M|E Medya Ermenek Medya Ermenek
Facebookta Paylaş

YARARLI ŞARTLANMALAR

Evrende her şey bir düzen ve disiplin içinde yürümektedir. İnsan da başıboş bırakılmamıştır. İnsana da kendini bir düzen ve disiplin içinde yaşatma sorumluluğu yüklenmiştir. İnsan, zararlı şartlanmalara da yararlı şartlanmalara da elverişli yaratılmıştır. Herkesin kendini zararlı şartlanmalardan koruma, yararlı şartlanmalar için çaba harcama sorumluluğu vardır. Aksi halde mutsuz olacaktır.
Örneğin uzun zaman sabah namazına kaldırılan biri, ezanı duymasa bile namaz vakti uyanır. Vücudu buna şartlandırılmıştır. Bu bir yararlı şartlanmadır. Zararlı fikirlerle beyni yıkanmış biri de teröre şartlandırılmıştır. Bu da bir zararlı şartlanmadır.
Direksiyona geçerken, iş yerine veya evine girerken, bir işe veya her yeni güne başlarken, euzü-besmele okuyarak başlayan ve Allah’a sığınan, bunu alışkanlık haline getiren biri zamanla kendini bunlara şartlandırmış olur. Bunlar da yararlı şartlanmalara örnektir.
Bunu başaranlar, gaflet içinde yaşayanlara göre daha dikkatlidir, daha ayıktır. Bu tür şartlanmanın trafik kazaları ve iş kazalarından korunmada, daha verimli çalışmada, başarılı ve mutlu olmada olumlu etkisi vardır. Huzurlu, mutlu, başarılı ve sağlıklı yaşamada yararlı şartlanmaların büyük rolü vardır.
Her gün aynı saatlerde düzenli uyumak, sıkça yıkanmak, düzenli beslenmek, yemeklerden önce ve sonra elleri sabunlamak, dişleri fırçalamak, aşırı yorulmadan dinlenmek, tatil alışkanlığı kazanmak gibi yaşamsal iyiliklere şartlanmak da yaralı şartlanmadır ve bunlar insanın kendi elindedir.
Bunlar insana, kendini iyi yönetme, kontrol etme ve kendine söz geçirme becerisi de kazandırır. Sigara vs. gibi kötü alışkanlıklardan, bağımlılıklardan kurtulmada bile etkilidir.
Monotonluk insanı yorar ve yıpratır. İnsan hayatı mevsimlerin peş peşe gelip gitmesi gibidir. Bazen yaz, bazen güz, bazen bahar, bazen de kış olur. Bunu “Hayat inişli- yokuşludur” diye de ifade ederler.
Yaşamın böyle olması gerektiğini, asıl bunun güzel olduğunu, mücadeleli bir yaşamın, monoton bir yaşama göre daha az sıkıcı, daha anlamlı ve daha güzel olduğunu insan kendi kendine sürekli telkin etmeli, bu anlayışa kendini şartlandırmalıdır. Bu bir anahtardır. Allah’a emanet olunuz.
Ziya Uysal
YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

Düzenleme | Copyright © 2013-2021 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN
ghs.google.com
ghs.google.com