M|E Medya Ermenek Medya Ermenek
...
Facebookta Paylaş

MARDİN GEZİMİZ (2)

DİLLER VE DİNLER KOROSU

Eski Mardin klasik Arap mimarisinde taş yapılardan oluşmaktadır. Burada sokaklar trafiğe ya kapalı ya da tek yönlü olarak işlemektedir. Esnafın ve insanların yüzü gülücükler saçmakta, sen selamün aleyküm dersen onlar “ve rahmetullahi ve berekatühüyü” de eklemektedirler. Ana yollar dışındaki kenar sokaklar ise sadece atlıların veya yüklü bir hayvanın geçeceği endedir.
Bu yapının korunması son derece önemlidir ve koruma altındadır. Zira yeni Mardin diye çağdaş mimaride çok katlı binaların olduğu yeni bir Mardin oluşmuştur. Eski Mardin gençliğimin bir bölümünün geçtiği Tarla başı, Kazancı yokuşu, Aynalı çeşme ve istiklal caddesini andırmakta kiliseler, havralar ve camiler yan yana yer almaktadır.
Halkın geneli Arap kökenli olmakla beraber diller mozaiği kabilinden her ırktan insan yaşamakta bunun sonucu olarak da her din kendisine müntesip bulabilmektedir. Eski Mardin’de çarşılar buraya has imalatlarla süslenmiştir, battım ve sabun türlerini buna örnek verebiliriz.
Kalenin ziyarete kapalı olduğunu öğrendikten sonra taş yapıların arasında kültürel bir geziye çıktık. Bu bağlamda iki izlenimimi sizlerle paylaşmak istiyorum Bir: bir kiliseyi ziyaret ettik. Görevli genç bir Müslüman adına sahipti ama Hristiyan olduğunu bu yüzden babasıyla aralarının açık olduğunu ve Hristiyan ilahiyatı okuduğunu söyledi.
Genç bize kilisenin her yanını gezdirerek bilgiler verdiler. En ilginç bilgi, bu kilisenin sonradan Hristiyan olanlarca kullanıldığı idi. Eğer bir Müslüman ülkede tek hak din olan İslam’ı terk ederek İslam’ın bir önceki versiyonu olan Hristiyanlığa geçen kardeşlerimiz varsa suçu kimsede aramaya gerek yoktur: suç Müslümanlardadır.
Bu kilisede her gelene çay ikramı vardı ben de bir çay alarak içmeye başlayınca yanımdaki yol arkadaşlarından birisi dur içme Hristiyan malıdır zulmet olur diye müdahale etti.
Ben ona sadece şu ayeti okudum:  “Bu gün size temiz ve hoş şeyler helâl kılındı. Kendilerine kitap verilenlerin yiyecekleri size helâl, sizin yiyecekleriniz de onlara helâldir. Mü’min kadınlardan iffetli olanlarla, daha önce kendilerine kitap verilenlerden olan iffetli kadınlar da, mehirlerini vermeniz kaydıyla; evlenmek, zina etmemek ve gizli dost tutmamak üzere size helâldir. Her kim de inanılması gerekenleri inkâr ederse, bütün işlediği boşa gider. Ahirette de o, ziyana uğrayanlardandır.” (Maide/5)
iki: eski Mardin’in dar sokaklarını gezerken Arapça yanık yanık türkülerin yankılandığı bir çay ocağının önünde bulduk kendimizi. Burada yörenin ünlü ses ustası Hasan Köle de vardı, kasetlerden çıkan türküler de ona aitti.
Hasan Köle oldukça gariban birisi, emekliliği yok, elinden tutulmamış veya o da elinden tutmak isteyenlerin peşinden gitmemiş. Hasan Köle abimize TRT Arapça kanalıyla temas kurmasını söyledim, buna çok olumlu yaklaştılar.
Emekliliğinin bile olmadığını öğrendiğimiz bu yöre sanatçısının elinden TRT Türkünün veya TRT Arabiyenin mutlaka tutup kaldırması gerektiğini buradan hatırlatıyoruz yetkililere.
“Mardin Dünya Misafirhanesidir” bunu da Mardin’de Mardin Life gazetesi sahibi ve Mardin sivil toplumları adına katılan Abdülkadir Üründü beye aittir.
Anadolu’nun misafirperverlikte örnek kentinin Mardin olduğunu kaydeden Üründü, Mardinde bütün evlerin içinde misafir odası olduğunu ve kapılarının yolda kalanlara açık olduğunu eklediler.
Merkez nüfusu seksen bin olan Mardin üç yüz bin nüfuslu Kızıltepe ilçesiyle arayı kapatmaya yaklaşmış, zaten Mardin ilçelerinin sayesinde büyükşehir statüsünü kazanmış durumdadır.
Esnaftan Türkçe bilmeyenlerin de bulunduğu Mardin’de her şey doğal mecrasında seyretmektedir.
Bir bakkala aspirin sordum, eliyle başını göstererek baş ağrısı için mi demek istedi. Ben de “Neam li-teskini vecaı’r-re’s” deyince hemen tezgâhın altından bir hap çıkardı ama aspirin değildi, bize baş ağırısı için yardımcı olmaktaydı ancak ben ona “Lakinne haza leyse bi-aspirin” deyince gülüşerek ayrıldık.
Mükremin KIZILCA
Medya Ermenek Yazarları Bu Sayfada Yer Almaktadır.
YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

Düzenleme | Copyright © 2013-2020 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN
ghs.google.com
ghs.google.com