M|E Medya Ermenek Medya Ermenek
...
Facebookta Paylaş

BAKİR TAŞELİ SİNEMAYA DAMGA VURACAK


Türk sinema tarihini incelediğimizde Türk Filmlerinin büyük bir çoğunluğu İstanbul, Adana, İzmir gibi büyük şehirler ve civarlarında, bazı filmlerinde Anadolu içlerinde çekimlerinin yapılıp sinema izleyicine sunulmuştur. Anadolu’da çekimi yapılan filmlerin yönetmenleri ve yapımcılarının yolu bir türlü Taşeli yöremize düşmemiştir.
Bundan birkaç yıl önce Ermenekli yönetmen Emin Alper Taşeli’nde çekimini yaptığı Tepenin Ardı filmindeki Taşeli görselleri, sahneleri ve yerel konu işlenmesi ile sinema eleştirmenlerinin dikkatini çekmiş ve birçok yarışmadan ödülle dönmüş.
Şimdi ise Taşeli’nin bakirliğinin bilincinde olan senarist Ramis Tanacı, senaryosunu yazdığı Kiraz Mevsimi Filminin çekimine 03 Temmuz 2017 günü başladı.
Senaryo gereği çekim sahneleri Ermenek, Pamuklu Köyü, Güneyyurt Beldesi, Başyayla İlçesi ve Yukarı Çağlar’da devam ediyor. Çekimler oldukça başarılı bir şekilde sürdürülmekte. Doğası, tarihi dokusu ve yöre insanının sıcakkanlılığı filmin her sahnesine damga vuracağından eminim. Çekimler sırasında vatandaşların gösterdikleri duyarlılık takdire şayandır. Film sahnelerinde rol bulan yöre insanı sonuçtan oldukça memnun.
Filmde rol alan sinema sanatçıları, halkla çok çabuk kaynaşıp filmin başarısına büyük bir pozitif enerji katmıştır. Doğa ve tarihi görseller sahnelerde yer aldıkça bakir Taşeli’nin sinemaya yepyeni bir kan katıp, sinemada adeta damga vuracağı inancındayım.
Yukarı Çağlar’da yapılan çekim sahnelerinden edindiğim izlenimler yöre insanının sinema sanatıyla tanıtımına katkı sağlamış olup, köyden otantik sokak, ev ve tarihi yapılar görsellerinin sahnelerde yer alması montaj esnasında vazgeçilmeyecek sahneler olarak yerini alacaktır.
Umarım Yukarı Çağlar’da daha devam edecek olan çekimlerin bir kısmını izleyebilme şansını yakalarım. Çünkü Yukarı Çağlar kültürünü, tarihini ve sosyal yaşantısının üzerinde yirmi yıllın üzerindeki çalışmalarımı Sbide Antik Kenti, Yukarı Çağlar adlı kitabımda toplayarak okuyucularıma sunmuştum. Sbide Antik Kenti yapılacak çekimler ve sahne gereği definecilerin define arama sahneleri kitabımda savunduğum tezler ve sonuçlarını ortaya çıkarması açısından çok önemli bir etken olacaktır.
Sözün kısası “Kiraz Mevsimi” adlı film bakir Taşeli’nin sinemaya bir damga vuracağı inancını taşımaktayım. Bunun için senarist Ramis Tanacı Bey’e, yönetmen Durmuş Akbulut Bey’e ve tüm film oyuncularına, görevlilerine teşekkür ediyorum. Zira sizler yöremizin tanıtımı en güzel şekilde icra ediyorsunuz. Hele hele filminiz gösterime girdiği gün Taşeli’nin bakir görselliğinin izleyicilerde oluşturacağı büyülü hayranlığı şimdiden hisseder gibiyim.
Sizin bu çalışmanızla sinema yönetmenlerinin, senarist ve yapımcılarının da dikkatini yöremizin bakirliğine çekmiş olacaksınız. Belki de sizin bu filminiz senaristlerin yöreye uygun senaryolar hazırlayıp, yapımcı ve yönetmenlerin kısa zamanda buralara gelmesini sağlayacaktır. O gelişler yöre insanımıza yeni kapılar aralayacak, yöre insanımız sıcak ekmek elde etmesini sağlayacaktır.
İyi ki varsınız.
Sizler; Taşeli’ni, Türkiye’ye tanıttığınız gibi kalmayıp dünya film endüstrisinde de adınızdan söz ettireceğinizden eminim.

10.0702017
Durmuş Ali Özbek


Kiraz Mevsimi Filmi Teaser from Meltaş Yapım on Vimeo.


YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

Düzenleme | Copyright © 2013-2020 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN
ghs.google.com
ghs.google.com