M|E Medya Ermenek Medya Ermenek
...
Facebookta Paylaş

ERMENEK TÜRKLERİNİN TAŞELİ TOPRAKLARININ TÜRKLEŞMESİNDEKİ ROLLERİ VE ÇİLEKEŞ MÜCADELELERİ -2Anadolu Selçuklu Devleti yalnız Baba İshak isyanları ve Moğol saldırıları ile uğraşmadı.(3) Batı’dan gelen Haçlı Saldırıları ( 1096-1270 )’na karşı koyuşun çoğu mücadelesi, Konya ve çevresindeki  topraklarda geçmiştir. Bu mücadelelerde Türkmenler çok büyük güç kaybettiği gibi ekonomik yönden de çok zayıf düşmüşlerdir. Avrupa’nın eli silah tutan insanlarından şövalyelerinden kontlarından, düklerinden meydana gelen büyük bir Haçlı Ordusu ( 500 bin olduğu söylenir ) Anadolu’ya girdi. Eskişehir yakınlarında Haçlı ordusunun önünü kesen Kılıç Arslan gelen gücün büyüklüğünü anlayarak Anadolu yaylalarında amansız bir gerilla savaşına girdi. Bu büyük saldırı karşısında Taşeli Türkmenleri de nasibin aldı. Denizden ve Karadan Küdüs’e giden yolların kesiştiği yer Taşeli çevresidir. Haçılar, Kudüs’e ulaşmak için deniz kenarından Silifke, Gazipaşa, Anamur’u tehdit ve tahribat uğratırken Konya ve Ereğli’den Gülek Boğazı yolu ile Kudüs’e  giden  Haçlı askerleri de Taşeli’nin iç kesimlerine büyük zararlar vermişlerdir. Deniz yolun takip edenler de Silifke ve Anamur içlerinde korku ve dehşet dolu yıllar yaşatmışlardır.
O dönem Ermenek Türkleri yani Türkmenler bu dev mücadelelerin yanında güneyde Kilikya’da komşuları  Ermenilerle de büyük mücadele vererek yörenin Türkleşmesini sağlamışlardır.
Taşeli Coğrafyası zor bir coğrafya, Osmanlılar’daki adı İçil,  Liva-i İçil’e bağlı kazalar (4) Ermenek, Mut, Karataş, Silifke ,  Gülnar, Selendi (Gazipaşa)’dir. O yüz yıllarda Alanya , Türklerin denize açılan kapısıdır. Ermenek Türkleri,  X111 yüz yılda tarihin en büyük zulmüne uğramış bir halktır. Doğudan Moğol-İlhanlı saldırıları ve Batı’dan Haçlı Seferleri ve Anadolu’da yaklaşık yüz yıldan fazla süren büyük bir felaket ve ızdırap yaşamışlardır. Atalarımızın-Ermenek Türklerinin   yaşam alanlarını korumak ve genişletmek  için düşmanlarına karşı kahramanca mücadeleleri, hatırlanmalıdır
Sonuç olarak, bizim ithal ve suni kahramanlara; sözde  ühreviyatçılara  ihtiyacımız yoktur. Tarihin her döneminde vatanlarına, güçlerinin üstünde her alanda hizmet etmiş atlarımız vardır. Onlar yurt edindikleri vatanları uğruna seve seve canlarını vermişlerdir.

 Öncelikle Türk varlığına, Taşeli Yöresi’ni vatan edinen 1301 gibi  bir tarihte kendi ibadethanelerini açan ( Ulucami , Siphas camii gibi) Müslüman varlığını Haçlılar ve Ermenilere karşı  koruyan ve onun için on binlerce şehit  canı veren atalarımıza  saygı duyup onların adını  yaşatmamız, yüceltmemiz ve onlar adına Fatiha ve mevlid okutmamız gerekmez mi? ( 5 ) 

27.11.2018  Hasan ŞİMŞEK
__________________________________________________________________________

1) Ermenek Vakfı’nın Sesi Bülteni, Sayı 31,Mayıs 2010.
2) Tarih 1, Ders Geçme ve Kredi Yönetmeliği’ni uygulayan Orta Öğretim Kurumları,
   Hürriyet Ofset A.Ş. İstanbul 1994.
3)  Haçlı Seferleri ve Moğol Saldırılarının  Birinci ve İkinci Dünya Savaşı’dan çok daha büyük bir felaket olduğunu tahayyül edelim. Bu felaketleri Taşeli halkı ziyadesi ile yaşamıştır. Bulunduğu korunaklı coğrafya onları onları yok etmekten  kurtarmıştır.
4) İçil: Bugünkü anlamı ile Silifke, Mut, Ermenek, Gülnar, Gazipaşa, Sarıvelilier, Başyayla ilçelerini kapsayan topraklardır. Kesinlikle Mersin ile karıştırılmamalı.
5)  Bu yazı 2013 tarihinde Yeşil Ermenek’te yayınlanmıştı. Gözden geçirilmiş yeni hâli

YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

Düzenleme | Copyright © 2013-2020 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN
ghs.google.com
ghs.google.com