M|E Medya Ermenek Medya Ermenek
...
Facebookta Paylaş

İLAÇLAMADA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR


Doğru gübreyi, doğru ilacı; doğru miktarda, doğru zamanda kullanılmalıdır.
Meyvecilikte ilaçlama çok ama çok önemlidir. İlaçlama olmazsa verim de olmaz. Bademde ilaçlama diğer meyveler kadar fazla olmasa da önemlidir. Zirai mücadele ilaçlamaları çok dikkatle yapılması gereken uygulamalardır. Yanlış bir işlemin bitkiye, çevreye, hayvan ve insanlara telafi edilemez zarar verebileceği unutulmamalıdır. Deneme yanılma yöntemiyle öğrendiğimiz bazı konulara dikkat çekmek amacıyla aşağıya madde madde yazıyorum.
Zamanlama- Her bölgenin hatta her tarlanın ilaçlama zamanları farklıdır. Zamanından önce ve sonra yapılan ilaçlamanın hiçbir faydası olmaz. Yaprak veya bitki başına düşen hastalık miktarı ile zararlıyı sayarak ilaçlama zamanını gelip gelmediğine karar verilmelidir. Mücadeleye hastalık veya zararlı salgın haline gelmeden önce yapılmalıdır. İlk görülen zararlıda hemen ilaçlama yapılmamalıdır.
ÖLÇEĞE DİKKAT- Toz ve sıvı ölçekleri birbirinden farklıdır. Eğer toz için verilen ölçeğe sıvı ilaç koyup ölçerseniz, oran fazla olur ve olumsuz etki yapar.
BAYİİ ÖNEMLİ-Elinde ilaç olmayınca bu daha iyi denilip başka ilaç vermemeli bayilerimiz. Çünkü her ilaç aynı etkiyi göstermiyor. Örneğin bazı firmaların azot gübresi hemen havada uçuşurken, bazı firmalar uçmayan azot üretmişler. Örneğin yayıcı yapıştırıcı her zaman kullanılmasına gerek yoktur. İlaçlar; yetkili bayilerden alınmalıdır. Zirai ilaçlar bilgisiz kişiler tarafından satılırsa çiftçiye ilacın zehirliliği, nasıl kullanılacağı ve alınması gereken güvenlik önlemleri hakkında bilgi verilemez.
Holder(ilaçlama makinası) seçimi: İlaçlamanın etkili olabilmesi için, ilaçlama aletleri seçimi çok önemlidir. Bahçe için ilk bir iki yıl hem sırt pompası hem de buğday Holderi ile bahçe ilaçlaması yapılabilir. Ama ağaçlar büyüdüğünde en etkili ilaçlama makinası fanlı bahçe holderidir. Fanla birlikte ilaç buhar gibi olur ve ağaçların her tarafına homojen olarak yayılır.
İLAÇLAMA SAATİ-Yağmur ilaçların yıkanmasına, düşük sıcaklıklar ilaç alımının engellenmesine, yüksek sıcaklıklar ilacın buharlaşmasına, rüzgar ise, sürüklenmeye neden olacağından etkisini azaltır ve yan etkilerini artırabilir. İlaçlama günün serin olduğu sabah ve akşamüzeri saatlerinde rüzgarsız havada yapılmalıdır.
Bordo bulamacı ve zehirli ilaçlar aynı sistem ile uygulanmaz. Bordo bulamacı tüm ağaçlar yıkanacak kadar ıslatılması gerekirken, normal ilaçlamada zararlılara karşı yerdeki toprak da ilaçlanmalıdır. Bordo bulamacının doğaya olan zararları nedeniyle toprağa uygulanmamalıdır. Benim kişisel görüşüm bordo bulamacı yeni dikilmiş ağaçlara ilk iki yıl uygulanmamalıdır.
Kaolin ve Gold dry gibi güneşin etkilerini azaltmak amacıyla kullanılan ilaçlar, ağacın tümüne değil sadece güneş alan tarafına(saat 10 ile 16 arası) ve üstten uygulanmalıdır. 
Sistemik ve Değme etkili ilaçların etkileri aynı olmadığı için uygulamada dikkat edilmelidir. Sistemik demek bitkinin kökler dahil tüm organlarına ulaşabilen ve uzun zaman etkili olan ilaçlardır. Sistemik ilaçlar çok önemlidir. Çoğu önemli hastalıkta sadece sistemik ilaçla sonuç alınabilir. Zehirli sistemik ilaçlarda son ilaçlama ile hasat arasındaki süre muhakkak gözetilmelidir. Daha sonra yağmur yağsa bile pestisit etkinliğinden hiçbir şey kaybetmez.
Suyun PH çok önemli. Eğer kullandığınız suyun PH derecesi yüksek ise yaptığımız ilaçlama etkisini göstermez. Eğer kullandığınız suyun PH’ını bilmiyorsanız imkanınız varsa öğrenin imkanınız yoksa da muhakkak PH düşürücü kullanın. Benim önerim PH derecesini düşüren iz elementli sulu gübre kullanın.
Merdivenaltı üretenlere dikkat. Aynı içeriğe sahip olsalar da tüm ilaçlar aynı etkiyi göstermez. Denenmiş ve etkisi ispatlanmış ilaçlar kullanılmalıdır. 
