M|E Medya Ermenek Medya Ermenek
...
Facebookta Paylaş

(JMO) KONYA ŞUBESİ HEYETİ, AK PARTİ KONYA MİLLETVEKİLİ HALİL ETYEMİZ’İ ZİYARET ETTİTMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası (JMO) Konya Şubesi heyeti, Ak Parti Konya Milletvekili Halil Etyemiz’i ziyaret etti.
Konya ovasının önemli sorunları arasında yer alan yeraltısularının aşırı tüketimi ve buna bağlı sorunları istişare etmek için JMO Konya Şube II. Başkanı Şükrü ARSLAN, Ak Parti Konya Milletvekili Sn. Halil Etyemiz’i ziyaret etti. Ziyarette JMO Konya Şube Yönetim Kurulundan Salih Koyuncu, Tahsin Yaldız, Mustafa Korkmaz İle Şükrü Yavuz Pınarkara da hazır bulundu.
Konya Kapalı Havzasında yaklaşık 35.000 ruhsatlı 100.000’in üzerinde de kaçak kuyunun varlığından bahseden Arslan; “Bizler sadece ruhsatlı kuyuları kontrol ve denetim altında tutabiliyoruz. Kaçak kuyular üzerinde herhangi bir tasarrufumuz söz konusu değil.” dedi. Konya Kapalı Havzası Su Kuyusu Ruhsatlandırılması işleminin Devlet Su İşleri (DSİ) tarafından yapıldığını ifade eden Arslan şöyle devam etti; “Yeraltı su seviyesi kritik rezerv seviyesinin altına inmesinden dolayı bölge ruhsatlandırmaya DSİ tarafından 2012 yılında kapatılmıştır. Bölgeyi ruhsatlandırmaya kapatmak kâğıt üzerinde çözüm gibi gözükse de sahada çözüm olmadığı açılan kaçak kuyular ve aşırı tüketime bağlı yıllık ortalama 1,5 metre düşen yeraltısuyu seviyesi sayesinde net olarak görülmektedir.” dedi.
İmar Barışı gibi Kaçak Su Kuyularına da Ruhsatlandırma Barışı
Çiftçinin üretmek için bu suya ihtiyacı olduğunu ve bir şekilde temin edeceğini dile getiren JMO Konya Şube II. Başkanı Şükrü ARSLAN, vatandaşın illegal yollardan açtığı ve kullandığı su kuyusunu, Hükümetimizin İmar Barışı kapsamında yaptığı gibi “Su Kuyusu Ruhsatlandırma Barışı” ile de bu kuyuların kayıt altına alınabileceğini söyledi. Ancak bu şekilde Konya Ovası yeraltısuyunun izlenip, kontrol altına alınabileceğini belirtti.
Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Ak Parti Konya Milletvekili Halil Etyemiz de “Gündeme getirilen talepler konusunda işin gerekli takibi yapacağız. Meslek odası olarak sizler de projeler üreterek sahada özellikle kırsal kesimdeki vatandaşlarımıza verimli ve kontrollü su kullanımının önemini anlatan bilinçlendirme çalışmaları ile yeraltısuyumuzun tükenmez olmadığını anlatmalısınız.” dedi.YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

Düzenleme | Copyright © 2013-2021 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN
ghs.google.com
ghs.google.com