M|E Medya Ermenek Medya Ermenek
...
Facebookta Paylaş

SBİDE’NİN MİSAFİRLERİ - 2Yeni Camii önündeki annelerle yapılan sohbetten sonra Şerafettin Beyin taşıtına binerek daha önceden görülmeye değer su kanalının bulunduğu, şimdilerde ise kapalı boru sistemine alınan değirmen suyunun çıkış yeri Gözbaşı’na giderek antik su tüneli ve buz gibi suyun akışını izleyip çevreyi görüntülediler. Değirmenönü’ndeki yaşlı çınarı izlediler.
Gözbaşı’ndaki gezimizden sonra Sbide’ye hareket ettik. Şerafettin Beyin kullandığı otomobili Sultan Tahtı’nın bulunduğu düz alana alana bıraktık. Sbide’nin Taşeli yöresindeki önemini dile getirip, kentin surlarla çevrilmiş, üzerinde durduğumuz alanda ise yönetim erkinin yaşadığı sarayın bulunduğunu anlattım.
Saraydan kalan son sütun kaidesinin parçalanmış halini gösterdim. Niçin parçalanmış olduğunu sordular. Bende hazine avcıları tarafından taş kaidenin içinden altın arama amaçlı parçalanmış olduğunu belirttim. Boş tabela ayaklarını gördüklerinde “Burada ne vardı?” dediklerinde utandım. Sanki o ayaklar üzerinde duran “Sbide Antik Kenti” tabelasını kendim çalmışım gibi yüzüm kızardı. Anlattım, utandım.
Çevrenin güzelliği misafirlerimizi büyülemeye devam ediyordu. Hava gerçekten sıcak, Ahmet Bey peçeteyle terini silmeye devam ede ede Nekrapol, kazı yapılan alana ulaştık. Mesafe kısa ama yaş ilerleyince zorlanmalar ortaya çıkabiliyor. Kazı alanının yetersiz kaldığı, daha çok kazı yapılması, Sbide’nin turizme kazandırılması gerektiğini konuştuk. Misafirlerimiz resimler çekmeye devam ettiler. Sbide hakkında bildiklerimi dile getirdim. Umarım “Sbide’nin Misafirleri” dostlarımız memnun kalmışlardır. Geliş yoluna doğru ilerlerken misafirlerimiz kazı molozlarının ayaklarına takılıp düşmemeleri için birbirine tutunarak indiler.
Havanın sıcaklığı bir hayli etkiliyordu. Diğer yandan Ermenek’te bazı görüşecekleri dostları olduğunu dile getiren misafirlerimiz geziye noktayı koyup taşıta binip tekrar Yukarı Çağlar Yeni Camii önüne döndük. Kalem erbabı misafirlerimize makalelerinde gezi ve Sbide’den söz etmelerini, tekrar daha çok dostla geri gelmelerini temenni ettikten sonra vedalaştık.
Sbide gezimiz misafirlerimizde olumlu imajlar bıraktıysa Yukarı Çağlar’ın geleceğe yönelik yeni misafirler ağırlayacağından şüphem yok.
Yine bekleriz.
01.09.2018
Yukarı Çağlar / Durmuş Ali Özbek
durmusaliozbek@hotmail.com

<<<Önceki Bölüm
YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

1 yorum:

  1. Elinize kolunuza ayaqiniza emeqinize yureqinize saqlik serafettin hocam.

    YanıtlayınSil

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

Düzenleme | Copyright © 2013-2020 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN
ghs.google.com
ghs.google.com