M|E Medya Ermenek Medya Ermenek
...
Facebookta Paylaş

EVLİYA ÇELEBİ GÜLNAR YOLLARINDAEvliya Çelebi merhum 1670 yılında çıktığı hacc yolculuğu sırasında Karaman  ve Muttan sonra Gülnar’a da uğrar ve buradaki Zeynel Abidin hazretlerinin tekke ve türbesini de ziyaret ederken hatıralarını anlatır.
“Zeyne Kasabası
Silifke sancağında 150 akçe şerif kazadır. Bin kuruş yıllık safi gelirlidir. 38 köy ve bucağı vardır.
İki yüzü aşkın toprak damlı bağ-bahçe içinde evi olan şirin bir kasabadır.
Cennet bahçelerinden bir iz taşıyan, bir saadet zaviyesi içinde, kutuplardan olduğu kesin olan, sanki saklı bir güneş gibi ve ay canlılığında Şeyh Ali Semerkandi kuddise sirruhü hazretlerinin saygı değer yedi evladı ki Rasülüllah efendimizin soyundadırlar, burada altın alemli bir yüksek kubbe içinde metfundurlar.
Zeyni yolundadırlar, 300’ü aşkın fukara Allah adamı vardır. Bir gece bu dergâha misafir olduk. Zikir halkasına oturduk, beraberce tevhit hatmi yaptık, sonra derviş fukara ile tek tek kucaklaştık. Adeta kendimizden geçerek bu Allah erleriyle müthiş derecede safa eyledik.
Sabahleyin tekke şeyhi Çelebi efendiden izin alarak ayrılırken şeyh hazretleri yanımıza refakatçı olarak koştuğu suhtelere / muhafızlara şöyle tembihledi: bu ağayı başkalarıyla karıştırmayın, ne isterlerse yapın, hatırlarını asla rencide etmeyin.
KUDURDU KÖYÜ
Zeyne’den dört saat sonra Kudurdu köyüne geldik.
Yüz haneli, bir yamaca kurulan köyü geçip dereleri, tepeleri ve doğan yuvalı nice ulaşılması güç dağları aşa aşa ve Allah yapısı tabii güzellikleri seyrede seyrede Kudurdu nehrini atlarımızla geçip bin adım sonra Göksu ırmağına indik.
GÖKSU NEHRİ
Göksu nehri iki büyük ırmağın birleşmesiyle daha da büyük hale gelir.
Bu nehirlerden birisini Ermenek’i geçerken anlatmıştım. Ta Ermenek ve Hadim yaylalarından doğan bu nehirler burada birleşerek Silifke’de paşa sarayı dibinden geçip hemen yakınlarda bulunan Çeltiklik adlı yerden Akdeniz’e dökülür.
Hizmetçilerimle beraber bu koca Göksu ırmağını kazasız geçerek yine kıbleye doğru Çamlıbeller ve korkunç uçurum yarlar aştık.
Bu esnada antik büyük mağara ve suyollarını izleye izleye Henk beli ve Kara Henk Sultan tekkesinden aşağıya sekiz saat sonra Silifke kalesine geldik. Kara Henk Geçidini sağlam atlattık diye iki rekât şükür namazın kıldım.”
Kaynak: (Seyahatname cilt 9, sayfa 310)


Mükremin KIZILCA
YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

Düzenleme | Copyright © 2013-2021 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN
ghs.google.com
ghs.google.com