M|E Medya Ermenek Medya Ermenek
...
Facebookta Paylaş

UNİKOP BÖLGESEL KALKINMA VE ÜNİVERSİTELER ÇALIŞTAYI DÜZENLENDİ


Bakan Elvan ve YÖK Başkanı Saraç UNİKOP Üniversiteleri ile bir araya geldi

Kalkınma Bakanı Elvan ve YÖK Başkanı Saraç, KOP Bölgesi Üniversiteler Birliği’nin (UNİKOP) “Bölgesel Kalkınma ve Üniversiteler Çalıştayı”na katıldı. Bakan Elvan, üniversitelerin ülke kalkınmasında önemli bir role sahip olduklarını belirtirken, YÖK Başkanı Saraç ise Konya’ya yeni bir üniversitenin açılacağı müjdesini verdi.

UNİKOP Dönem Başkanı Necmettin Erbakan Üniversitesinin Meram Tıp Fakültesi Morfoloji Binası Toplantı Salonu'nda düzenlenen “Bölgesel Kalkınma ve Üniversiteler Çalıştayı”na; Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, YÖK Başkanı M. A. Yekta Saraç, Konya Valisi Yakup Canbolat, Tarım ve Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı Mehmet Babaoğlu, KOP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı İhsan Bostancı, Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) Rektörü ve UNİKOP Dönem Başkanı Prof. Dr. Muzaffer Şeker ile UNİKOP üyesi 12 üniversitenin Rektörleri ile MEVKA, AHİLER ve Oran kalkınma ajanslarının temsilcileri katıldı.

Bakan Elvan; “Asıl Amacımız Üniversitelerde İhtisaslaşmayı Sağlamak”
Konuşmasına; “Türk Silahlı Kuvvetlerinin Afrin’e yönelik gerçekleştirdiği ‘Zeytin Dalı Harekatı’nda şehit düşen Mehmetçiklerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Harekata katılan askerlerimize Allah’tan muzafferiyet diliyorum, Türkiye olarak teröre ve anarşiye izin vermeyeceğiz” diyerek başlayan Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, hükümet olarak üniversitelere her zaman destek olduklarını ve olmaya devam edeceklerini söyledi.

Üniversitelerin, araştırmaya önem vererek ülkeye daha çok fayda sağlamaları gerektiğinin altını çizen Bakan Elvan, 2000’li yıllardan sonra üniversitelerde büyük bir değişim ve dönüşüm yaşandığını hatırlatarak “Daha önceki dönemlerde üniversiteler birbirinin aynısını taklit etti. Bu şekilde olunca ülkeye katkısı az, kaynak israfı çok oldu. Önceki dönemlerde üniversitelerden istihdam hesabı yapılmadan öğrenciler mezun oluyordu. Bakanlığımız bu gibi birçok durumu ortadan kaldırmak için birçok programlar ve üniversiteler arasındaki misyon farklılaşmasıyla ihtisaslaşmaya gidilmesini sağlamıştır. Bu kapsamda son yıllarda YÖK Başkanlığı ve Kalkınma Bakanlığımızın işbirliği ile çok önemli çalışmalar yapılmıştır. Bizim asıl amacımızı üniversitelerde ihtisaslaşmayı sağlamaktır. Yerel ve bölgesel kalkınmaya olan katkıları daha artırmak. KOP Bölgesi’ndeki 5 üniversiteye bu kapsamda destekler verildi. 2017-2021 yılları arasında da yaklaşık 250 milyon TL tutarında destek vermeyi planlıyoruz. Desteklenmesine karar verilen projelerin ihtisaslaşma alanında bölgedeki özel ve kamu kuruluşlarıyla iş birliğini artırmalı, bu alandaki yapısal sorunlara çözüm getirerek bölgenin kalkınmasına somut katkı sunmalıdır. Üniversitelerimiz tarafından yürütülecek projelerin başarısı, bakanlıklar tarafından verilecek desteklere bağlı değildir. Üniversitelerimizin, sanayi kuruluşları başta olmak üzere bölgedeki paydaşlarla yakın mesaisi ve akademik planlaması ihtisaslaşmayı başarıya ulaştıracak kritik bir faktördür. Üniversite sanayi birlikteliği ile bölgenin sorunlarına çözüm sunması planlanmaktadır. Bu kapsamda KOP İdaresi Başkanlığımız bölge üniversitelerine yaklaşık 20 milyon liralık bir destek sağlamıştır” dedi.

Dünyanın hiç bir ülkesinde Türkiye’de olduğu kadar üniversitelerine kolay kaynak temin edilemediğini ifade eden Bakan Lütfi Elvan; “2014 yılında araştırma için kanunu yürürlüğe koyduk. Araştırma merkezlerini geliştirmeyi amaçlıyoruz. Önümüzdeki dönemde araştırma altyapılarını artırmayı hedefliyoruz. Dünyanın gelişmiş ülkelerinde araştırma merkezlerinde 5 bin kişilik bir ekip çalışıyor. Aynı ülkelerin üniversite araştırma merkezlerinde bin kişilik ekipler yer alıyor. Ülke olarak bu gelişmeleri örnek almalı ve araştırma merkezlerimizdeki araştırmacı ve akademisyen sayımızı artırmalıyız. Üniversitelerimizden mezun olan öğrencilerimizin iş bulabilmesi gerekiyor. Bu noktada üniversitelerimize büyük görevler düşüyor. Artık dünyada çok hızlı bir değişim yaşanıyor. Bunların başında yapay zeka, katmanlı üretim, sanal gerçeklik, ileri malzeme teknolojiler, robotik gibi birçok alana ihtiyacımız var” diye konuştu.

