M|E Medya Ermenek Medya Ermenek
...
Facebookta Paylaş

HİLAFETTE TÜRK DEVRİMİYavuz Sultan Selim'den neredeyse 700 yıl evvel Halife Harun Reşid'in Maride isimli Türk Cariyesinden doğma, tamamen Türk gelenek ve göreneklerine göre yetiştirilen Mu'tasım Billah 833'te kardeşi Memnun yerine Türk askerlerce halife ilan edildi. Bu Abbasilerde Türk dönemini başlattı. Abbasi ordu yönetimi de Emir Afşin ile 7 komutanı tarafından yönetiliyordu. Bu 9'lu yönetimim sisteminin başlangıcı oldu. 
Böylece 833 yılı Abbasi ordusu ve hilafet Türklerin eline geçmiş oldu. Bu tarihten sonra halifeler Et Türki lakapları ile anıldılar. Mutasım'dan sonra Rum cariyeden oğlu Vasık et Türki halife oldu. Vasık Billah Et Türki, Eşnas Et Türki'ye 842 yılında hilat giydirerek Abbasi Sultanı ilan etti. Böylece Abbasiler halife olarakta, devlet olarakta Türk haline geldi. Vasık zamanını Arap yarımadasındaki ayaklanmalar ile geçirdi. Bu ayaklanmaları bastırmada Türk komutanların başrol oynaması halkın Türklere karşı düşüncelerini değiştirmesine yol açtı. Bu durumu iyi kullanan rakipler Vasık'ın veliaht tayinini geciktirmesinde etkili oldular. Vasık ölünce ortalık karıştı ve ilk defa halife seçimle belirmesine karar verildi. Türkler seçime göre değil emir komuta zincirine göre yetişmiş insanlardı. Seçim onları böldü, emir komuta zincirini dağıttı. Bu durumda Arapların işini kolaylaştırdı ve Türk karşıtlığı ile bilinen Cafer, Mütevekkil namıyla hilafete geçti. Bu durum Türk komutanlar arasında aile korkusuna yol açtı. Onlar savaşta iken ailelerine saldırılmasından çekindiler ve Anadolu'da taşlık yerleri fethederek ailelerini oralara taşıma yoluna baktılar. Fakat daha sonra Boğa kardeşler durumu değiştirdi. Büyük Boğa(BUKA) bey kardeşi Küçük Boğa'yı Halife yanında bırakıp kendisi sefere çıktı. 

Dönüşte kendisi sefer galibi olarak karşılanırken kardeşi Küçük Boğa'da Türk karşıtı Mütevekkil'in Ölümünde parmağı vardı. Hilafete Vasık'ın Türk karısı Suja'dan doğan Müntasır'ı başa getirdiler. Müntasır Billah Et Turki Türkleri Ümmetin koruyucu ilan etti ve dokunulmaz kıldı. . Türklerin yönetimi ele almaları Bahri ve Burci kölemenlerin gitgide artmasına, sonrasında Eyyubi, Tolunoğlu ve Memlüklülere zemin hazırladı.

EbaBekir Cambolat

YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

Düzenleme | Copyright © 2013-2020 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN
ghs.google.com
ghs.google.com