M|E Medya Ermenek Medya Ermenek
...
Facebookta Paylaş

KADRO VE ÖZLÜK HAKLARI İÇİN MECLİS ARAŞTIRMASI GELİYOR


Karaman Hizmet-İş Kadın Komitesi tarafından yapılan açıklamada;
"696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile düzenlenen taşeron işçilere kadro düzenlemesinde problemler ve sorunlar yaşandığı belirtilerek bu sorunların çözülmesi için Meclis Araştırması açılması talebi ile Meclis başkanlığına başvuru yapıldı.
Meclis Araştırması açılması talebinin gerekçesinde ise taşerondan kadroya geçen veya geçişi farklı şekillerde gerçekleşmeyen işçilerin durumları bir bir maddeler halinde sıralandı.
Belediye firmalarına yaklaşık 450 bin işçinin geçiş yaptığına değinilen gerekçe yazısında bu işçilerin kadroya geçemediği belirtildi. Ayrıca 100 binin üzerinde Kamu İktisadi Teşebbüsleri (KİT) taşeronunun da kadro hakkından faydalanamadığına dikkat çekildi.
Karayollarında 14 bin 500 işçinin %70 ihale şartına takıldığı,
4 Aralık kriterinden dolayı taşeron işçilerin kadro hakkından 2 Nisan'da faydalanamadığı,
12.000 yemekhane çalışanı, 11.000 kiralık araç şoförü ve 3.500 hastane bilgi işlem sistemi çalışana uygulanan 2 yıl şartından dolayı kadro alamadığı ifade edildi.
Belediye ve İl Özel İdarelere geçen işçilerin ilave tediyeden faydalanamadığı belirtilerek bu işçilerinde sürekli işçi kadrosuna geçirilmesi gerektiği vurgulandı.
TYP çalışanları da unutulmayarak bu çalışanlarında sürekli işçi kadrosunda istihdam edilmeleri gerektiği belirtildi.
KADROYA GEÇEN İŞÇİLERİN SORUNLARI
Kadroya geçen işçilerin problemlerine ve sorunlarına da değinilen meclis araştırması talep gerekçesinde 2020 yılına kadar geçerli olan YHK toplu iş sözleşmesi hükümlerinin başta enflasyon kaybı olmak üzere maaş ve özlük haklarında kayıplar yaşandığı, eşit işe eşit ücret verilmesi gerektiğine değinilerek kadrolu işçilerle aynı hakların verilmesi gerektiği belirtildi. Ayrıca iş barışı açısından haftalık çalışma saatlerinin 40 saate çekilmesi gerektiği vurgulandı.
Nace kodlarının da düzenleme yapılması ve herkesin kendi çalıştığı kurumda sendikaya üye olabilmesinin de önünün açılması gerektiği,
Sağlıkta çalışan işçilere yıpranma payı,
Özel Güvenlik olarak çalışanlara gece çalışma farkı,
Sosyal tesislerde çalışan işçilerin kadroya alınması,
Milli Eğitim Bakanlığında çalışan geçici işçilerin sürekli işçi kadrosuna geçirilmesi, konuları sıralandı..."denildi.
YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

Düzenleme | Copyright © 2013-2020 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN
ghs.google.com
ghs.google.com