M|E Medya Ermenek Medya Ermenek
...
Facebookta Paylaş

SİLİFKE ZİYARET YERLERİ VE AKLİMAN KALESİ“Köprü yakınında Köklü Mahallesinde yüksekçe bir kubbe altında metfundurlar.
Silifke şehri ile Zeyne kasabası arasında Kara Henk Sultan tekkesinde metfun olanların kardeşleri de Silifke içinde kalenin kuzeyinde kubbesiz bir alanda yatmaktadırlar.
En meşhurlarının adı Şeyh Şücaeddindir. Türkmen kabileleri aralarında kardeşleri şeyh Musa ve Şeyh Şücaeddin en yaygın ziyaret yerleridir. Halk onlara himmetleri ve manevi yardımları hususunda büyük önem atfetmektedir. Silifkenin virane yerlerinde çok zatları ziyaret ettik ama en ünlüleri bunlardır.
Silifke’den ayrılmadan önce bize Zeyne kasabasından beri refakat eden suhtelere 10 kuruş verdir ve sağlık ve afiyette olduğumuzu  bir mektupla Ali Paşaya yazıp onlara verdikten sonra doğuya doğru dört saat muntazam ve güzel yollarla Akliman kalesine geldir.
AKLİMAN KALESİ ÖZELLİKLERİ
(Silifke Kalesi dışında şehre yakın Taşucu körfezinde Akçakale ile (Akliman, Akkale, Yenice kale)
Venedikliler çok önce yaptığı bir kaledir. Karamanoğulları fethettikten sonra yıkılmıştır. Daha sonra Kıbrıs’ı fetheden ikinci Selim asrında geliş gidiş güzergahı olmasından dolayı Lala Mustafa Paşa onarım ve tamirini yapmıştır. Burası da Silifke paşasına has verilmiştir. Voyvodası vardır, nahiye müdürü idare eder.
Denize nazır bir tepe üzerinde kurulan dörtgen, şeddadi, taş yapılı küçük kale ancak büyük bir gümrük kapısıdır. Baştanbaşa çevresi (...) adımdır. İçinde 200 eski evli bir mahalle vardır. Camisi, kale komutanı ve erleri mevcuttur. Halkı genelde Kıbrıs uyrukludur, yazın çalışmayan bir hamamı vardır, deniz kapudanı Paşa hamamına girerler.
Mahallede kırk dükkân olup her şey bulunmaktadır, Silifke halkı bu Aklimana muhtaçtırlar. Çünkü bütün ürettiklerini burada satarlar ve alış-verişlerini buradan yaparlar.
Burası Silifke’den daha bakımlı bir şehirdir. Halkı cesur, kahraman ve gençtir. Cehennemlik kefere taifesinden bir gurup birkaç yelkenli gemiyle bir gece baskını yapmışlar ancak bu genç kahramanlar sayesinde büyük kayıplar vererek, Müslümanlara ganimetler bırakarak kurtulanlar kaçmak zorunda kalmıştır.
Kıbrıs iskelesi olduğundan şenlikli bir yerdir. Kalenin dışında, sahilde büyük mahzenler vardır. Bütün tüccarlar mallarını bu mahzenlere koyarak misafir olurlar. Limanı kapılı liman değildir ama gün doğusundan, poyrazdan ve yıldızdan güvende sağlam bir limandır.
Ne tarafına demir atsanız denizin altında batık kalyonlar yatağı olduğunu görürsünüz. Yüksek sulu ve sağanaksız limandır.  Her zaman kırk elli adet gemi bulunur.
Kale dizdarı ağa bize silahlı mürettebatıyla uçkun yağlı firketeyi 200 kuruşa tutup Kıbrıs kadısı İbrahim Efendi ile aynı tarafa giden bu gemide beraber olduk. Bütün eşyamızı ve atlarımızı gemiye yükledik, ben de bütün dostlarımla vedalaşarak gemiye bindim üç ayaktaş gemiyle beraber Allaha tam bir tevekkülle frişka rüzgâr ile pupa kullanıp Aklimandan 20 mil uzakta Köserelik adlı yerden üç tane kâfir kalyonu göründü. Bu düşman gemileri üzerimize tiramola dizip gelmekteyken bizim üç gemi hemen bir araya gelerek geri dönme kararı aldık. Orsa durumu alıp kaça kaça Ak limana geldiğimizde akciğerlerimiz ağzımıza gelmişti. Lanetlik kâfirler kalyonlarından biri hayli hızlı hareket ederek yaklaştı ve bir alabanda top vurup gemiyi sağ ve soldan geçip zarar veremeden üç kalyon limandan dışarı lenger bırakıp yattılar.
İbrahim efendiyle ben dışarı çıktık, şükür secdesine kapandık, eşya ve atlarımızı gemiden indirdik ve 1060 / 1650 tarihinde Kıbrıs adasını gördüğümüz yeter deyip Ak limandan yel gibi yol alan atlarımıza binip dört saat sonra tekrar Silifke kalesine misafir olduk.
Kale dizdarından refakatçiler alıp Ramazan Ağa, Zaim Mehmet Ağa, Süleyman Ağa, Sarı bey ve müezzin Ramazan Çelebi ile vedalaşıp şehrin köprüsünden geçtik. Göksu kenarında kayalık ve otluk bazı alanları sekiz saatte aştık.
(Evliya Çelebi Seyahatnamesi c. 9 S. 320)
Mükremin KIZILCA


YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

Düzenleme | Copyright © 2013-2021 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN
ghs.google.com
ghs.google.com