M|E Medya Ermenek Medya Ermenek
...
Facebookta Paylaş

ERMENEK’İ TANITAN MARKAKeçi sütünden dondurma  (kechy)


Aranıp da bulunamayan, yok satan,  keçi sütünden yapılan “Kechy Gurme Dondurma”, “kechy” marka dondurmanın menşei Ermenek’in Çatalbadem Köyü’ndeki keçi çiftliği.

Ankara Üniversitesi Gıda Güvenliği Enstitüsü iş birliği ile Prof. Dr. Ufuk Tansel Şireli önderliğinde AB Kırsal Kalkınma Projesi çerçevesi içinde Çatalbadem Köyünde Mustafa Tarım önderliğinde kurulan keçi çiftliğinde 1000 civarında saanem türü keçiler yetiştiriliyor. Bu keçilerden sağlanan süt ile “kechy” marka dondurma üretiliyor.

Çatalbadem’deki keçi çiftliğinde üretilen sütler Ankara’ya getirilerek, dünyanın en kaliteli dondurmasını yapıyor ve pazarlıyor. FOX TV haberinden sonra büyük bir talep patlaması olmuş, karşılamakta zorlanmışlar. Şimdi önümüzdeki sene için çok daha hesaplı planlı üretim yapmayı ve talepleri karşılamayı düşünüyorlar.

Mustafa Tarım, işin zor ve zahmetli olduğunu bilen yaşayan bir müteşebbis, ürettikleri dondurmayı dış ülkelere özellikle Çin’e pazarlamanın hazırlığı içindeler.

Üretimi A.Ü. Tarım ve Hayvancılık Tekno Kenti’nde yapıyorlar. “Kechy” markası ile ürettikleri dondurmada, glikoz, früktoz, nişasta bazlı şeker, palma yağı ve yapay tatlandırıcının içermediği vurgusunu özellikle belirtiyor ve dondurmalarının  keçi sütü, salep ve şeker  karışımından meydana geldiğini internet sitelerinde belirtiyorlar.

Keçi çiftliği hakkında Mustafa Tarım ve Kardeşi İsmail tarımdan bilgi aldım. Başarmanın sevincini yaşıyorlar. 2015 yılında başlamışlar sanem türü keçi beslemeye, 1000 yakın hayvanları var, dişileri hamile, martta doğum yapacaklar, mart ile kasıma kadar geçen süreçte sağımı oluyor, 2,5- 5 litre civarında süt veriyorlar, bizim bildiğimiz kıl keçiler gibi kırlarda dağlarda gezip dolaşma yok. Ağılda hazır besin ile besleniyorlar.  İkiz ve üçüz doğum yapanlar da var. Yazmaya gerek yok, keçiler bereketli hayvanlardır.  Tarım Kardeşlerin hedefi sanem türü keçileri yaygınlaştırma, diğer köylülerle iş birliği yaparak çoğaltmak ve onların da bu bereketli hayvanları besleyerek yaşamlarını iyileştirmek gibi bir düşünceleri var.

Mustafa Tarım Bey’in düşüncesi, keçi sütünden yapmış oldukları dondurmayı bir dünya markası yaparak para kazanmak ve ülkesinin yöresinin tanıtımın yapmak gibi büyük idealleri var.

Keçilerin doğum yapıp sağmal duruma geldikleri bahara doğru, dondurma üretimine geçtiklerinde medyada büyük bir tanıtım kampanyasına girecekler.
Tarım Kardeşler, bir işi başarmanın, keçi çiftliği kurmanın ötesinde  bir marka/keçi sütünden dondurma  “kechy “ yaratmanın yanında , olumlu bir çağrışımla Ermenek’i de tanıtmak gibi bir görev de yapıyor olmaları övünülecek bir durumdur. Tarım Kardeşlere hayırlı olmasını diliyorum.

Ermenek’i    tanıtıyoruz, tanıtacağız, bilinir olacağız, olduk havasında olup da  çok fazla bir şey  yapamayan Ermenekli dostlarımızın kulağı çınlasın!

14.12.2018 Hasan ŞİMŞEKYAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

Düzenleme | Copyright © 2013-2021 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN
ghs.google.com
ghs.google.com