M|E Medya Ermenek Medya Ermenek
...
Facebookta Paylaş

HURŞİT AKPINAR (4)


TAŞELİ'NİN HURŞİT AĞASI HURŞİT AĞA OKUL YAPTIRIYOR

1983 yılında devlet tarafından işletme sahiplerine  iade edilen maden ocaklarını Hurşit Akpınar herkesten önce işletmeye başlar, millet ocakları açtım, işletmeye başladım deyinceye kadarki sürede o bir hayli yol alır ve iyi para kazanır. Salih Şarman Ermenek Kaymakamı'dır. Hurşit Ağa'ya bir gün birlikte Güneyyurt'a gitmelerini söyler, kalkarlar giderler. Beldenin okulunu birlikte gezerler. Anlaşılan kaymakamın kafasındaki düşünce Güneyurt'lulara el birliği ile okulu yeniletmektir. Hurşit Ağa okulun çok eski ve yıpranmış olduğunu ve tabanının  koktuğunu ve okulun sıhhi olmadığını görür. Okulu yenilemek için bir dernek kurarlar. Derneğin başına da  Şükrü Arı'yı getirirler., dernek yeterli parayı toplayamaz, Para toplamakta zorlanırlar. Hurşit Ağa burada da ağalığını gösterir ve okulu tek başına yaptırmaya karar verir. Kaymakam da değişmiştir. Yeni kaymakamımız Yusuf Ziya Bey'dir. Yusuf Ziya Karacaev  artık yörede yardımseverliliği ve ağalığı ile  ünlenen ve saygın bir adam olan Hurşit Akpınarı'ı teşvik eder, proje ve diğer formalite konularında yardımcı olur. 1984 yılında  temeli atılan on iki sınıflı ve iki katlı olarak yapılan  okul 1985 yılında orta ve lise olarak eğitim ve öğretime başlar. Adını da Hurşit Akpınar Güneyyurt Lisesi olarak alır.1998 yılına kadar ortaokul ve lise olarak hizmet gören bina ilköğretim yasasının değişmesi ile birlikte 1998 yılından itibaren ilk ve ortaokulu kapsayan ilköğretim okulu olur ve adını Hurşit Akpınar İlköğretim Okulu olarak işlevine uygun olarak Milli Eğitimin hizmetine devam eder. 
Okulun temelinin atıldığı yılı ( 1983 ) hesap edersek Sayın Hurşit Akpınar adı ve unvanına yakışır bir şekilde bundan tam 27 yıl önce Türk Milli Eğitimine doğup büyüdüğü beldesinde bir okul yaptırarak ciddi anlamda bir omuz vermiştir. Taşeli Yöresi'nde bildiğimiz kadarı ile ilkokul yaptıranlardan biridir. İlki  Mustafa Demirok'tur. O Ermenek Meslek Lisesi'ni yaptırmıştır.
Hurşit Akpınar, kırlık kesimlerde geniş toprakları olan, sözü geçen, zayıfları ezen, yok pahasına insanları çalıştıran  varlıklı kimse anlamında bir ağa değil, belki de yine geniş toprakları ve varlığı olan, maden sektöründe en azından yıllardır ortalama  100 işçi çalıştıran  yoksullara fakirlere, sıkışan iş adamlarına yardım eden, eli açık bir “ağa” dır. İşletmiş olduğu maden ocaklarından yaklaşık 400 kadar insan emekli olmuştur.
Hurşit Ağa, bugün 87 yaşındadır. Benim ile söyleşi yaptığı günün sabahı Balgusan taraflarındaki yayladaki tarla ve bahçe işlerini yerinde görmek için yaylaya gittiğini söyledi. Maşallahı var, sağlıklı. Sabahları 08.30 kahvaltı saati, kahvaltıdan sonra bürosuna gider günlük üç dört gazete okur ve öğleye kadar büroda çalışır. Öğleyin camiye gider.  Öğleden sonraki zaman zarfında dostları ile bürosunda sohbet eder. Onun yemek seçme gibi bir huyu yok, yaşına göre önüne gelen her yemeği yer. Tansiyonu var, ona dikkat eder.
Ona rahmetli Naci Keskin'in ile olan bir anımı hatırlattım, Naci Keskin 22 yıl öğretmenlik yaptıktan sonra özel sektördeki işin kardeşi Abdullah Keskin ile kurmuştu. Üç yıl SSK primlerini ödeyince oradan emekli olur. Onca varlık içinde devletten aldığı o küçük paranın ayrı bir anlamı ve tadı olduğunu zevkle bizlere anlatırdı. Sayın Hurşit Akpınar'a sosyal güvenliği olup olmadığını ve emekli maaşının tatlı gelip gelmediğini sordum. BAĞ-KUR'dan emekli olduğunu ve 650 TL maaş aldığını sonraki yıllarda yapmış olduğu Belediye Başkanlığı nedeni ile hizmetlerinin birleştirildiğini ve 1100 TL devletten maaş aldığını söyledi. O da bunca varlık ve uğraşı içinde her ay almış olduğu maaşının kendisine tatlı bir gelir olarak geldiğini söyledi.
Taşeli'nin Hurşit Ağası'na neden Güneyyurt'ta oturmadığını sorduğumda, iş yerinin Ermenek'te olduğunu ve yirmi yıldır Ermenek'te oturduğunu söyledi. Başlangıçta her gün Güneyyurt'tan Ermenek'e ofise gelip giderlermiş, bakmışlar ki olmayacak, şimdiki oturduğu evin bulunduğu arsasını satın almışlar ve oraya dört daire yaptırmışlar. Bu evde üç kızı ve kendisi oturuyor altlı üstlü. 2006 yılında eşi Kübra Hanım'ı kaybeder. Her gün düzenli işine gelip giden Hurşit Ağa, Ermenek'te torunlarıyla birlikte mutlu bir yaşamı var.
Siyaset ile aranız nasıl dediğimde 1950 yılından beri siyasetin içindeyim der. Siyasetçi olarak yöreye ne gibi katkı sağladınız dediğimde ise Güneyyurt için hayati önem arz eden su kanalını yaptırdığını, YİBO'nun arsasının sağlanmasında katkı yaptığını söyledi.
Hurşit Ağa sivil toplum örgütlerinde de çalışan değerli bir şahsiyettir. İlim ve Kültür Vakfı'nın kurucusudur. Çoğu okul ve cami yaptırma ve yaşatma derneklerinin başkanlığını yapmış ve onlara yardım etmiştir. Onun bulunduğu mekânda harcamanın faturası ta gençliğinden beri Hurşit Ağa tarafından ödenir. Zaten Ağa” lık lakabı da bu eli açıklığından ve katılmış olduğu toplantılarda ve yemeklerde kısaca toplumsal harcamaların  olduğu her yerde Hurşit Ağa ödemeleri yaptığı için Taşeli halkı tarafından varlıklı zengin oluşundan  dolayı değil, eli açık ve ikramı sevdiğinden dolayı adı, yöremizde  “Hurşit Ağa “ olarak taçlandırılmıştır.

Kendilerine sağlıklı bir ömür dilerken, bu söyleşinin yapılmasında bana yardımcı olan Ermenek Belediye Başkanımız Sayın Necati Akpınar'a teşekkür ederim. 
23 Mayıs 2011                                 

Hasan ŞİMŞEK
Medya Ermenek Yazarları Bu Sayfada Yer Almaktadır.
YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

Düzenleme | Copyright © 2013-2020 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN
ghs.google.com
ghs.google.com