Prof. Dr. Saraç; “Konya’ya ve UNİKOP’a Yeni Bir Teknik Üniversite geliyor”
Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç ise, Türkiye'nin 2023 hedeflerine ulaşabilmesinin nitelikli bilgi üretimi ve insan faktörüyle mümkün olacağını savundu. Küresel ölçekte rekabetçi bir yükseköğretim sistemine sahip olunması gerektiğini dile getiren YÖK Başkanı Saraç; yükseköğretim alanındaki küresel gelişmeler paralel olarak ülkemizdeki üniversite sayısı ve çeşitliliğinde de artışlar yaşandığını belirterek şöyle konuştu; "Geldiğimiz noktada, öğrenci sayısı itibarıyla Avrupa'da yükseköğretim alanında ikinci en büyük öğrenci sayısına sahip ülke konumundayız. KOP Bölgesindeki üniversitelerin öğrenci sayıları ciddi rakamlara ulaşmış durumda. Bu 12 üniversitemizin 310 bin öğrenci sayısı ile çok ciddi bir kitlesi var. 5 bin kişilik öğretim elemanı, bilim insanı grubu oluşturulmuş. Türkiye'nin kalkınmasını hedefleyen diğer kamu kurumları gibi, bu üniversitelerin faaliyetlerinin daha etkin şekilde devam etmesini istiyoruz. Konya'daki üniversitelere de baktığımızda hem vakıf hem de devlet üniversitelerimiz var. Bunlar başarılı üniversiteler. Burası üniversite şehri olma vasfını hakkıyla elde eden bir şehir. Sayın Cumhurbaşkanımızın geçen hafta, Konya'da teknik alanda faaliyet gösterecek yeni bir devlet üniversitesinin kurulması için çalışma hususunda talimatları oldu. Teknik üniversitenin kurulması için gerekli başvuruları ve talepleri aldık. Bölgenin teknik üniversiteye ihtiyacı olduğu kanaatindeyiz. Bu konuda geniş ve bilimsel çalışmalarımız sürmektedir. Önümüzdeki günlerde Konya’ya teknik üniversite kurulmasıyla ilgili kararımızı açıklamayı düşünüyoruz.”

Bostancı; “UNİKOP Birlikteliği Tüm Kalkınma İdarelerine Model Oldu”
Çalıştayın açılış konuşmasını yapana KOP İdaresi Başkanı İhsan Bostancı, güçlü bir KOP Bölgesi için gerekli olanın üniversitelerin, kamu kurumlarının, sivil toplum kuruluşları ve özel sektörün birlikte çalışmasından geçtiğini, daha kalkınmış, daha yaşanılır, refah düzeyi daha yüksek bir KOP Bölgesi’nin ancak tüm tarafların birlikte çalışması ve hareket etmesiyle mümkün olabileceğini söyledi.

UNİKOP kurulurken bölge üniversitelerinin bir araya gelmesi, ortak çalışmalara imza atmak için adım atmaları, birbirleriyle olan diyaloğu arttırmaları ve bölgenin kalkınması için kurulmuş olan KOP İdaresinin çalışmalarını daha dinamik bir sürece taşımalarının tüm tarafların ortak hedefi olarak belirlendiğine değinen Başkan Bostancı, “Bugün 12 üye üniversitesi, bu üniversitelerde görev yapmakta olan 10 bini aşan öğretim görevlisi ve 310 bin öğrencisi ile UNİKOP’un, bölgemiz kalkınmasına ve ülkemizin 2023, 2053 ve 2071 hedeflerine bundan sonra da önemli katkılar sunacağına olan inancımı ifade etmek istiyorum. UNKİOP başarılı bir model olarak başlayan yolculuğunu farklı bölgelerde de örnek alınan bir yapıya dönüşerek devam ettiriyor. Bugün DAP ve DOKAP Bölgelerinde benzer bir yapının kurulmuş olması, GAP Bölgesinde ise kurulum aşamasında olması aslında bölgesel kalkınmada üniversitelerimize olan ihtiyacın, üniversitelerimizin ise bu konuya olan ilgilerinin bir göstergesidir.” dedi.

Prof. Dr. Şeker; “UNİKOP Birlikteliği ile Nitelikli Projeler Gerçekleştiriyoruz”
UNİKOP Dönem Başkanı ve NEU Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Şeker de, aynı bölgedeki üniversitelerin bir araya gelmesinin önemli olduğunu ifade etti. Bu birlikteliğin sürdürülebilir olması tavsiyesinde bulunan Rektör Şeker, “Yapılan bu çalıştayla yeni bir dönem başlamış olacak. Nitelikli insan gücü oluşturmak için UNİKOP projeleri gerçekleştiriyoruz. Bu süreci bundan sonrada ortak akılla yöneteceğimizi umuyorum. Bu sürecin tüm insanlığın sorunların çözmede birikim deneyim sahibi olan akademisyenlerimizle beraber, verimli bir KOP dönemi yaşayacağımızı biliyorum. Yaptığımız bu çalıştayın ülkemize ve bölgemizi bereket getirmesini diliyorum” diye konuştu.

Konuşmaların ardından UNİKOP Dönem Başkanı Rektör Prof. Dr. Şeker, Bakan Elvan’a ve Başkan Saraç’a hediye takdim etti. Hatıra fotoğrafının ardından Çalıştay bölümüne geçildi.
Medya Ermenek Yazarları Bu Sayfada Yer Almaktadır.
YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

Düzenleme | Copyright © 2013-2020 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN
ghs.google.com
ghs.google.com