M|E Medya Ermenek Medya Ermenek
...
Facebookta Paylaş

HEP ERMENEKLİ KALMAK


Bilenler bilir, ilçem Başyayla, Ermenek ile bağları kopardı. Yavaş yavaş Alanya'nın illiğine doğru gidiyor, Ermenek ise Karamansallık güdüyor. Bu ayrışmayı bölgesel etkinliklerde artık açık gözle görebiliyoruz.
Fakat resmi ve bölgesel ayrılığın bende bıraktığı duygusallık Gabon'da Dönüşü Olmayan Yol'da özgürlüğe son kez bakan siyah yüzlülerin hüznünü andırıyor. Biliyorsun ki bir daha eskisi gibi olmayacak sevgilin ile arana görücü usulünden nişanlın girecek.
Her sabah uyandığında, bağda ve bahçede çalışırken yönün hep Ermenek'e bakarken arkanda kalana bağlı olacak "Nerelisin?" diye sorduklarında hep arkandakini gayri ihtiyari fısıldayacaksın. Bu sevgilin ile nişanlının komşun olmasına benziyor. Hep karşında olacak aşkın ama başkasının kimliğini taşıyacaksın.
Alanya il olmasa da aynı durum. İlçe kuzey doğunda kalıyor ve sen hep güneye bakıyorsun.
Ermenek’in yol olarak rahat bir yapısı yok. Devlet hep çantada keklik görmüş, Karadeniz'e veya her günü şehit verdiğimiz illere ve ilçelere yapılan hizmet kadar yatırım yapmamış. Şuanda bile virajları genişleterek kandırıyor bölge insanını
Oysaki bölge halkının ülke ihracatına destek olmak ve kendini devlete yük etmeden geçindirmek gibi bir ideali var. Bunun için bölgenin bol bol tünellere, viyadüklere ihtiyacı var. Konya'dan Karaman'dan gelişten çok, Akdeniz limanlarına çıkışa ihtiyacı var.
Ama gel gör ki devletin işine üreten insan değil 3 liraya aldığını 10 liraya satın alacak vatandaş yarıyor. Devlet, tarımın azalmasını hedefliyor. Sudan'da, Somali'de ucuz üretmek istiyor.
Bu durum halkın üretimin değersizleşmesine sebep oluyor. Limana varıncaya kadar malın yarıdan fazlası telef oluyor ve bunları yeniden ayıklamak sandıklamak için ikinci bir iş gücüne ihtiyaç oluyor bu sebeple üretim para etmiyor.
Bu ulaşılmamanın güzel yanı da var elbette. Sanayileşmenin gecikmesi, toprak deformasyonun oluşmaması, memleketin doğal kalmasını sağlıyor. Bu doğallık Ermenek'e alışılmışın dışında bir turizm ve kültür potansiyeli katıyor. Daha birçok mağarası, inleri, tarihi kalıntıları keşfedilmemiş bakir bir ilçe konumuna getiriyor.
Ah birde belediye kömür yakımını kısıtlasa da kışları ülkenin en pis havası, en sağlıksız ortamı olmasa!
Gerçekten bu ulaşılmazlık ile müthiş bir yayla ve gezi turizmi fırsatı oluşuyor
Bugün Konya'ya gelen bir turist, Konya'da hiç kalmadan sabah gelip akşama kadar ulaşılması kolay yerlerde gezip, müze parası ve yolda benzin parasından başka para vermeden, memleket bütçesine katkı vermeden geri dönüp, Akdeniz'e gidebilir. Oysa Ermenek veya yayla turizmi öyle değil. Beş yüz adım atan ve yazları oksijen yanmasına tutulan bir insan çok acıkır, çok yorulur. Dinlenmek için ve yemek için köylülerin saf üretimlerine ve konaklama imkânına ihtiyaç duyar.
Köylülerde yerel ürün üreterek veya ot, çıtlık, sumak benzeri şeyler toplayarak satışa sunabilir.
Filimler çekilebilir. Dizilere ev sahipliği yapabilir. Ermenek ve çevresi bu imkânı değerlendirecek olana süper bir iş fırsatı doğuruyor.
Bugün Ermenek futbol takımlarının kamp alanı olabilir
Elazığ'da Hazar Şiir Akşamları gibi ülkenin kabul ettiği bir etkinliğin ana merkezi olabilir.
Sakarya'da yaylada insanların çadırlarını görünce çok şaşırmıştım. Ermenek'in bırakın Sakarya'yı veya Bolu'yu, Karadeniz'den hiçbir farkı yok hatta sürekli yağmur sel olayı olmadığından artısı dahi var.
Bu günübirlik gezicilerden haftalık gezicilere, turlara ev sahipliği yapabileceği manasına geliyor.
Ermenek için bu potansiyeli gerçekten değerlendiren, halkın ekonomisine dokunan biri olmayı çok isterdim.

Hep Ermenekli kalmak, Ermenekli olmak isterdim.
EbaBekir CAMBOLAT

Sosyal Medya Üzerinden Yorumlar:
Mustafa KoçakGrup Yöneticisi HOYRAT BİR RÜZGAR ESER VE SU AKAR YOLUNU ,YATAĞINI BULUR SN.EBUBEKİR CANPOLAT...yani herşey olacağına varır.
Yönet
BeğenDaha fazla ifade göster
Yanıtla20s
Ahmet Yüksel Şanlıer Bu değerlendirmeyi gapan kimse tebrik ederim Ermeneklinin çığlığını ilgilere duyurmak gerek haykırmak gerek burada truzm için bir cennet var ama Alanya ya Hava alanının bulunduğu yere korkmadan gidip gelebileceği ve gittiği yollarda konaklayabileceği yayla evleri alış veriş yerleri olması gerek diye haykırmak gerek.İçinde bulunduğumuz asır yayla turiminin önem kazandığı bir asırken isteninler neden yapılmasın.Ermenekte dğmuş büyümüş biri olarak sağlık nedenlerimle gidemesem de Ermenek için yapılan her güzel şey beni mutlu eder.
Medya Ermenek Yazarları Bu Sayfada Yer Almaktadır.


YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

TEFRİKA YAZI DİZİSİ

ULUCANLAR'IN SON MAHKUMU

1.BÖLÜM 2.BÖLÜM 3.BÖLÜM 4.BÖLÜM 5.BÖLÜM 6.BÖLÜM        

sanalbasin.com üyesidir
Düzenleme | Copyright © 2013-2020 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN
ghs.google.com