızı, havaların iyi olduğunu ve on bin metre yüksekten uçacağımızı söyledi.
İki kırmızı şapkalı kız önden ve arkadan servise başladılar, kek ve sandviç arasında tercih yaptık bir de ayran veya çay vardı. Kızlar servisi bitirdiğinde kaptanın inişe geçiyoruz, sesi duyuldu. Konya’dan tanıdığım tek kişi Mustafa Balkan gazeteci arkadaşımdı. O da bizim listedeydi. Onu aradım görüştük, Mardin’de inip Yay Grand Otele giden otobüslerimizde kimliklerimizi toplayarak oda numaralarımızı belirlediler.
Benim kimliği iade ederken oda kart ve anahtarını da bana verdiler, kartta Mükremin Kızılca Mustafa Balkan ve gelmeyen bir arkadaşın adı yazılıydı.
Otelde ilk çorbamızı saat üç buçukta içtikten sonra namaz için saat dördü bekledik, Mustafa Balkan kametledi ben de imam olarak sabah namazını eda ettik.
Saatimizi 17 Mayıs sabahı saat sekiz buçuğa yani kahvaltı saatine ayarlayıp yattık. Bu saatte kalktık ve beraber kahvaltı salonuna indik, açık büfe kahvaltımızı yaptıktan sonra, görevliler öğleye kadar buradayız, saat ikide eski Mardin gezimiz başlayacak dedi.
Şu anda odamızdayız, ben makalemi aşağıda Mardin’i tanıtan kısa bir internet alıntısıyla tamamlıyor ve bilgisayar bekleyen Mustafa Balkana bırakıyorum.
Yarın eski Mardin gezisinden notlarımız olacak inşallah.
Yüzölçümü: 8890 km2
Nüfusu: 557.727
İlçeleri: Merkez, Dargeçit, Derik, Kızıltepe, Mazıdağı, Midyat, Nusaybin, Ömerli, Savur, Yeşilli.
Güneydoğu Anadolu bölgesinin Dicle bölümünde yer Alan bir ilimiz. Diyarbakır, Siirt, Batman, Şırnak, Urfa, Irak ve Suriye arasında yer alır. Trafik numarası 47'dir.
İsminin Menşei
Mardin isminin menşei üzerinde çeşitli rivayetler vardır. Mardin'in bulunduğu bölgeye yerleştirilen "Marde" kavminden geldiği, bu bölgeye hükmeden bir kralın Mardin isminde oğlunun hastalanıp havası ve suyu iyi olan Batı Kalesine gönderildiği, burada iyileşmesi üzerine Kale'nin bulunduğu yerde Mardin isimli şehrin kurulduğu, Süryanice mukaddes "Mara" kelimesinden geldiği yazılmaktadır.
Mükremin KIZILCA
Medya Ermenek Yazarları Bu Sayfada Yer Almaktadır.
YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

Düzenleme | Copyright © 2013-2020 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN
ghs.google.com
ghs.google.com