M|E Medya Ermenek Medya Ermenek
...
Facebookta Paylaş

ANADOLU’DA KEÇİLERİN ÖNEMİ


Anadolu’da Taşeli Platosu ile Kilikya ve İsaura denilen Karamanoğlu Beyliği'nin hüküm sürdüğü bölgenin insanları; keçileri o kadar sevmişler ve kendilerinden bir parça görmüşler ki, soylarına; karakeçili, sarıkeçili, karatekeli, tekeçatılı gibi isimler almışlar.
Yaşadıkları coğrafyaya Taşeli yöresi/Teke yöresi demişler; soyadlarını keçiyle ilgili almışlar; camilerine, kalelerine, dağlarına, tarlalarına, mevkilerine, içinde keçi olan adlar vermişlerdir. Keçi biterse, insanlar soyunu öğrenemez, Türkçe ad verme geleneği azalır, tarih eksik kalır, dilimiz fakirleşir, ata kültürümüz yaşayamaz demişler.
Ana sütüne en yakın sütü üreten ve insanları besleyen keçi, boynuna ip takılıp çekilirse inatlaşır, direnir. Tıpkı özgürlüğü elinden alınan Yörük gibi.
Yörüğün atası, yurdu/obayı belirlerken oğlağın ciğerlerini değişik yerlerdeki ağaçların dalına bağlar. Ciğer kokmadan en uzun nerede dayanıyorsa, oraya yurt kurar. Kültürünü, yaşama şeklini bilmeden, yörüğü her yere süremezsiniz. O, yaşanacak yeri, kendisi belirler. Keçide inatçılığı , her yere ulaşabilmesi ve başına buyruk özgürlüğü ile doğanın en güçlü canlılarındandır.
Ortaçağda Akkoyunlu Devleti’nin Koyun’u ne kadar değerliyse, Anadolu’da Yörükler için Keçi aynı öneme sahiptir….
Bütün bunlar Anadolu’da, şehname yazma geleneği, ilk olarak Türkiye Selçukluları döneminde ortaya çıkmıştır. Buradaki çeşitli kayıtlardan öğreniyoruz. 13. yüzyılın ilk yarısında, Emir Ahmet Kâni’î tarafından Selçuklular Şehnamesi’nin te’lifi ile başlayan gelenek, zamanla Karamanoğulları tarafından da devam ettirilmiştir.
Karamanoğulları dönemi şehnamelerinin ilki, 1313 yılında Ünsî; ikincisi, 14. yüzyılın ilk yarısında Dehhânî ve sonuncusu da aynı yüzyılın ikinci yarısında Yarcânî tarafından te’lif edilmiştir.
Şerafettin GÜÇ (Karamanoğulları Tarihi Araştırmacısı Yazar)
“Karamanoğulları Devrinde Ermenek (Germanikopolis) Mut (Olio) Gülnar” kitabından…
Berikan Yayınları

YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

Düzenleme | Copyright © 2013-2020 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN
ghs.google.com
ghs.google.com