M|E Medya Ermenek Medya Ermenek
...
Facebookta Paylaş

REKTÖR AKGÜL'DEN HZ. MEVLANA'NIN VUSLAT YILDÖNÜMÜ MESAJI


Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) Rektörü Prof. Dr. Mehmet Akgül, ‘Şeb-i Arus Haftası’ nedeniyle bir mesaj yayımladı. Rektör Akgül, mesajında şu ifadelere yer verdi:
“Medeniyetimizin yetiştirdiği büyük mütefekkir, şair ve bilge insan Mevlana Celaleddin Rumi'yi ölüm yıldönümü olan 17 Aralık vesilesiyle bir kez daha rahmet, saygı ve muhabbetle yad ediyoruz.
Yüzyıllar boyu onun dilinden dökülen sözlerin takipçisi binlerce insan, onun dizeleriyle yeni ufuklar kazanırken yine onun; "Gönlüm gürültüsüz, patırtısız, harfsiz, sessiz bir söz istiyor" dizeleriyle derin manalara sürüklenmeye devam ediyor.
Mevlana Celaleddin Rumi, her ne kadar yaşadığı devirdeki bazı olaylar ve şahıslar hakkında pekçok şiire imza atmışsa da onları yazıya dökerek o müstesna hislerine çağlar boyu süren yüz binlerce kişilik bir dostlar kervanını da dahil etmiştir. Nitekim onun dilinden dökülen şu sözler, hem onu hem muhatabını aşmış, bugüne kadar kendisine dokunan her gönülde benzersiz titreşimlere sebep olmuştur:
Bir gün kızsan bana / Alsan başını yüz bin yıllık yere gitsen 
Dönüp kavuşacağın yer benim demedim mi
Demedim mi sana yaraşır otağı kuran benim asıl 
Onu süsleyen, bezeyen benim demedim mi
Ben bir denizim demedim mi sana / Sen bir balıksın demedim mi?
Büyük düşünür ve bilge Mevlana Celaleddin Rumi gerek dizelerinde ortaya koyduğu derin hisleri, ince zekası ve kendine has söz ustalığı, gerek insanlara ve kültürlere yargılama içermeyen nesnel bakışı, evrensel din ve ahlak anlayışı ile çağlar ötesinin insanını da yakalamayı bilmiş İslam kültür ve medeniyetinin eşsiz bir karakteridir.
Vefatının 745'inci yıldönümünde tekrar ruhu şad olsun diyor, ocağımızda yaktığı ateşin sonsuza dek karanlıkları aydınlatmasını temenni ediyorum."
 
YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

Düzenleme | Copyright © 2013-2021 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN
ghs.google.com
ghs.google.com