M|E Medya Ermenek Medya Ermenek
...
Facebookta Paylaş

GÜNÜN RESMİ 11

Foto: Ali Doğan

HİSAR KALESİ, YUKARI ÇAĞLAR
Türklerin Taşeli'ne yerleşmeye başladıklarında ilk aldıkları kale. Bu kale ve hemen sağ ön tarafında kurulmuş olan Sbide Kentini aldıktan sonra, güçlenen Türkler Ermenek Kalesini almışlardır.

Facebook Üzerinde Bir Paylaşım:

Ermenek Haber Bu kaleye (Şahanlar Kalesi) Yukarı Çağlar'da Karıca Kalesi, Güneyyurt'ta Kıble Kalesi de derler. Karınca Kalesi demekteki neden, bakıldığı zaman uzakta olduğundan verilen bir isim. Kıble Kayası adı da Günneyyurt'un tam kıble istikametinde olduğundan verilmiş bir isim. Karınca Kalesinden tam kuzeye bakıldığı zaman çaprazlamasına Hisar Kalesi gözükür. Daha ileride Altıntaş. Örneğin Altıntaş'tan duman yükselince, Hisar Kalesi haberi alır, ateşlemesini yapar, duman yükselir ve Karıca Kalesi dumanı gürür, o da ateşlemesini yapar dumanı yükseltir Ermenek Kalesi ve daha da ileride Mennan Kalesi dumanı görürmüş. Bu dumanla haberleşme vadinin sonuna kadar devam eder, sonra Mut ve Silifke'ye kadar ne anlatılacaksa kısa zamanda ulaştırılırmış. Yakında Hisar Kalesi ile ilgili yepyeni bilgiler kamu ile paylaşılacak. İnşallah bu bilgilerle Türklerin Ermenek yöresine ilk gelişleri ve devamını yansıtacağız. Kısacağı Hisar Kalesi'nin düğümü çözüldü ve adından söz ettirecek "İLK KALE" kitabım yayına hazırlanıyor. Beyler Ermenek yöremizde bilinmeyen tarih, özellikle Türklerin ilk gelişleri, yaptıkları savaşlar, ilk yerleşim yeri, yaptıkları ilk cami bu kitapta okuyucuya sunuluyor. Takip etmenizi beklerim. (D. Ali Özbek) 


Yukarı Çağlar'da askere gidecek her tertip bu kale üzerine bayrak dikerler ve daha sonra askere giderler.

2018 yılında ilk defa tarih içinde dumanla haberleşme yapılırcasına bu kale üzerinde bulunan ateşliklerde öğleden sonra lastikler yakılmaya başlanmış, akşam saatlerinde de havai fişek gösterisi yapılmıştır.YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

Düzenleme | Copyright © 2013-2021 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN
ghs.google.com
ghs.google.com