M|E Medya Ermenek Medya Ermenek
...
Facebookta Paylaş

KMÜ’DE EĞİTİMDE YÖNETİM KONUŞULDU

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) Eğitim Fakültesi tarafından ‘Eğitimde Yönetim ve Liderlik’ konulu konferans düzenlendi.
Karaman Abdurrahim Karakoç İlkokulu Müdürü Erdal Demir’in konuşmacı olarak yer aldığı konferansı Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nesip Aktan’ın yanı sıra üniversite personeli ve çok sayıda öğrenci takip etti.
Demir, eğitim yöneticiliği hakkında açıklamalarda bulunarak şunları söyledi: “Yönetimin olmazsa olmaz bir takım faaliyetleri vardır. Yönetimin amacını bilmesi ve davranışlarını ona göre şekillendirmesi yönetim düzenini temsil eder. Bunun yanında yönetimin kültürel ve ekonomik amacı da vardır. Kültürel amaç ile örgüt kültürü çalışanlara uygun olmalı ve onları temsil etmelidir. Ekonomik düzende ise kar sağlamak amaçlanır.”
Yönetimin beşerilik ve hiyerarşik özelliği olduğunu vurgulayan Demir, “Yönetimin planlama, örgütleme ve yöneltme olmak üzere üç temel fonksiyonu vardır. İlk olarak planlama yapıldıktan sonra ikinci adım olarak çalışmalarda örgütleme yapılmalıdır. Örgütleme sonrasında ise yöneltme gelir. Burada verimli bir şekilde yönlendirme yapılmalıdır. Eğitimin yönetim fonksiyonlarını ise motivasyon, iletişim, liderlik ve güç oluşturuyor. Eğitim ve yönetim anlayışında insan psikoloji çok önemli bir yere sahip. İnsan faktörünü bilmeli ve insan kaynaklı olarak güzel davranışlar sergilemelisiniz. Kendiniz işe adayarak ve inanarak hareket etmelisiniz.” dedi.
Demir konuşmasının son bölümünde ise yönetici ile lider arasındaki farklardan ve liderde olması gereken özelliklerden bahsederek, “Bir yöneticinin başarılı olması için liderlik sıfatına sahip olması gerekir.” dedi.
Konferans, plaket takdiminin ardından sona erdi.
       

YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

Düzenleme | Copyright © 2013-2021 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN
ghs.google.com
ghs.google.com