M|E Medya Ermenek Medya Ermenek
...
Facebookta Paylaş

HELİKOPTER ANNE BABA


Ergenliğin bitişi 18 yaş değilmiş… 40 yaşına kadar ergenliğin devam ettiği kanıtlanmış. Sağ-sol beyin loblarının arasındaki köprü sinirlerin olgunlaşması 40 sene sürdüğü için, ergenliğin bitişi uzamış. 
Ergenlikten yeni çıkmış biri olarak (!) ergen çocuğu olan anne babalara birkaç lafım olacak:
Ergen danışmanlığı yapıyorum ve onların da sessiz çığlıklarını duyurmak gerektiğine inanıyorum. Çünkü ergenlik çağındaki çocuğuyla ilgili haklı şikâyeti olan anne babalar var, ama aynı zamanda anne babasının yanlış davranışları nedeniyle mağdur olan gençler de var. Onlar da bazen çok haklı. 
Ergenler, anne babalarının başlarında helikopter gibi dönüp durmalarından ve sürekli teftiş edilmelerinden rahatsızlar.

Çocuğunun etrafında sürekli dolaşan, ihtiyacı olsa da olmasa da her şeye müdahale eden, çocuk adına kararlar alan ve yüksek beklentileri olan anne-babalara “helikopter anne baba” diyoruz. Aşırı koruyucu olup çocuğunun her saniyesine müdahale ettiğinde iyi ebeveyn olduğuna inanan anne babalar var. Çocuğun ufak bir hatasına büyük tepkiler veriyorlar. Çocuğa bir hayat biçiyorlar ve bu hedefi tutturması için onu zorluyorlar. Çocuğun yapacağı işleri kendileri yaparak kar küreyicilik yapıyorlar. 
Anne baba olma davranışları doğuştan gelmiyor, sonradan öğreniliyor. Çocuk yetiştirmek, beceri ve emek isteyen yorucu bir yol, hiç kolay değil. Ama öğrenilebilir. 
Çocuklar söylediklerimizi değil yaptıklarımızı öğreniyor.
Ufak çocuğa nasıl davranırsak ilkokul ve ergenlik çağına geldiğinde aynı şekilde bize karşılık veriyor. 

Yani, 0-6 yaşın faturasını, ergenlikte ödüyoruz. 
Çocuk ailede birbirine küsenleri görünce arkadaşlarına küserek insanlara sırt çevirmeyi öğreniyor. Babasının annesine bağırdığını görünce birilerine bağırarak üstünlük göstermeye çalışıyor. Annesinin babasına surat astığını gördüğünde, hırçınlaşıp söylemediği duygularının anlaşılmasını bekliyor.
15 yaşlarındaki bir ergen şunları söylemişti: “Evden 1,5 saat uzakta bir okula gidiyorum. Haftanın beş günü yollardayım. Cumartesi sınava hazırlık kursu, pazar günü de temizlik, hazırlık gün bitiveriyor. Annem ‘seni evden uzak okula sırf senin iyiliğin için gönderiyoruz, büyüyünce bizi anlayacaksın’ diyor ama günde üç saat yolculukla yorulduğumu anlayamıyor. Babam ‘benim zamanımda……’ diye başlayıp ne kadar şanslı olduğumu anlatıp duruyor; hatta ‘akşamları yarım saat bilgisayar iznin var daha ne istiyorsun’ diye de alay ediyor. Sürekli ‘saçını o şekilde kestiremezsin, o arkadaşınla görüşme, eve erken gel’ gibi emirler yağdırıyorlar. Bunaldım. İnadına onların dediklerini yapasım gelmiyor”
Ergenler, kendi başlarına neler yapabileceklerini görmek istiyorlar. Bu asilik, hırçınlık değil. Sadece anlaşılmak istiyorlar. Sıcak, sevgi dolu ve kabullenici bir aile onlara çok iyi geliyor.  
Ergenliğin en zor tarafı yetişkin vücuduna sahip olmak ama duygusal olarak henüz çocuk gibi olmaktır. Ergenler, bu çelişki içinde hep gerginler. Söz dinlemiyorlar, her şeyi beğenmiyorlar ve eleştiriyorlar. Bunlar hiç hoş değil ama aslında gelişimsel bir dönem geçiriyorlar. Hepsi zamanla bitecek. Ergen böyle davranarak anne-babasından farklı bir birey olduğunu kanıtlamaya, kendi yeterliliğini göstermeye çalışıyor. Bir yandan da içten içe anne-babanın ona rehberlik etmesine ihtiyaç duyuyor. 
“Çocuğum böyle değildi, çok değişti, ne oldu anlamıyorum” diye endişelenen sevgili anne babalar… Çocuğunuz değişti. Çünkü o yetişkinliğe geçiş yapıyor. Arafta… 
Yapmayın.
Çocuk 16 yaşına geldiğinde ona 10 yaşındaymış gibi davranmayın. 
Suçlamayın. Bağırmayın. Odasını toplamıyor diye, karşı cinsten arkadaşı var diye yasaklar koyup evde hapis hayatı yaşatmayın. Bunaltmayın.
Çocuğun başında gezen bir helikopter gibi gözetleyip durursanız huysuzlanır, güven duygusu sıfırlanır. Üzüntüsünü anlatacağı aileye güveni olmazsa bu duyguyu başkalarında arar. Evden kaçar. İntiharı düşünür. 
Yapmayın. Helikopter anne baba olmayın. Gözetleyip durmayın. 
Mesela elinden zorla telefonu almayın. Anne babaların yaşadığı zaman dilimiyle ergenlerinki çok farklı. O çocuk esas problemi yasak koyulup teknolojiyi öğrenemediği zaman yaşayacak.
Çocuğa sevgi gösterip takdir ettiğinizde, sık sık sarıldığınızda şımarmaz. Aksine kendine daha fazla güvenir. 
İyi bir haberim var: Yeterli sevgi gören çocuklar, yaptıkları hataların etkilerinden çok çabuk kurtuluyorlar. Şimdiye kadar onunla hep çatışma yaşadıysanız bile bundan sonra ona biraz hoşgörülü olun, ona zaman ayırıp sohbet edin. En büyük hatayı bile yapsa sevgiyle kucak açın ki yaraları hızla iyileşsin. Çabucak psikolojik travmalardan kurtulsun.
Çocuğunu iyi tanımayan, ihtiyaçlarının farkında olmayan, uzlaşmaya varmayan anne baba çocuğu evden kaçtı diye veya hırçınlaştı diye üzülüyor. Ama o anne baba kendini değiştirmek için çabalamıyor.
Niye böyle oluyor?
Bilmiyorum. Sadece gözlemlerimi ve içine kapanıp sessiz konuşan ergenlerin düşüncelerini aktarıyorum. 
Ergenlerin de, anne babaların da derdi bitmez, onu da biliyorum.
Tamam sustum. Ancak cevabı bulursanız bana da söyleyiverin sevabına.
Doç. Dr. Hatice  Yalçın

YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

Düzenleme | Copyright © 2013-2021 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN
ghs.google.com
ghs.google.com