M|E Medya Ermenek Medya Ermenek
...
Facebookta Paylaş

ILGIN ŞEKER FABRİKASININ SATIŞI İPTAL EDİLDİ

Türkiye Şeker Fabrikaları AŞ'ye (Türkşeker) ait olan Ilgın Şeker Fabrikası'nın özelleştirilme ihalesi iptal edildi. Ilgın Şeker'in ihalesi, Alteks Tekstil Turizm İnşaat Sanayi ve Ticaret AŞ'nin verdiği 636 milyon lira bedel sonrası bu firmada kalmıştı. 

Geçtiğimiz Nisan ayında ihalesi yapılan Ilgın Şeker'in satışı iptal edildi. Türkiye Şeker Fabrikaları AŞ'ye (Türkşeker) ait olan Ilgın Şeker Fabrikası'nın özelleştirilmesi ihalesinde en yüksek teklifi, 636 milyon lira ile Alteks Tekstil Turizm İnşaat Sanayi ve Ticaret AŞ vermiş ve ihale bu rakamla sonuçlanmıştı. İhale tamamlanmasına rağmen daha sonraki süreçte Ilgın Şeker'i teslim almak için firma yetkililerinin herhangi bir girişimde bulunmadığı ifade edilmişti.
İhale süreci sonrası yaşanan belirsizlik pancar üreticisi ile çalışanları tedirgin ederken fabrikanın ihaleyi kazanan firma tarafından devralınmaması üzerine pancar alım kampanyası Türk Şeker tarafından başlatılmış ve bu kampanya döneminde de fabrika Türk Şeker tarafından işletilmeye devam etmişti. Özelleştirme ihalesini kazanan Alteks’in devir işlemleri konusunda adım atmaması nedeniyle Ilgın Şeker Fabrikasının geleceği ile ilgili oluşan belirsizlik nihayet sona erdi ve Ilgın Şeker Fabrikası özelleştirme ihalesi iptal edilerek fabrika Türk Şeker’de kaldı.

Ülkemizdeki şeker fabrikaları içinde işletme verimliliği ve karlılığı ile öne çıkan Ilgın Şeker Fabrikası 2017-2018 Kampanya (Pancar alım ve işleme) döneminde 33 Milyon TL kar ederken, yaklaşık 201 bin dekarlık alanda 53 Bin üreticiye pancar ekimi yaptırdı. 2017-2018 kampanya döneminde 1 milyon 455 bin ton pancar işleyen Ilgın Şeker Fabrikası bu pancarlardan 140 bin ton şeker üretti. Ülkemizin kapasite kullanım oranı yüksek şeker fabrikalarından birisi olan Ilgın Şeker Fabrikası günlük 8 bin 500 ton kurulu kapasiteye sahip.

FABRİKANIN ÖZELLEŞTİRİLMESİ ÇOK TARTIŞILDI

Şeker pancarının kendi bölgesindeki tek alıcısı, pancar üretiminin güvencesi olan Şeker Fabrikalarının özelleştirilmesi sürecinde ve sonrasında tarımsal üretimin risklerle karşı karşıya kalacağı, ürününü kendi bölgesindeki fabrikaya satmak zorunda olan çiftçinin çaresizliğinden firmaların istifade edebileceği, bazı fabrikaların kapanabileceği, şeker pancarı üretiminde münavebenin bozulabileceği dolayısıyla dekar başına verimin düşebileceği, üreticinin şeker fabrikalarının çiftçiye verdiği desteklerden mahrum kalabileceği ve pancar üretiminin daralabileceği gibi endişeler kamuoyunda sıkça konuşulmuştu. Geçtiğimiz süreçte de yaşanan belirsizlikler nedeniyle bölgede pancar ekiminin azaldığı, özelleştirmenin üretime ciddi zarar verdiği ifade edilmişti. Şeker Fabrikalarının, kooperatiflerin de içinde yer aldığı bir sistemle işletilmesi gerekliliği bu süreçte dile getirilmişti. O süreçte konuyla ilgili yapılan sağduyulu açıklamalarda kar eden bir fabrikanın özelleştirilmemesi, aksine kapasite artırımına gidilmesi, özelleşecekse de üreticilerin içinde olduğu formülleri esas alan modelle özelleşmesi gerektiğine dikkat çekilmişti. Üreticinin içinde olmadığı sistemlerle yapılan özelleştirmelerin bir taraftan üreticiyi mağdur edeceği, bir taraftan da üretimi düşürerek, ülkemizin dışa bağımlılığını arttıracağı ifade ediliyordu.
Ilgın Pancar Ekicileri Kooperatifi Başkanı Yusuf Yazır da yaptığı açıklamada, Ilgın Şeker Fabrikasının satışının iptali için emeği geçenlere teşekkür ederken, “binlerce pancar üreticisi açısından en önemli husus belirsizliğin sona ermesidir” dedi. Yazır, bu karar sonrası pancar üreticisinin muhatabının netleştiğini belirtirken, üreticinin bir yandan bu sene hasadını yaptığı pancarı fabrikaya teslim ettiğini bir yandan da gelecek yıl için ekim alanlarını planlamak zorunda olduğunu hatırlatarak, kararın zamanlamasının da yerinde olduğunu, belirsizlik sona erdiği için önümüzdeki yılın ekim sözleşmelerinin de aksamadan yapılabilecek olmasının üreticiyi ferahlattığını, bölge üreticisinin bu karar sonrası rahat bir nefes aldığını vurguladı. Yazır, ülkemizin en karlı ve işletme verimliliği en yüksek fabrikalarından biri olan Ilgın Şeker Fabrikasının özelleştirme ihalesinin iptalinin bir fırsat olduğunu, ihale sürecinde değerini bulmadığını düşündükleri satışın iptaliyle sanayinin incisi kıymetli bir tesisin kamuda kalmasının  ülkemiz, devletimiz, milletimiz ve hemşehrileri için sevindirici olduğunu, pancar üreticisinin kaybetmekten korktuğunu tekrar kazanmanın mutluluğunu yaşadığını  belirtti. 

YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

Düzenleme | Copyright © 2013-2021 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN
ghs.google.com
ghs.google.com