M|E Medya Ermenek Medya Ermenek
...
Facebookta Paylaş

KONER-KONYA ERMENEKLİLER DERNEĞİ’NDEKİ ETKİNLİKTam adı Konya Ermenekliler Kültür, Sanat ve Sosyal Dayanışma Derneği olan KON-ER’de 25 Şubat Pazar günü güzel bir etkinlik vardı. Kısaca bu etkinlikten bahsetmek istiyorum.
Önce, bir denemesi Ankara Ermenekliler Kültür Derneği’nde 18 Şubat Pazar günü izlenen ve gençler/öğrenciler tarafından beğeni kazanan “Kayadan Kopmadık “ belgeseli 25 Şubatta Konya’da idi.
KON-ER Dernek Başkanı Ahmet İleri’nin daveti üzerine Konya’ya günübirlik giden Habip Çalışkan arkadaşımız, Makedonyalı araştırmacılar tarafından çekim yapılan “ Kayadan Kopmadık” belgeselini izletmek ve yorumlamak için geçen Pazar Konya-KON-ER Kültür tesislerinde/derneklerinde misafir edildiler.
Belgeselde,  Makedonya’ya  Fatih Dönemi’nde  sürgün edilen  ( Kocaali, Kocacık, Radoviç , Konçe,… de yaşayan)  Karaman kökenli Yörük Türkmenlerin köklerini arayışını konu olarak işler.
Anlatılanlara göre, kalabalık bir hemşehri topluluğu, bursiyer ve burslu olmayan öğrencilerimizin geniş katılımı ile 45 dakika süren belgesel pür dikkat izlenmiş ve izleyicilerin beğenisi ötesinde takdirlerini kazanmıştır.
Habip Çalışkan arkadaşımızın Balkusan –Karamanoğul Mehmet Bey Dil Derneği Başkanlığını uzun yıllar yapması ve Balkusan’daki Müze çalışmaları nedeni ile Karamanoğulları tarihi ile ilgili çalışması var. O topraklarla ilgili her eser ona bir heyecan veriyor. Bu heyecanın dürtüsü ile Konya KON-ER’e gitti.  Sayın Ahmet ileri ve dernek yönetim kurulunun duyurusu ile hemşehrilerimiz ve üniversite öğrencilerimiz, Habip Çalışkan’ın sunumu ile “Kayadan Kopmadık “ belgeselini izlediler ve köklerini bir daha anımsama imkânı buldular.
Taşeli Yöremizin kültür-sanatı ile uzun zamandır kafa yorup çalışan ve KON-ER’in kurucu ve Onursal Başkanı Halit Bardakçı, bitmez tükenmez bilmeyen enerjisi ile Mustafa Ertaş hocamız, yenilerden Ermenek Yöresi Endemik Bitkilerin yazarı Prof. Dr. Haydar ve Hülya Öztaş, yöresel şairlerimizden Adil Ceylan ve diğer Konya’da ikamet eden hemşehrilerimiz bu vesile ile bir araya gelip sohbet etme imkânı buldular.
Herkesin beğenisi ötesinde hayranlığını kazanan “Kayadan Kopmadık “ belgeselini n Konya’da izlenmesini sağlayan Habip Çalışkan’ı  güzel bir sunum ve izlemeden sonra, konuklara yöresel yemeklerden “batırma” ikramı yapan KON-ER Başkanı Sayın Ahmet İleri’yi ve Yönetim Kurulu üyelerini içtenlikle kutlar bu tür çalışmaların devamını dilerim. 27.02.2018 Hasan ŞİMŞEK


Medya Ermenek Yazarları Bu Sayfada Yer Almaktadır.


YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

Düzenleme | Copyright © 2013-2020 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN
ghs.google.com
ghs.google.com