M|E Medya Ermenek Medya Ermenek
...
Facebookta Paylaş

14 KASIM DÜNYA DİYABET GÜNÜ


1921 yılında insülini bularak diyabet hastası milyonlarca hastanın tedavisini mümkün kılan Fredrick Bantig'in doğum yıl dönümü anısına, her yıl 14 Kasım'da Dünya Diyabet Günü düzenlenerek, çeşitli etkinlikler yapılmaktadır.
Diyabet (şeker hastalığı), pankreas adı verilen organ içinde, insülin salgılayan beta hücrelerinin herhangi bir nedenle sayısında ya da işlevlerinde (fonksiyonlarında) azalma sonucu gelişen kan şekeri yüksekliğinin söz konusu olduğu bir hastalıktır. Diyabet kronik bir hastalık olup hayat boyu tedavi gerektirir. Simgesi mavi yuvarlak halka olup 160’tan fazla ülkede ve 1 milyarı aşkın destekçisi vardır.
Dünyada diyabet körlük, kalp damar hastalıkları, böbrek yetmezliği ve alt ekstremite(ayak-bacak) ampütasyonunun(kayıp) en önemli nedenidir. Ülkemizde 7 milyon diyabet hastası bulunmaktadır. Optimal sağlığı sağlamak için diyabetin etkin yönetiminde en önemli nokta; diyabet komplikasyonlarının taranmasıdır. Hastalıktan korunmak için; hareketimizi arttırmak, spor yapmak, sağlıklı beslenmek ve hastalığa dair belirtiler
görüldüğünde sağlık kuruluşuna başvurmak gerekmektedir.
Uluslararası Diyabet Federasyonu tarafından bu yıl Dünya Diyabet Günü kapsamında tema olarak “Diyabet ve Aile” belirlenmiştir. Bu bağlamda İl Sağlık Müdürlüğümüzce, Atatürk Parkında ve Kılbasan köyünde farkındalık yaratmak ve halkımızı bilinçlendirmek amaçlı etkinlikler düzenlenmiştir.
Düzenlenen etkinliklerde diyetisyen ve sağlık personeli tarafından beden kitle indeksi(BKİ) ölçümü, anlık kan şekeri ölçümü, tansiyon ölçümü ve diyabet olma riskini ölçen anketler yapılmıştır. Aynı zamanda halkımıza, sağlıklı yaşam için beslenmenin ve düzenli egzersizin öneminin anlatıldığı, bilgilendirici broşürler dağıtılmıştır.
YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

Düzenleme | Copyright © 2013-2020 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN
ghs.google.com
ghs.google.com