HURRA İLAÇLAMA OLMAZ! Çiftçilerimiz öncelikle bahçesindeki hastalık ve zararlıya karşı kültürel veya biyolojik mücadele yapılıp yapılmayacağını araştırmalı sonra kimyasal mücadele yolunu seçmelidir. 
FAYDALI BÖCEKLERE DİKKAT- Her böcek zararlı değildir. Bazı böcekler diğer zararlılar ile beslendiği için yanlış bir ilaçlama ile boşu boşuna yararlı böcekler de öldürülebilir. Örneğin Uğur böceği (coccinellidae) Avcı Akar (Typhlodromips), Çiçek Sinekleri (Aphidoletes sp),Altın Gözlü Böcek (Chrysoperla Carnea Sth), örümcekler…Kısacası etobor olan tüm böcekler faydalıdır.
ZARARSIZ İLAÇ YOKTUR- Her ilacın yararı olduğu gibi zararı da vardır. Bu yüzden mecbur kalınmadıkça ilaçlama yapılmamalıdır.
BAĞIŞIKLIK VE ETKİ MEKANİZMASI-Herhangi bir zararlı veya hastalığa karşı her defasında aynı ilaç kullanılırsa, ilaca karşı bağışıklık veya etkisizlik meydana gelebilir. Bir de aynı zararlı için bir ilaç ergin olana etkiliyken yumurtaya etkili olamayabilir. Çoğu zaman aynı zararlıya karşı iki ayrı ilaç ve iki ayrı zamanda kullanılmalıdır. Yıllardır bağ için kükürt kullanılıyor. Kükürt artık etkisini kaybetti. 
KARIŞIM TESTİ (KAVANOZ TESTİ) İlaçların karışa bilirliği konusunda bilgi yoksa test yapılmalıdır. Bu amaçla 1 Lt’lik cam kavanoz kullanılır, 0,5 Lt su konularak karıştırılarak ilaçlar teker teker suya katılır ve her defasında çalkalanır. Tüm maddeler katıldıktan sonra alt-üst edilerek 1 saat bekletilir. Sonuçta hazırlanan karışımda katı parçacıklar oluşması, yağ tabakası oluşması gibi normalin dışında görünüm karışımın uygun olmadığını gösterir. Bozulma olmaması durumunda aynı şekilde gerekli ilaç karışımı depoda yapılarak karıştırmaya ara vermeden ilaçlama tamamlanır.
ZİRAİ İLAÇLAMA YAPARKEN DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR
1-İlaçları mutlaka ruhsatı olan yetkili bayilerden almak gerekir.
2- İlaçları kullanmadan önce ambalajların üzerindeki etiketi dikkatle okuyunuz.
3- İlaçları hazırlarken elinizi sokarak karıştırmayınız. Bu iş için bir çubuk değnek kullanınız.
4- İlaçlama esnasında maske, gözlük, lastik eldiven kullanınız.
5-Hiçbir zaman boş depoya önce ilaç konulmamalıdır. 
6- İlaçlama yaparken yemek yemeyiniz. Su ve sigara içmeyiniz. İş bittikten sonra ellerinizi ve yüzünüzü bol su ve sabunla yıkayınız.
7- İlaçların sis bulutu içine girmeyiniz. Bunları teneffüs etmeyiniz. Rüzgarlı havada ilaçlamadan kaçınılmalı, rüzgar ilaçlamayı etkilemeyecek kadar az ise rüzgar arkaya alınmalıdır,
8- Aşırı sıcak, yağışlı ve rüzgârlı havalarda ilaçlama yapmayınız.
9- İlaçlama sırasında ilaçlanan meyve ve sebzeden asla yemeyiniz ve bunları kimseye yedirmeyiniz.
10- Meyve ve sebzeyi son ilaçlama ile hasat arasında geçmesi gereken süreden önce hasat etmeyiniz. Erken hasat edilenleri yemeyiniz. Yiyenleri uyarınız.
11-Kullandığınız Bitki Koruma Ürünlerine ait boş ambalaj, kutu, şişe ve torbaları kesinlikle tarlaya gelişigüzel atılmamalı, imha edilmelidir.
12- Bitki Koruma Ürünlerini çocukların ulaşamayacağı yükseklikte kapalı ve kilitli özel bir dolap içinde ve gıda maddelerinden uzak tutulmalıdır,
13- Bitki Koruma Ürününü kullanırken baş dönmesi, bulantı, göz kararması gibi belirtiler hissederseniz uygulamaya hemen son veriniz ve kullanılan ilaç ambalajını yanına alarak en yakın bir sağlık kuruluşuna başvurunuz 
14-İlaçlama başlamadan çevrede bulunan arıcılar ve hayvan sahipleri uyarılarak önlem almaları sağlanmalıdır.
15-İlaçlama makine yıkanırken artan su içme sularına karıştırılmamalıdır.
16-Hazırlanan ilaç depoda uzun süre bekletilmemelidir,
17-İlaçlama sonrası ilaçlama aleti muhakkak temizlenmelidir.
YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

Düzenleme | Copyright © 2013-2020 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN
ghs.google.com
ghs.google.com