M|E Medya Ermenek Medya Ermenek
...
Facebookta Paylaş

MESEL


Roman okumamış adamdan edebiyatçı olur mu?
Diyorum ya "ben fısıltıları duyarım" yeni yetme bir edebiyat dergisinin toplantısına şahit oldum. Yani diğer odada bekledim. İçerden şöyle dedi biri "Ya bırak, hayatında baştan sonra roman okumamış adamdan edebiyatçı mı olur?" 
Bana demiş olmaları muhtemel. Çünkü benim yazıyı yayınlamadılar. Ben de roman okurken uyuyakalırım. 
Benim bir büyük halam vardı. Zeynep Halam. Okuma yazması yoktu. 115 yaşında vefat etti. 100'lü yaşlarında ben ilkokula gitmeyen bir çocuktum ve 3-5 gün yanında beklemiştim. O kadar çok atasözü o kadar çok hikaye biliyordu ki... 
Sonra duydum ki hep kendi söylemiş onları. Belki şimdiki söylediğim birçok şey onun bana küçüklükte bilinçaltıma sunduklarıdır. Kadın her lafını şiirle söyler, şiirle kızar, şiirle ninni söyler, şiirle teselli verirdi. Anlattıklarına MESEL derdi. Hiç sıkıcı şeyler değildi, uyak bilmezdi, vezin bilmezdi.
Babamın dayısı ülkemizin en ünlü hadisçilerindendi. Erzurum Müftülüğü
Edirne Müftülüğü ve Balıkesir Müftülüğü yaptı. Özbekistan, Tacikistan, Kırgızistan ve Kazakistan'da yıllarca gezdi. Farsça, Özbekçe, Arapça okudu ve Türkçe yazdı. Halil İbrahim Koçaşlı Hocaefendi diye nam saldı. Etrafında halkalar oluştu. Bugün Türk hadisleri diye övündüğümüz hadislerin birçoğu onun ülkemiz diline kazandırdıkları. Sünen-i Ebu Davud tercümesi, Hac Rehberi, Sevad ül- Azam, Manzum İslam İlmihali, Darim-i Kaside-i Nuniye Terceme ve Şerhi, el-İtkan fi Ulum il-Kur’an Tercümesi kitapları çıktı. Geçtiğimiz yıllarda vefat etti devlet töreni ile toprağa verildi.
O kadar bilgin, o kadar okumuş ve o kadar gezmiş biriydi. Aynı bahçenin kavağıydı ama onda o esen rüzgâr yoktu. Oysa Zeynep halamın rüzgârı da, gölgesi değme bir edebiyatçınınkinden kat kat fazlaydı.
Köylerde insanlar teşbih ve mübalağa sanatlarını günlük yaşamında devamlı kullanır. 
Belki Azerbaycan'dan gelmiş olmanın bir genetik çıkarımıdır fakat kimse bilmez bu teşbiğ sanatıdır bu intaktır bu tecahüli ariftir.
Şair Ali Akbaş'ın dediği gibi bir otobüs durağında bir köylü otobüs için "Bekle ki leyla gele" der, 500 roman okuyanı tam kalbinden vurur.
BU YAZIMI OKUYAN EDEBİYATÇI VARSA YORUM YAPSIN.
Başarılı “Edebiyatın Yolu” romanlardan mı geçer?

EbaBekir CAMBOLAT

Medya Ermenek Yazarları Bu Sayfada Yer Almaktadır.
YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

Düzenleme | Copyright © 2013-2020 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN
ghs.google.com
ghs.google.com